כללית און-ליין
החטיבה למיילדות וגינקולוגיה

אמא'לה - אני אבא!

מה עושים? איך לתמוך באם הטרייה? ובעיקר - איך ליהנות מגידול התינוק?

בקיצור

1.

ברכות לאב הטרי להולדת התינוק!

2.

בעוד שפעם האבות לא התעסקו בחיתולים ובכיות ליליות, הרי שהגישה השוויונית ממקמת היום את האב במקום מרכזי וחשוב בטיפול בעולל.

3.

לאור זאת, להלן עשרה טיפים חיוניים לאב המתחיל.

מאת: פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב', מרכז סבן למיילדות בסורוקה

מתי ההורמונים של האישה יירגעו?

ש שטוענים שבעצם הם כבר לא יירגעו לעולם, אבל האמת היא שזה ייקח קצת זמן. כל תקופת משכב הלידה נמשכת כשישה  שבועות, ובסיומה ישנו בדרך כלל איזון. אז סבלנות....זכרו שדכדוך לאחר  לידה היא תופעה מוכרת והיו ערים למצבי רוח של היולדת. זכרו לתת תמיכה, כתף ועזרה וגם עירוב של אנשי מקצוע אפשרי.

אני חושש מלעשות אמבט לתינוק, פן אזיק לו...

אכן, מדובר בעולל ענוג ועדין, אך זכרו כי התינוק איננו שביר. אמבטיה במים נעימים-פושרים פלוס, תחזק את הקשר ביניכם ולמעשה, מומלץ כי האב ייקח פיקוד על האמבטיה היומית. תמיד ניתן להיעזר באדם נוסף ולא להסס, לחבק, להרים ולהניף ולהריח את העולל.

מתי אחרי הלידה אפשר לקיים יחסי מין?

התשובה היא ממש לא מהרגע שהראש של התינוק בחוץ. מומלץ להמתין לבדיקת גינקולוג שגרתית שלאחר הלידה. כל יולדת צריכה לעבור בדיקה כזאת כשישה שבועות לאחר הלידה. יחד עם זאת, שונה המצב לאחר לידה רגילה עם תפרים (אז רצוי וראוי להמתין לבדיקת הרופא) לעומת לידה רגילה )שפעמים רבות בני הזוג לא ממש ממתינים לאישור גינקולוג( ולעומת ניתוח קיסרי (כאן, הרוב ימתינו לבדיקה).

איך אני יכול לעזור לאם שמניקה?

תמיד אפשר לקום איתה בלילה, להסתכל עליה ולהגיד לה שהיא הדבר הכי מהמם שקרה לך. כן, גם אם זה בשעה שתיים לפנות בוקר. מנגד, למרות שהנקה בריאה, נוחה וחשובה, לעולם אל תלחץ את האם להניק ותתמוך בהחלטתה, גם אם היא מחליטה לא להניק.

למה התינוק כל הזמן בוכה?

בכי הוא דרך התקשורת של התינוק עמכם.  בכי עלול לנבוע מרעב אמנם, אבל זכרו שאחד משפטים  המעצבנים ביותר שתוכל לומר לאשתך הוא "הוא רוצה ציצי". ישנן סיבות רבות אחרות שעמן הגבר בהחלט יכול להתמודד: אולי מדובר בגזים ובכאבי בטן? אולי התינוק בוכה בשל טיטול רטוב או אפילו מלוכלך בצואה? אולי פשוט לא נוח לו או חם לו או קר?

התינוק ירד במשקל, מה עושים?

אל דאגה,  בימים הראשונים לאחר הלידה התינוק אכן יורד במשקל וזה לא קשור לאיכות החלב או ההזנה. התינוק מאבד בדרך כלל עד עשרה אחוזים ממשקלו. לאחר שבוע עד עשרה ימים אנו מצפים שהתינוק יחזור למשקל הלידה. בהמשך, מצופה שהתינוק יעלה במשקל בממוצע 140 עד 210 גר' בשבוע, אבל זכרו שאין צורך בשקילה יומיומית - אנחנו לא בשומרי משקל.

מתי מתחילים לישון לילה שלם?

תכל'ס, זה יכול לקחת זמן. הבשורות הטובות הן, שזה בדרך כלל קורה הרבה לפני שהתינוק פוסע בנחת לגן חובה, רק שאז צפה לבכי מהבאים בתור. כמובן שזה תלוי בתינוק, אבל פעמים רבות זה קורה טרם הגיעו לגיל שנה.

מה כדאי לקנות למועד שחרור התינוק מבית החולים?

רשימת הציוד שתידרש הביתה ארוכה, ובעיקר כוללת מיטה ליילוד, עגלה, וכדומה. לבית החולים חובה להביא כיסא לרכב. כמו כן, יש להביא חליפת תינוק נחמדה לשחרור )זה יתועד לעולמי עד באלבומי התמונות, אז לא כדאי להביא בגד פלנל דהוי שהיה של החייל של השכנה כשהוא היה עולל(, שתי גופיות, שני זוגות מכנסיים, כובע ושמיכה )בהתאם למזג האוויר(, שני חיתולי בד תמיד יהיו שימושיים, בקבוק נקי אם אשתך איננה מניקה, מוצץ, וכמובן מצלמה, אם הפלאפון שלך איננו מספק.

כיצד אני, כאבא, יכול להיות מעורב יותר?

כאן רצוי להשקיע, ולא ללמוד מתוכנית הטלוויזיה "רמזור", שם אדיר מילר - האב הצעיר, העדיף להישאר בעבודה, כי יותר שקט שם. הנקה היא אמנם מהשד של האמא, אבל אפשר לקום בלילה, להחליף, לקלח אם נדרש, להלביש, להאכיל אם מדובר בתחליפי הנקה, לשחק, לשיר, להקריא סיפור, להשכיב לישון ולהתפלל שיחלפו לפחות 60 דקות עד הבכי הבא.

אז זהו זה, הגיע הסוף לכדורגל?

לידת תינוק היא ללא ספק אחד האירועים (אם לא האירוע) המשמעותיים בחייך. יחד עם זאת, אין זה אומר שאתה בעצם נפרד מהחיים. יהיו הרבה ויתורים, אבל זה אפילו מומלץ לקבוע זמן איכות עם חברים (כמו שליולדת מומלץ לתת מרווח נשימה עם חברות). דאג להקדיש כמה שעות שבועיות לעצמך ולעשות מה שתמיד אהבת. זה רק יעזור לזוגיות.