כללית און-ליין
הלידה מתחילה

תקופת משכב לידה לאחר לידה בניתוח קיסרי

​תקופת משכב הלידה מתחילה בעת יציאת השלייה ונמשכת כשישה שבועות שבמהלכן חוזרת מערכת הרבייה למצבה הפיזיולוגי, הטרום היריוני. 

דימום ווגינלי:

ההפרשה לאחר הלידה היא דמית, לעיתים מלווה בקרישי דם. הדימום יתבהר ויפסק כעבור 2-6 שבועות. יש לשים לב לכמות, צבע וריח של ההפרשה, להקפיד על שטיפה לעיתים תכופות במים פושרים וסבון ולהשתמש בתחבושות בלבד לספיגת ההפרשות. (שימוש בטמפונים עלו לגרום לזיהום).

פצע הניתוח:

ייתכנו הפרשות מפצע הניתוח בצבע אדום-צהבהב, יש לדווח על כך לצוות המטפל. לאחר השחרור מבית החולים, חשוב לעקוב אחר מצב פצע הניתוח באמצעות הסתכלות מקרוב על המקום. ניתן להעזר במראה או בבן משפחה. פצע חם למגע, רגיש, ו/או מפריש דורש פניה לרופא.
את הפצע אפשר וצריך לנקות ללא חשש במים וסבון 3 פעמים ביום.

כאב:

לאחר הניתוח ייתכנו כאבים כתוצאה מהתכווצות הרחם ו/או כאבים באזור פצע הניתוח מעבר לתחושת אי נוחות. הכאב עשוי לגרום להגבלה ולפגיעה ביכולת הטיפול ביילוד. מומלץ לדווח על כך לצוות המטפל על מנת שתקבלי טיפול במשכך כאבים. אנו ממליצים על נטילת טיפול במשככי כאבים כאשר הכאב ברמה בינונית ומעלה.

ייתכן ותרגישי כאבים חזקים בקצוות של פצע הניתוח או כאב חד שבאזור הצלעות והכתפיים. תופעה זו שכיחה וניתן לטפל בה באמצעות משכך כאבים וחימום מקומי, עלייך לדווח על כך לצוות המטפל.

הפרשת שתן:

יתכן ריבוי במתן שתן בימים הראשונים לאחר הלידה. זהו תהליך פיזיולוגי שבו מופרשים עודפי הנוזלים שהצטברו במהלך ההיריון.

בצקות בגפיים:

הנפיחות ברגליים שכיחה ונובעת מצבירת נוזלים. נפיחות זו תעלם תוך 6 שבועות. מומלץ להרים רגליים גם בישיבה וגם בשכיבה. במידה וקיימות דליות חשוב לגרוב גרביים אלסטיות לפני הירידה מהמיטה.

פעולת מעיים:

לאחר הלידה עלולים להופיע טחורים ועצירות.
טחורים זהו מצב שכיח בהיריון והם נסוגים מאליהם לאחר מספר שבועות. במידה וישנה עצירות, יש להקפיד על שתייה מרובה ובאכילת פירות וירקות. ניתן להשתמש במרככי צואה.

תזונה:

אם שמרת על דיאטה מיוחדת במהלך ההיריון פני לרופא כדי לברר האם יש צורך בהמשך הדיאטה. במידה ואת מניקה הקפידי על אכילת ארוחות מסודרות המכילות את כל אבות המזון והימנעי מדיאטת הרזייה.

צריכת ברזל:

במהלך הלידה ישנו אובדן דם. לכן יש להמשיך בנטילת כדורי ברזל עד שישה שבועות לאחר הלידה רצוי בנוכחות ויטמין C (מיץ תפוזים) המשפר את הספיגה.

הנקה:

ההנקה היא צורת ההזנה הטובה ביותר לתינוק. יש להתאים את תדירות ההנקה לצרכי התינוק. עם גדילתו, יצור התינוק סדר יום משלו. ככל שהתינוק יונק לעיתים תכופות כך מקבל גופך גירוי ליצור חלב. את יכולה לדעת שתינוקך קיבל מספיק חלב כשיש לו 6 חיתולים רטובים ליום. יש להקפיד על שתייה מרובה.
יולדת שאינה מעוניינת בהנקה יכולה לקבל טיפול תרופתי או טיפול תומך. לפרטים אנא פני לאחיות המחלקה, אחות טיפת חלב או לרופא.

גודש בשדיים:

גודש נובע מחוסר איזון בין יצירה והפרשת החלב.
חשוב להניק לפי צורכי התינוק. ניתן להשתמש בחזייה תומכת, לא לוחצת.

מנוחה ופעילות:

עקב שינויים הורמונאליים, איבוד דם במהלך הלידה ושינויים בסדר היום, נוצר עומס על כל מערכות הגוף. חשוב לתכנן סדר יום המאפשר זמן למנוחה ונכונות לקבל עזרה מאחרים.

מצבי רוח:

תיתכן תחושה של דכדוך ורגישות יתר הגורמת להתפרצויות בכי. מצב זה נגרם על ידי שינויים הורמונאליים בעקבות הלידה ולרוב חולף ללא טיפול. בנוסף יתכנו תחושות של אי וודאות, דאגה, חוסר ידע ותלות המלווים את תהליך ההסתגלות וההתמודדות עם המצב החדש.

חזרה לשגרה לאחר ניתוח קיסרי:

את החזרה לפעולות הרגילות אליהן היית מורגלת לפני ההיריון יש לעשות בהדרגה: לאחר השהייה בבית החולים רצוי להמשיך לנוח בבית עוד שבוע נוסף. טפלי בתינוקך אך הימנעי מרוב עבודות הבית. כשבועיים לאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילות היום יום בצורה הדרגתית, תחילה לפעולות שאינן דורשות מאמץ. כ- 6 שבועות לאחר הניתוח ולאחר ביקורת רופא, את יכולה לבצע את כל הפעילויות הגופניות שהיית רגילה לפני ההיריון.

חזרת הוסת והביוץ:

אצל נשים שאינן מניקות הביוץ מופיע בממוצע ביום ה- 40 לאחר הלידה, והוסת מופיעה תוך 6-8 שבועות. אצל מניקות הוסת מתאחרת ומועד הופעתה שונה מאישה לרעותה.
יש לקחת בחשבון אפשרות של כניסה להיריון לפני הופעת הוסת הראשונה ולכן רצוי להשתמש באמצעי מניעה.

יחסי מין ואמצעי מניעה:

רצוי להימנע מקיום יחסי מין עד חודש לאחר הלידה.
בשבועות הראשונים לאחר הלידה תיתכן ירודה ברצון לקיים יחסי מין עקב שינויים הורמונאליים, כאבים, אי נוחות וכדומה.

  • יתכן יובש של הנרתיק עקב ירידה ברמת האסטרוגן בתקופת ההנקה.
  • חשוב לדעת: ההנקה אינה מהווה אמצעי מניעה!
  • יש להחליט על אמצעי מניעה קבוע (היוועצי עם הרופא המטפל).
  • גלולות למניעת היריון מפחיתות את ייצור החלב.

ביקורת שגרתית לאחר הלידה:

יש לפנות לרופא המטפל בתום 6 שבועות. כדאי להציג בפניו את מכתב השחרור.

מצבים המחייבים פנייה מידית לרופא:

עליית חום גוף מעל 38 מעלות, צמרמורות, דימום מוגבר, כאבים חזקים בבטן התחתונה, הפרשה נרתיקית בעלת ריח רע, בכל הופעת חום מקומי ו/או הפרשה, אודם, נפיחות והחמרה בכאבים באזור פצע הניתוח, עייפות קיצונית, כאב ואודם מקומי בוורידי הרגליים והרגשת עצבות ודכדוך שאינה חולפת.

מועד פנייה ל- 'טיפת חלב':

יש לפנות לטיפת חלב, תוך 48 שעות ממועד השחרור. כך תוכלי לקבל הדרכה נוספת, לטיפול בך ובילוד, כמו כן, לקבל תשובות לשאלות שיתעוררו בהמשך.

אם יש לך שאלות נוספות, אנא פני לצוות המחלקה בטלפון: 04-8250638

מזל טוב!