כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 03.08.2021

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

מעניקים למניקות - שבוע ההנקה בכרמל

שבוע ההנקה הבינלאומי נפתח במרכז הרפואי כרמל בחגיגה גדולה. הדרכות מיוחדות ועצות ליולדות, סרטים וטיפים להנקה נכונה, תזונה מותאמת למניקות, סדנאות להמשך הנקה לאחר השחרור ועוד.

קבלת פנים ליולדות בשבוע ההנקה. צילום - אלי דדון

בכרמל מעניקים יותר לטובת ההנקה

שושי קליין מנהלת סיעוד חטיבתית במערך המיילדות:
אנו בבית החולים כרמל מעודדים הנקה עם 22 יועצות הנקה הפזורות בבית החולים כדי להעניק לכל יולדת את ההדרכה האישית והמקצועית הטובה ביותר עבורה".

היולדות במרכז רפואי כרמל מרוצות ומחייכות יותר. השבוע במסגרת שבוע ההנקה הבינלאומי ציינו בכרמל את יתרונות ההנקה בכל חזית אפשרית.

ליולדות המאושפזות בפגיה ובמחלקת אם יילוד הוכנה תכנית הרצאות עשירה ומגוונות לאורך כל השבוע בהשתתפות יועצות הנקה, דיאטנית המחלקה, רוקחת המחלקה, הדרכות פרטניות לכל יולדת לפי צרכיה בחדר שלה ועוד.

כל יולדת קיבלה סינר הנקה מתנת בית החולים, צמיד הנקה, יומן הנקה, כיבוד מפנק במהלך היום. בנוסף המחלקות לבשו חג וקושטו במסרים של הנקה לעידוד ותמיכה.

אורית ממן אושרת  - מרכזת ההנקה בכרמל. צילום - אלי דדון

האחות אורית ממן אושרת, מרכזת תחום הנקה במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית מסבירה כי "ההנקה היא אכן מאתגרת, ולאישה המניקה צפויות לפעמים הפתעות וקשיים על כן יש צורך בקידום ידע, תמיכה, התמודדות עם מיתוסים ואמונות קדומות, יועצות הנקה שמלוות לארוך ההנקה גם כשקל וגם כשמאתגר.

השנה משרד הבריאות נתן דגש במיוחד לנושא השנתי "להניק איתך בכל מצב" בעקבות התמודדות במשך השנה החולפת עם הקורנה, עם המצב הביטחוני והתמודדות עם מצבים של מתח ואי וודאות".

מדוע ההנקה חשובה?

להנקה חשיבות בריאותית לאם ולתינוק. באופן כללי, תינוקות יונקים חולים פחות, בעיקר בזיהומים במערכת העיכול והנשימה, והסיכוי שלהם לסבול מהשמנה בילדות נמוך יותר. לנשים מיניקות יש סיכון נמוך יותר לחלות בסרטן השד, צורות מסוימות של סרטן השחלות וסוכרת. בנוסף לכך, ההנקה אינה עולה כסף ולאחר שנכנסים לשגרה היא נוחה מאוד ויש בה ערך מוסף רב מבחינה רגשית.

בכרמל נפתח שבוע ההנקה עם בלונים וברכה לעובדים על שבוע הנקה שמח וצוות האחיות אתגר את העוברים ושבים עם חידות הנקה מדליקות.

יועצות ההנקה הציגו את הקשר עם הקהילה במפגש עם אחיות טיפת חלב הממשיכות ללוות את הנשים והיולדות. ובמהלך השבוע העבירה ד"ר שרון צברי - מנהלת בנק חלב האם בישראל, הרצאה מרתקת לצוות העובדים.

הדרכת הנקה בחדר ההנקה. צילום - אלי דדון

לטובת המניקות ולטובת היולדות בכלל וכל מי שנמצאים בשלבי ההיריון הראשונים נפתח בכרמל עמוד פייסבוק חדש ומדהים של המערך המיילדותי ושמו פלא.

הפייסבוק פלא המנוהל על ידי אחות המחלקה יפעת סנדלר יחד עם צוות רחב ומקצועי של רופאים אחיות ומיילדות, מספק רגעים יפים של אושר מחדר הלידה, טיפים ורעיונות של הצוות המקצועי והוא מהווה את במת המפגש של  קהילת היולדות של בית החולים.

מדי יום עולים בעמוד הפייסבוק תכנים וטיפים מדליקים של יועצות ההנקה רופאים מיילדות וגם אימהות צעירות שרק ילדו. מומלץ להיכנס ולהירשם לעמוד בכתוב: https://www.facebook.com/groups/583457213060304

"בבית חולים כרמל, יש 22 יועצות הנקה הפזורות במחלקות השונות ונותנות מענה לתינוקות בפגיה, במחלקת אם יילוד, בחדר לידה, במחלקת הריון בסיכון, במיון ילדים ובמחלקת ילדים. כך שההנקה היא מוטו שמתמשך לאורך כל תקופת ההנקה של היונקים ואנו דואגים למענה לאימהות הצעירות בכל שלב." מעדכנת מנהלת הסיעוד החטיבתית שושי קליין.

לסיכום שבוע ההנקה אומרת מרכזת תחום ההנקה בכרמל האחות אורית ממן אושרת כי "זה אמנם רק שבוע, בו אנו חוגגים ומעלים את המודעות וחשיבות ההנקה, אך יש לזכור שתמיכה וליווי של נשים לאחר לידה חשובה מידי יום במהלך כל השנה וקידום ההנקה הינה חשובה לתינוק, ליולדת, למשפחה ואף לאיכות הסביבה. ותזכרו תמיד אנחנו כאן בכרמל תמיד בשבילכן".

 

בתמונות:
אורית ממן אושרת  - מרכזת ההנקה בכרמל
קבלת פנים ליולדות בשבוע ההנקה
הדרכת הנקה בחדר ההנקה
קרדיט צילומים – אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש​