כללית און-ליין
הלידה מתחילה

מושגים רפואיים בלידה

במהלך ההריון והלידה תפגשי במספר מושגים רפואיים שיאמרו על ידי הצוות המטפל בך. כדי שתוכלי לקחת חלק בהבנת התהליכים אנו מגישים לך בזאת רשימת מושגים והסברים:

בדיקה פנימית
בדיקה המבוצעת בעזרת שתי אצבעות המיילדת בה היא מחדירה אותם לנרתיק האישה על מנת לאמוד את הפתיחה והמחיקה של צוואר הרחם.

Show – הפקק הרירי
הפרשה חומה סמיכה. הפקק הרירי סוגר את צוואר הרחם במשך ההריון ובכך מאפשר להריון להתפתח במערכת סגורה וסטרילית. ראיית הפקק מעידה על כך שחלים שינויים בצוואר הרחם והוא סימן מבשר לידה כלומר הלידה תתחיל.

מצג
החלק של העובר שאותו הוא מציג ראשון בתהליך הלידה. 97% מהעוברים נולדים במצג ראש.

פונטנלה-מרפס
מרווח הנוצר בצומת של עצמות גולגולת העובר. קיימים שני מרפסים: הקדמי צורתו מעויין והאחורי צורתו משולש. המרפסים מהווים מדד לתקינות מוח העובר, בבדיקה פנימית ניתן למששם ולאבחן את מצבו של העובר בזמן הסיבוב הפנימי.

סאטורה-תפרים
רווחים בין עצמות הגולגולת של העובר בזמן הלידה. ראש העובר נדחק בתעלת הלידה, מרווחים אלו מצטמצמים עד כדי עליית עצמות הגולגולת זו על זו מצב שנקרא MOLDING.

קפוט
בצקת קלה בראש העובר הנוצרת מלחץ בזמן הלידה. הנפיחות יורדת לאחר מספר ימים ואינה גורמת נזק.

ספינות
שתי בליטות פנימה באגן הגרמי, מהוות מד למיקומו של ראש העובר ביחס לאגן האישה.

פרינאום
האזור שבין פתח הלידה לפי הטבעת. בזמן יציאת הראש, אזור זה נמתח מאוד.

אפיזיוטמיה
חתך החיץ. מבוצע כאשר פתח הנרתיק אינו מצליח להתרחב מספיק או כאשר קיים חשש של קרע שיווצר לכיוון פי הטבעת. החתך מבוקר ומבוצע סמוך מאוד ליציאת הראש. קיימים שני סוגי חתכים: אמצעי-הפונה ישירות לאחור לכוון פי הטבעת והשני המקובל יותר בארץ, אלכסוני-לכיוון הירך. לאחר הלידה החתך נתפר בתפרים שנמסים כעשרה ימים לאחר הלידה.

מקוניום
הצואה הראשונה של התינוק. במצב של מצוקת עובר משתחרר המקוניום אל מי השפיר ונוצרים מים מקונילים. מצב זה דורש שאיבה של המים מהאף ומהפה על מנת שהמים המקונילים לא ישאפו לריאות.

ורניקס
קרום הנוצר על ידי השלייה ושומר על עור העובר ממי השפיר. תינוק שנולד לפני התאריך המשוער שלו יולד משוח בורינקס (שבוע 37-38 ).

אפגר
ציון הניתן לתינוק בדקה הראשונה לחייו ובחמש דקות. הציון מודד את רמת החיוניות של התינוק, ומורכב מממצאים על: דופק, נשימה, צבע, טונוס ותגובה.

אקסילירציה
האצה בדופק העובר נרשמת במוניטור כאשר מורגשת תנועה של העובר. הימצאות האצות בניטור עוברי מעידות על מצב חיוניותו התקין של העובד.

דסלרציה
האטה בדופק העובר, יכולה להעיד על מצוקה עוברית או על לחץ על ראש העובר כאשר הפתיחה גדולה.​