כללית שלי
מרכז סבן לרפואת ילדים

על מרכז סבן לרפואת ילדים

ציון דרך היסטורי במרכז הרפואי סורוקה ובחטיבת הילדים

​בספטמבר 2008 נחנך מרכז סבן לרפואת ילדים הפועל במסגרת חטיבת הילדים, - בניין אשפוז לילדים שהוקם הודות לתרומתה הנדיבה של משפחת סבן מלוס אנג'לס, ארה"ב ובמימון נוסף של מוסדות ציבור ושל תורמים נוספים.

מרכז סבן לרפואת ילדים מהווה אבן דרך היסטורית בתולדות החטיבה והמרכז הרפואי. המחלקות הישנות והצפופות, אשר נבנו בשנות השישים, הוחלפו במחלקות מרווחות ומעוצבות בסגנון מיוחד לילדים ובתנאים שיאפשרו להעניק לילדי הנגב שירותי אשפוז ורפואה מהמתקדמים שיש.

בשנת 2011, נחנך בסורוקה גם מרכז סבן למיילדות ושני הבניינים מהווים קומפלקס לרפואת ילדים, מיילדות וגינקולוגיה מהמתקדמים בארץ.
הקמתם והפעלתם של שני המרכזים זה לצד זה, התאפשרה בזכות תרומתם של הפילנתרופים - איש העסקים חיים סבן ורעייתו שרי.

במרכז סבן לילדים פועלים: חדר מיון לילדים יחידת טיפול נמרץ ילדים עם חדרי בידוד, שלוש מחלקות אשפוז ילדים ומחלקת המטואונקולוגיית ילדים שבהן חדרי אשפוז חדישים ומרווחים שהציבו סטנדרט חדש של תנאי האשפוז של ילדי הנגב.

בטקס חגיגי במעמד נשיא המדינה מר שמעון פרס, ראש הממשלה מר אהוד אולמרט, משפחת סבן ואורחים רבים, נחנך בסורוקה מרכז סבן לרפואת ילדים – בניין אשפוז מרשים, המצעיד את חטיבת הילדים בסורוקה לעידן חדש ומבטיח. 

בניין האשפוז הוא פרויקט משותף למשפחת סבן, שירותי בריאות כללית ומשרד הבריאות, ומשרת כ-370,000 ילדים תושבי הנגב, אוכלוסייה הצפויה לגדול משמעותית בשנים הקרובות בשל גידול טבעי ובשל מעבר של בסיסי צה''ל לאזור.

שריל וחיים סבן תומכים ברפואת ילדים באמצעות ''קרן סבן'' שהקימה מכון מחקר לרפואת ילדים מתקדמת בבית החולים לילדים בלוס אנג'לס. כשהגיעו לביקור במרכז הרפואי סורוקה, סיירו במחלקות הילדים והחליטו להקים בית חולים לילדים בנגב.

מר חיים סבן: ''רעייתי ואני החלטנו לפני שנים לקשור את גורלנו בבריאותם של ילדים. המטרה העיקרית שלנו בהקמת בית החולים לילדים בנגב היא לאפשר את הטיפול המתקדם והטוב ביותר בתנאים הטובים ביותר לילדי הנגב''. עוד הוסיף סבן כי הקמת בית החולים לילדים מחזקת את הנגב וכי הוא רואה בכך כבוד גדול עבורו. כיום, שיתוף הפעולה בין שני המוסדות הרפואיים בעיצומו ויש חלוקת ידע ומשאבים לטובת בריאותם של הילדים''.

אשפוז בבית קולנוע

מרכז סבן לרפואת ילדים מביא עמו רוח חדשה בתפיסת האשפוז של ילדים. עיצוב המחלקות נעשה על ידי המעצבת מיכל דותן סביב הנושא של ''חיים בסרט''. המרכז עוצב ואובזר באווירת קולנוע, עם פוסטרים של סרטים מצוירים על קירות המחלקות ועם אולם בית קולנוע של ממש שבו יוקרנו סרטי ילדים. כן עוצבו מחדש מיטות, סדינים, ציפות, שמיכות וביגוד.
בנוסף, שודרג הציוד הרפואי במחלקות החדשות – נרכש ציוד חדש, מתקדם ומודרני.
שילוב השירות הרפואי באווירה שכזו יקנה חוויה חדשה למטופלים ולמטפלים כאחד.

את הטקס הנחה צביקה הדר, יליד באר שבע שנולד בסורוקה.
בתכנית האמנותית נטלו חלק אמנים משדרות ומאזור הדרום. מקהלת ילדים מבית הספר ''מולדת'' בבאר־שבע, המשלבת ילדים רגילים וילדים לקויי שמיעה ריגשה את הקהל, ובמיוחד את חיים סבן שקיבל מכל אחד ואחד מהילדים פרח שהפך לזר פרחים גדול.

לדברי נשיא המדינה, מר שמעון פרס: ''בית החולים סורוקה הוא מוסד מרכזי בבאר־שבע. ללא בית החולים והמרכז האוניברסיטאי הצמוד לו לא היתה הופכת באר שבע לבירת הנגב. אני רוצה לברך מכל הלב את חיים סבן. חיים חי בעולם של סרטים, אך בשבילו ישראל היא לא סרט, אלא בית. אני שמח שהחליט להשקיע כאן בסורוקה ולהשקיע בילדים. אני מודה לך ולשריל על אשר בחרתם בנגב. אתם משקיעים כאן לא הון, אלא גם לב''.

ראש הממשלה, מר אהוד אולמרט ברך: ''עתיד מדינת ישראל נמצא במקום אחד. מבאר שבע דרומה. כל עוד אני אש הממשלה לא אפסיק לעשות כל מאמץ כדי לקרב את מדינת ישראל להגיע לשלום ולאפשר לישראל להתרכז בדברים שיהפכו אותה למקום שָׁלֵו''.
מר אולמרט הודה להנהלת הכללית וציין כי ''בתור שותף בהשקעה בבית החולים, אי אפשר לדבר על פיתוח הנגב ללא סורוקה''.
בפנייתו לעובדי בית החולים אמר ראש הממשלה: ''אתם עושים עבודה נפלאה. מרגש לבקר בבית החולים הזה, לראות איך היה פעם ואיך הוא היום. סורוקה הוא אחד המרכיבים העיקריים של ישראל בריאה וחזקה''.
בפנייה מרגשת לחיים סבן אמר אולמרט: ''יש בך, חיים, רגישות לכל מה שקורה כאן, כאילו לא עזבת. בשם ממשלת ישראל אני מודה לך על מה ששריל ואתה עושים''.

אלי דפס, מנכ''ל שירותי בריאות כללית הודה לחיים ולשריל סבן: ''מר חיים סבן ורעייתו שריל נכנסו ללבנו. הם השקיעו מכספם, אבל חשוב יותר, הם הפגינו רוח נתינה אמיתית, אהבת ישראל, אהבת הנגב, אהבת האדם, דאגה לעתיד טוב יותר. אין לי ספק שבתנאי העבודה והאשפוז החדשים, הצוותים הנפלאים של המרכז הרפואי סורוקה יצליחו להשיב את החיוך לפניהם של יותר ילדים, להראות בכל יום מחדש שהכללית היא הכי טובה למשפחה, ולהביא אור של תקווה לבתיהן של משפחות רבות''.

ד''ר מיקי שרף, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: ''מדובר באירוע היסטורי וחשוב במיוחד לילדי הנגב ולהוריהם, שייזכו, בזכותם של שריל וחיים סבן, לתנאי אשפוז מתקדמים. אני מודה לחיים ולשריל סבן על שאפשרו לנו לשלב טיפול רפואי איכותי ומקצועי בתנאי אשפוז ראויים, מהטובים שיש כיום בארץ. איכות הטיפול הרפואי הגבוהה ,האנושיות של הצוות הרפואי והסיעודי בחטיבה, בצירוף תנאי אשפוז מתקדמים – מציב את מרכז סבן לרפואת ילדים וחטיבת הילדים כולה כאחד מהמרכזים המובילים ביותר ברפואת ילדים. זו הזדמנות לברך ולהודות לכל עשרות עובדי סורוקה המסורים, בכל הסקטורים, שהיו שותפים לתכנון הפרויקט וביצועו. תודה מיוחדת להנהלה הקודמת של ביה''ח ושל החטיבה לרפאת הילדים:
המנהל הקודם, ד''ר איתן חי-עם, גדי כהן - המשנה למנהל, ופרופ' יוסף פרס, מנהלה הקודם של החטיבה לרפואת ילדים, שהיו שותפים בהובלת הפרויקט''.

פרופ' מתי ליפשיץ, יו''ר חטיבת הילדים בסורוקה, מוסיף: ''מעבר מחלקות הילדים למשכן החדש הוא אירוע משמעותי וחשוב בתולדות חטיבת הילדים, בו הוחלפו המחלקות הישנות במחלקות חדישות, מרווחות ומעוצבות בסגנון מיוחד וייחודי בארץ לילדים – מחלקות בהן הביקור יהווה חוויה למטופלים, למטפלים ולמבקרים כאחד. דגש רב הושם על חינוך הילדים המאושפזים ולימודם, ובאופן משמעותי גדלו תשתיות בית הספר לילדים מאושפזים הן בכיתות הלימוד והן במועדונים, בהתאמה לגילאים השונים.

מכלול האשפוז החדש כולל את המחלקה לרפואה דחופה - ילדים (מיון ילדים) והיחידה לטיפול נמרץ, שכבר ממוקמים בקומת הקרקע של המבנה החדש ביחד עם שלוחת ''בטרם'' והיחידה לילד בסיכון. כמו כן התווספו מחלקת אשפוז המטו-אונקולוגית, שלוש מחלקות אשפוז כלליות (ילדים א', ב' וד'),יחידת אשפוז נוער (ילדים ג'), ומכון אנדוסקופי לברונקוסקופיה וגאסטרוסקופיה. במקביל הושם דגש,כאמור, במרכז החדש על חינוך ולימוד, בכלל זה הקמת כיתות לימוד ומועדונים לגיל הנוער, הפועלים במסגרת בית הספר לילדים המאושפזים ומאוישים על ידי צוות של 15 מורים ו-26 סטודנטים מתנדבים.

חטיבה עם תקן איכות

החטיבה לרפואת ילדים כוללת גם את מחלקת יילודים ופגים, השוכנת במבנה אחר ומהווה חלק מרכזי בחטיבה יחד עם אשפוז יום ילדים, אשפוז יום המטו-אונקולוגי, יחידה ארצית למחלות זיהומיות, 14 מרפאות מקצועיות בתחומי רפואת הילדים ומכון להתפתחות הילד. החטיבה לרפואת ילדים צמחה לאורך השנים יחד עם בית החולים, ובשנת 2007 נרשמו בה 35,000 ביקורים בחדר המיון, 17,000 ביקורים במערך האמבולטורי, 12,000 אשפוזים במחלקות הילדים, 506 אשפוזים בטיפול נמרץ ילדים, 735 אשפוזים במחלקה ההמטו-אונקולוגית ו-2,815 ביקורים באשפוז יום אונקולוגי. מחלקת יילודים ופגים, המתגאה בתקן האיכות ISO 9001:2000, קלטה השנה כ-13,000 תינוקות, 166 מהם במשקל קטן מ־1,500 גרם. צוות חטיבת הילדים משקיע רבות בהוראה ומחקר: 68 מאמרים פורסמו ב-18 החודשים אחרונים בכתבי עת מדעיים, ועשרות מענקי מחקר יוקרתיים הוענקו בשנה האחרונה.

 

החטיבה ממשיכה להביט לעבר העתיד ולהצעיד קדימה את רפואת הילדים בנגב בעשייה רבה ומתמדת במגוון תחומים.