כללית און-ליין
מרכז סבן לרפואת ילדים
פנייה ליחידה

יצירת קשר

טלפון 08-6400223, 08-6400553
פקס 08-6768772
דוא"ל  somh104@clalit.org.il

שעות ביקור

​ביחידה אין שעות ביקור והצוות מעודד את ההורים לשהות לצד יקיריהם ולתמוך בהם בכל שעות היממה

מיקום

בבניין סבן לרפואת ילדים, בקומת קרקע. במפה: בניין 44 ​באזור 4 - ירוק

היחידה לטיפול-נמרץ ילדים

מנהל היחידה: ד"ר יצחק לזר

היחידה משרתת את כל אוכלוסיית הילדים בנגב

בקיצור

1.

היחידה לטיפול-נמרץ בילדים הוקמה בשנת 1983 ומשרתת את אוכלוסיית הילדים בנגב, מקריית־גת בצפון ועד אילת בדרום ואת כל הילדים והתינוקות השוהים זמנית בנגב וזקוקים לטיפול נמרץ. היחידה בנויה לתת מענה ראשוני, שניוני ושלישוני לכל אוכלוסיית הילדים בגילים 18-0

2.

היחידה הוקמה תחילה במבנה החטיבה הישן, הקמה שהתאפשרה הודות לתרומה נדיבה של Arnold and Caroline Simon.

3.

בשנת 2006 נבנתה היחידה החדשה הודות לתרומתה הנדיבה של קרן Heritage מארה''ב והיא כוללת 12 מיטות אשפוז בחדרים נפרדים המצויידים בטכנולוגיות מתקדמות ובמכשור מודרני המאפשר מעקב וטיפול בכל מצבי החירום תוך נוחות ופרטיות הנדרשים לחולה ומשפחתו

צוות היחידה

​חדרי הטיפול משמשים כיחידות עצמאיות שבכל אחת מהן רוב הציוד הנדרש ומתאפשר בהם מתן טיפול מייטבי לטווח גילים רחב (תינוקות, ילדים ונוער)  ולמגוון רחב של בעיות רפואיות.
ביחידה גם שני חדרי בידוד שבהם מטופלים ילדים שמערכת החיסון שלהם קרסה או ילדים הסובלים ממחלה זיהומית מדבקת מאד, כגון אבעבועות־רוח או שחפת. סמוך ליחידה ממוקמים שני חדרי הורים נוחים ומצוידים לרווחת השוהים בהם.ביחידה לטפול-נמרץ ילדים מטופלים כ־500 ילדים בשנה. מטבע הדברים, ילדים אלה הם חולים בעלי הבעיות המורכבות ביותר במרכז הרפואי ובנגב שבכללן: פציעות וחבלות רב מערכתיות כגון חבלות ראש, כוויות וטביעות, מצבי הלם, מחלות זיהומיות קשות, אי־ספיקה לבבית ונשימתית, ירידה במצב ההכרה, סיבוכים של מחלות ממאירות, ניטור וטיפול לאחר ניתוחים נוירוכירורגיים. כמו־כן מטופלים ביחידה מצבים מסכני חיים נפוצים האופייניים וייחודיים כמעט אך ורק לאזור הנגב כגון: הרעלה קשה בעקבות עקיצת עקרב, מכת קור בתינוקות, וסיבוכים שונים של מחלות תורשתיות הנפוצות באיזור בשל ריבוי נישואי קרובים באוכלוסייה הבדווית.

כל שירותי בית החולים, בכללם מומחים בכל שטחי הרפואה, המעבדה והרנטגן, נמצאים בנגישות מיידית בעבור מאושפזי היחידה.
הצוות הקבוע של היחידה כולל חמישה רופאי ילדים מומחים בטיפול־נמרץ בילדים, אחיות מוסמכות שהוכשרו במיוחד לטיפול־נמרץ בילדים, עובדת סוציאלית, רוקחת, דיאטנית, מזכירה וכוחות עזר. במשך כל השנה נמצאת ביחידה גם מתנדבת שרות לאומי המבצעת שרותי מזכירות, שליחויות ותמיכה במשפחות ובחולים.

צוות היחידה מלווה את המאושפזים ואת בני משפחותיהם לאורך כל האשפוז ומעניק תמיכה ועזרה פיזית ונפשית לחולים ולהוריהם. במשך השנים נוצרה ביחידה אווירה משפחתית, אוהבת ומחבקת העוזרת במקרים רבים להפיג מעט את החרדה ואת החשש המלווים אשפוז של תינוק או ילד בטיפול־נמרץ.
ביחידה אין שעות ביקור והיא מעודדת את הורי הילדים המאושפזים להישאר סמוך למיטת יקיריהם ולתמוך בהם בכל שעות היממה וגם בשעת הביקור הרפואי - ההורים מקבלים דיווח עדכני על מצב החולה תוך כדי הביקור ולאחריו.
בני משפחה אחרים מורשים לבקר ולשהות ליד מיטת החולה אך רק בתיאום עם הצוות המטפל וההורים.
הצלחת הטיפול בחולים ביחידה גבוהה ומשתווה לתוצאות המדווחות במרכזים הטובים בעולם. יותר מֺ90% מהמאושפזים משוחררים להמשך טיפול באחת ממחלקות הילדים או לבית חולים שיקומי ולעתים ישירות לביתם.
ילדים הנפגעים בתאונות בבית ובסביבתו מהווים חלק משמעותי ביותר מכלל המאושפזים. רופאי היחידה פועלים באופן נמרץ גם בנושא זה, בשיתוף עם שלוחת ארגון בטרם בסורוקה, במטרה למנוע תאונות ולהפחית את שיעור ההיפגעות של ילדים בנגב.