כללית שלי
יחידות ומחלקות

אבחון וטיפול בהפרעות קול ודיבור

צוות המכון לשמיעה ודיבור עוסק באבחון וטיפול בהפרעות קול ודיבור:

 

 • שיבושי היגוי
  הגייה משובשת של צלילים בדיבור, כגון הגייה של הצליל ס' במקום הצליל ש'. בטיפול נלמד אופן היגוי תקין של הצליל, ויישום הפקה נכונה של הצליל בדיבור.
 • גמגום
  גמגום הוא דיבור הנשמע חסר שטף, ויכול להתבטא בחזרות על צלילים, הברות או מילים, הפסקות במיקום לא מתאים, הארכות, לחיצות, קצב דיבור משתנה, תנועות לואי (בפנים או בגוף), ויתור או המנעות מדיבור, מאמץ פיזי ו/או מחשבתי בזמן הדיבור. המכון מעניק טיפול לילדים בטווח הגילאים 5-18 שנים.

 • הפרעות קול
  2 שיטות טיפול - קבוצתית ופרטנית
  מרפאת קול משותפת
  רופא אף אוזן וגרון מפנה לאבחון ולטיפול קול. במרפאת אף אוזן וגרון פועלת מרפאת תפקודי קול שבה רופא אף, אוזן וגרון וקלינאית תקשורת מצוות המכון לשמיעה ודיבור מבצעים אבחון ומחליטים על טיפול בבעית הקול.
  הפרעות קול יכולות להתבטא בצרידות, עייפות קולית, תחושה של אי נוחות ו/או כאב בעת דיבור, חוסר התאמה בין גובה טון/עוצמה של הקול לבין גיל או מין הדובר. מטרת טיפול הקול הינה ללמד הפקת דיבור נכונה ואופן שמירה על הקול. הסיבות להפרעות קול:

  • סיבה אורגנית
   כאשר יש שינויים במיתרי הקול, הנובעים ממחלות ויראליות, שינויים הורמונליים, מחלות נוירומוסקולריות (כגון שיתוק מוחין), פגיעה בעקבות ניתוח או מחבלה באיזור מיתרי הקול;

  • סיבה פונקציונלית
   כאשר בעיית הקול נובעת משימוש לא נכון בקול באופן ממושך, תוך מאמץ יתר בגרון.