כללית און-ליין
יחידות ומחלקות
פנייה ליחידה

יצירת קשר

מרפאה נוירוכירורגית:
טלפון
08-6400543
פקס 08-6768722
דוא"ל somr22@clalit.org.il

שעות ביקור

מענה בטלפון:
ימים א' - ה', שעות 8:00 - 14:00​

מיקום

בבניין מרפאות החוץ, בקומת קרקע. במפה: בניין 61 באזור 6 - כחול​

מרכז רב-תחומי לניתוחים אנדוסקופיים בבסיס גולגולת ולניתוחי היפופיזה

בסיס הגולגולת גובל בארובות העניים, במערות האף ובמבני הצוואר. לכל מהאזורים הללו, ישנו מנתח מומחה שמאחוריו שנות הכשרה רבות וניסיון קליני עשיר.

חזון המרכז

המרכז הרב תחומי לניתוחי בסיס גולגולת אנדוסקופיים וניתוחי היפופיזה בסורוקה הוא מרכז מוביל שמחויב למצויינות,  תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות, יישום גישה טיפולית רב-תחומית, וקיום מחקר קליני יישומי,  על מנת להעניק את הטיפול הטוב והבטוח ביותר לכל פונה. אנו מאמינים כי ליווי צמוד תוך תמיכה ורגישות לכל צרכי מטופלנו הינם חלק בלתי נפרד מהצלחת הטיפול. 
המרכז פועל במסגרת החטיבה לרפואת המוח.

צוות המרכז:

ניתוחים דרך האף

ניתוחים לכריתת גידולים של בלוטת ההיפופיזה (יותרת המח) ואחרים, המבוצעים בסורוקה באופן שגרתי  תוך שימוש בסיבים אופטים, דרך האף, וללא צלקות.

גידולי בסיס הגולגולת – נלחמים ב"חיבוק הדב" 

בסיס הגולגולת הוא האזור שעליו "יושב" המוח. דרכו  עוברים כלי דם המזינים את המוח ויוצאים עצבים מהמוח אל עבר אברי מטרה, כמו  עניים, לשון ולוע. גידול הצומח מבסיס הגולגולת מהווה אתגר עצום שכן לרוב,  הגידול עוטף את המבנים התקינים של מערכת העצבים וכלי הדם ב-"חיבוק דב" שקשה מאוד להשתחרר ממנו.
מנתח של בסיס הגולגולת, אמון על כריתת גידולים אלו תוך כדי שימור של המבנים האנטומיים הכל כך חשובים לתפקוד התקין של מערכת העצבים.
בשנים האחרונות תופשת השיטה האנדוסקופית (שימוש בסיב אופטי זעיר)  את המרכז בזירת ניתוחי בסיס הגולגולת. לא כל גידול ניתן לכריתה בשיטה זו, אך לגידולים שאותם ניתן לכרות בשיטה האנדוסקופית יש יתרונות כגון: ניתוח שמסכן פחות את מבני המוח התקינים קיצור זמן ההחלמה והפחתה של חוסר נוחות סביב הניתוח.
בשל מורכבותם של ניתוחים אלו, נדרשים להם מומחים מובילים עם ניסיון ניתוחי רב.  

כוחנו באחדותנו

בסורוקה, הבנו כבר מזמן כי לא ניתן להפריד בין התחומים השונים בטיפול בחולים עם גידולים של בסיס הגולגולת, וטיפול מיטבי ומקיף יכול להינתן אך ורק בשיתוף פעולה בן המנתחים בתחומים השונים ועם רופאים האמונים על תחומים שונים:

  • תפקוד בלוטת ההיפופיזה - אנדוקרינולוג
  • בריאות עצב הראיה - נוירואופטלמולוג
  • מומחים לדימות מערכת העצבים
  • מומחים לפתולוגיה של מערכת העצבים
  • לעיתים אף רופא  אנוקולוג על מנת להשלים את הטיפול לאחר הניתוח.

מעורבות המומחים מהתחומים השונים מתחילה עוד בשלב האבחנה וממשיכה לכל אורך הטיפול הרפואי. כל חולה שמגיע לטיפול במרכז, מקבל תוכנית טיפול שמותאמת בעבורו באופן אישי ומתייחסת למחלתו וחשוב לא פחות למטופל עצמו.

כל מטופל נהנה בתהליך זה מהניסיון הקליני העשיר של רופאים מובילים בתחומם, שעשוי להגיע, במצטבר עד כ-150 שנה!

לאחר הניתוח, הרופאים המקצועיים מתחומי האנדוקרינולוגיה, רפואת עצב הראיה והדימות, שותפים מלאים במעקב והליווי הצמוד אחר המטופלים, בנוסף לצוות המנתחים, 

שיתוף פעולה זה, מעניק למטופל רפואה בסטנדרטים הגבוהים ביותר תוך תחושת ביטחון מרבית בהצלחת התהליך הטיפולי.