כללית שלי
חטיבת מיילדות וגניקולוגיה

יצירת קשר

מס' טלפון:
08-6400226, 08-6400215
מס' פקס: 08-6403294
דואר אלקטרוני:
Shiranna@clalit.org.il

שעות ביקור

ביקור רופאים:
בכל יום בשעה 8:30 בבוקר
ביקור משפחות:
בכל יום בשעות 12:30 - 20:00.

מיקום

​בניין הנשים והיולדות, קומת קרקע. במפה: בניין מס' 51 באזור 5 - כתום

מחלקת נשים ב'

מנהל המחלקה ומחלקת יולדות ב': פרופ' אייל שיינר

במחלקת נשים ב' שתי יחידות: היחידה לכירורגיה גינקולוגית שבה 20 מיטות אשפוז יחידה לאם־עובר (הריון בר־סיכון) שבה 16 מיטות.

אחות ומטופלת

צוות המחלקה

 • צוות היחידה, מבצע ניתוחים גינקולוגיים וניתוחים אורו־גינקולוגיים (של מערכות השתן / מערכת המין - הניתוחים מבוצעים בימים ג' ו־ה'

 • ביחידה מבוצעים כל סוגי הניתוחים האנדוסקופיים הגינקולוגייים, בכללם לפרוסקופיה אבחונית וטיפולית והיסטרוסקופיה אבחונית וטיפולית

 • ביחידה מאושפזות נשים עד השבוע ה־22 להריונן עם סיבוכי הריון. לאחר שבוע זה מועברות נשים אלה לאשפוז ביחידת אם-עובר (הריון בר-סיכון)

 • עם שחרור המטופלת מהאשפוז במחלקה לאחר הניתוח, היא מוזמנת לבדיקת מעקב במרפאת החוץ. אם הביקורת תקינה, את המשך הטיפול או המעקב מבצע רופא נשים בקהילה.

 • ביחידת אם-עובר מטופלות נשים בהריון אשר קיים סיכון הקשור בהריונן בשל מחלה של האישה או בשל בעיה בהריון עצמו
 • צוות היחידה מתמחה בחידושים האחרונים של רפואת אם-עובר הקשורים לנושאים כגון: לידה מוקדמת, סוכרת הריונית, עיכוב בגדילה תוך רחמית, הריון מרובה עוברים, רעלת הריון ומומים מולדים.


באשפוז יום מיילדותי מתבצע מעקב אמבולטורי (לא באשפוז) לנשים שאושפזו ביחידת הריון אם-עובר ומעקב אחר נשים הזקוקות לטיפולים אמבולטוריים שאינם מצריכים אשפוז כגון סוכרת הריונית.
מרפאת הריון בסיכון גבוה, משמשת מוקד יעוץ והערכה לנשים עם הריון בסיכון גבוה.

צוות הסיעוד במחלקה כולל אחיות מוסמכות המיומנות במתן טיפול מקצועי בהתאם לצרכים רפואיים, הפיזיים ונפשיים של המטופלות. לצד האחיות פעולות כוחות עזר, בת שירות לאומי ומתנדבות אשר מסיעות לאחיות בכל משימותיהן.
אחיות המחלקה מלוות את המטופלות בכל שלבי הטיפול, החל מקבלתן לאשפוז לניתוח מתוכנן או לאשפוז דחוף. האחיות מדריכות את המטופלות באופן פרטני על כל שלבי הטיפול: סוג הניתוח או הטיפול, ההכנה לקראת הניתוח או הטיפול, טיפול בכאב והדרכה לקראת השחרור מהאשפוז.
יולדות אשר מתאשפזות ביחידה להריון לסיכון גבוה (שמירת הריון), מקבלות הדרכה צמודה. ברוב המקרים צופה היולדת במצגת אשר מציגה את סוג המחלה ואת דרכי המעקב והטיפול. אחיות המחלקה, הן כתובת למטופלות ומלוות אותן באווירה נעימה ותומכת ומעניקות להן ביטחון תוך העמקת ההיכרות איתן.

 • רופאים בקהילה

 • חדר המיון

 • מרפאות החוץ

 • מחלקות בית החולים השונות.

כשרופא בקהילה מפנה מטופלת לניתוח גינקולוגי, היא מוזמנת תחילה למרפאה הטרום ניתוחית במרפאות החוץ, שם בודק אותה צוות המחלקה הבכיר.
אם מחליטים על ניתוח, היא מוזמנת לישיבה טרום ניתוחית בהשתתפות כל רופאי המחלקה הבכירים. בישיבה זו נקבע, בשיתוף המטופלת, סוג הניתוח שאותו היא צפויה לעבור, היא מקבלת הסבר מפורט על הניתוח הצפוי וחותמת על טופס הסכמה לניתוח.
ישיבות טרום ניתוחיות מתקיימות בימי א' בשעות 8:30 - 12:00.

המחלקה מוכרת להתמחות במילדות וגינקולוגיה ומכשירה רופאים בתחום. המחלקה שותפה בהוראת מיילדות וגינקולוגיה במסגרת החטיבה:

 • לסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - לרפואה, לסטודנטים בפקולטה למדעי הבריאות ולסטודנטים לפרמקולוגיה;

 • לסטודנטים מהתכנית לרפואה בין-לאומית המשותפת לאוניברסיטת קולומביה בניו-יורק, -ארה''ב ולאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. כן שותפה המחלקה בהוראת תחום הגינקולוגיה והמיילדות

 • לסטודנטים מבית הספר לסיעוד ע''ש רקנאטי.

במחלקה אף מתלמדים סטודנטים לרפואה משנים מתקדמות בתקופת בחירה (אלקטיב) הנמשכת כחודש.

צוות המחלקה כולו משתתף בפעילות מחקר שעיקרה מתמקד בתחומים: רפואת אם־עובר, אולטרה־סאונד דו־ממדי ותלת־ממדי, אורו־גינקולוגיה, גינקולוגיה אנדוסקופית ואונקו־גינקולוגיה. בין נושאי המחקר שבהם השתתפה ומשתתפת המחלקה: הריון מחוץ לרחם, צירי לידה מוקדמים, ירידת מים מוקדמת, פיגור בגדילה תוך רחמית, אולטרה-סאונד במיילדות וגינקולוגיה, הריונות מרובי עוברים, ניתוחים קיסריים, רעלת הריון, איבודי הריון חוזרים (הפלות חוזרות), בעיות בקרישת דם על רקע מולד או נרכש (טרומבופיליות), מחלות לב בהריון, מחלות כליה בהריון, זיהומים בקטריאליים וויראליים במהלך ההריון, איבוד שתן במאמץ, זיהום מי שפיר וסוכרת הריונית.