כללית און-ליין
חטיבה פנימית

אסטמה ומחלת הקורונה

קישור לדף המכון לרפואת ריאות

לקוח מאתר doctorsonly.co.il
מידע והנחיות למטופלים עם אסתמה בתקופת התפרצות הקורונה COVID-19
ד"ר יסמין חטיב, ערכה: ד"ר מיכל שטיינברג 22.3.20. מומלץ להיכנס לאתר לקבלת פרטים נוספים.

שאלות ותשובות

מה ידוע לגבי אסתמה והסיכון לזיהום בנגיף הקורונה COVID-19 ?

COVID-19 הינו וירוס ממשפחת Coronaviruses.יCoronaviruses  אינם ידועים כסיבה שכיחה להתלקחות של אסתמה. במספר מחקרים נמצא שאסתמה הינה גורם סיכון נדיר ביותר להידבקות בנגיף הקורונה COVID-19, כאשר ברוב המחקרים לא נמצא קשר בין הסיכון לתחלואה מנגיף הקורונה COVID-19 לבין אסתמה. נמצא קשר בין מחלות ריאות כרוניות ועליה בסיבוכים הקשורים להתדבקות בקורונה. מחלות שצויינו הם  COPD וברונכיאקטזיות.

מה ידוע לגבי טיפול קבוע בסטרואידים ונטייה לזיהום ב-COVID-19?

משאף סטרואידים: אין מידע ממוקד לגבי נטייה לזיהום ב- COVID-19 ומשאף סטרואידים. יש לזכור כי המינון במשאף זה הינו נמוך פי כמה מאשר סטרואידים דרך הפה. אנשים הנוטלים משאפים של סטרואידים אינם נחשבים "מדוכאי חיסון"!! לכן, טיפול במשאף סטרואידים באסתמה אינו מעלה סיכון להתפתחות זיהומים ריאתיים ויראלים ואף נמצא כמונע התלקחויות של אסתמה משנית לזיהומים ויראלים ויש להקפיד על הטיפול במשאף. סטרואידים פומיים (הניתנים דרך הפה בכדור - למשל, פרדניזון, הידרוקורטיזון): אין מידע ממוקד לגבי נטייה לזיהום ב- COVID-19 וטיפול בסטרואידים דרך הפה. טיפול בסטרואידים דרך הפה באופן קבוע (למשך חודש ומעלה) מעלה את הסיכון לדיכוי של מערכת החיסון ועל כן מהווה גורם סיכון לזיהומים. יש לשאוף להגעה למינון הנמוך ביותר של סטרואידים שנותן את ההשפעה המיטבית.

מה לגבי טיפול בזריקות ביולגיות לאיזון אסטמה?

זריקות אלו אינם מדכאות את מערכת החיסון ולא מגדיות אותך כמדוכא חיסון. חשוב לשמור על איזון אסטמה . במדיה והינך נוטל קבוע את הטיפול- אין להפסיקו. הפסקת הטיפול עלולה לגרום להחמרה ולצורך בסטרואידים סיסטמיים (פרדניזון, הידרוקורטיזון) ,במיוחד במקרה של הדבקה בנגיף.

המלצות למטופלים עם אסתמה במהלך התקופה הנ"ל:

  1. אסתמה אינה מוגדרת כגורם סיכון לתחלואה מוגברת בנגיף הקורונה  COVID-19. יש להישמע ולהקפיד על הנחיות רופא הריאות המטפל והנחיות משרד הבריאות הן מבחינת בידוד והן מבחינת הימנעות מחשיפה.במידה ואתה עובד חיוני שי לדאוג להתמגנות מתאימה..
  2. במידה ואת/ה מאוזן/נת תחת טיפול קבוע במשאף סטרואידים ו/או טיפולים אחזקתיים נוספים כגון טיפולים ביולוגים קבוע אין להפסיק את הטיפול על דעת עצמך ואף יש להקפיד יתר על מידה על הטיפול הקבוע.
  3. במידה ואינך מאוזן/נת מבחינת אסתמה (ללא טיפול קבוע/תחת טיפול קבוע לא מספק) יש לפנות לרופא המטפל ולהתאים את הטיפול המיטבי לצורך איזון אסתמה.
  4. במידה והינך מטופל/ת בטיפול בסטרואידים פומיים לתקופה שעולה על חודש ברציפות, אזי הינך מוגדר כבעל סיכון לתחלואה מוגברת לCOVID-19 ויש להקפיד במיוחד על בידוד והימנעות מחשיפה. להנחיות משרד הבריאות.
  5. אין מידע לגבי הסיכון במטופלים עם הפרעה קבועה בתפקודי נשימה, אולם ההנחה שמדובר במטופלים בעלי תחלואה מוגברת ל-COVID-19 ויש להקפיד על בידוד והימנעות מחשיפה.

 

לסיכום:

המפתח למניעה הינו איזון אסתמה מיטביעל ידי הקפדה על הטיפול התרופתי הקבוע והישמעות להנחיות משרד הבריאות.

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מי שחושד כי נחשף לנגיף, מתבקש ליצור קשר עם מוקד מד"א (101) כדי לקבל הנחיות נוספות להמשך בירור וטיפול.
כללית.pngמשרד הבריאות.pptx.png

מוקד קול הבריאות של משרד הבריאות   – 5400* למענה בנושא הקורונה.