כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 01.02.2021

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

שיא בכמות חולי האקמו

השבוע חוברו לראשונה במרכז הרפואי כרמל 4 חולים בו זמנית לטיפול במכשיר האקמו. כרמל הינו מבתי החולים הבודדים בצפון המדינה המסוגל להעניק טיפול מורכב באמצעות האקמו לחולי קורונה וחולי טיפול נמרץ מורכבים.

ד"ר עדן והצוות הרפואי בהערכת חולי אקמו. צילום - אלי דדון

שיא של 4 חולי אקמו בכרמל

מדובר בכמות שיא של חולים קשים ומורכבים המחוברים באותו הזמן למכשיר האקמו. אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ  "הקורונה מותחת את יכולות הטיפול נמרץ שלנו בכרמל עד הקצה, כל הצוותים נרתמים למאמץ ואנו עושים ונעשה הכל כדי להציל את חייו של כל חולה". 

השבוע נאלצו במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית להתמודד עם משימה שעד היום לא התנסו בה. חיבור חולה קשה אחד למכשיר האקמו היא משימה מורכבת ומסובכת הדורשת מקצועיות ומיומנות מאוד רבה. אולם חיבור של 4 חולים בו זמנית ל- 4 מכשירי אקמו נפרדים היא משימה מורכבת שעד היום לא נתקלו בה בכרמל.

אחד הרופאים הכי עסוקים בכרמל בכלל ובתקופת הקורונה בפרט הוא מנהל היחידה לטיפול נמרץ ד"ר אריק עדן "עד לפני שנה היינו רגילים לטפל בחולה אקמו אחד בכל פעם או מקסימום שני חולים בו זמנית וגם זה לתקופות קצרות"  אומר ד"ר עדן. "אם היו אומרים לי שבעוד שנה נטפל ב- 4 חולי אקמו בו זמנית לא הייתי מאמין, אבל כנראה שהקורונה דחקה אותנו ליכולות מופלאות ועם הצוות הנהדר שיש לנו כאן בכרמל כנראה שהכל אפשרי".

ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ בכרמל. צילום - אלי דדון

בכל מדינת ישראל יש רק עשרות בודדות של מכשירי אקמו המופעלים במעט בתי חולים ומרכזי על רפואיים בהם גם מרכז רפואי כרמל. בזכות מקצועיותו ומיומנות הצוות הרפואי בבית חולים כרמל הינו מרכז אזורי המושך ומרכז אליו את החולים הקשים הזקוקים לטיפול באקמו. בלא מעט מקרים צוות היחידה לטיפול נמרץ של כרמל מוזעק ויוצא מבית החולים עם הציוד הנדרש, נוסע לבית חולים אחר שם הוא מחבר את החולה למכשיר האקמו. ומשם באמצעות ניידת טיפול נמרץ ותוך ליווי צמוד של צוות האקמו של בית החולים מביא הצוות את החולה הקשה להמשך טיפול ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל. ״כל ניוד של חולה כזה בתוך המחלקה הוא ניוד מורכב ומסוכן" מסביר ד"ר עדן, קל וחומר העברה בין בתי חולים".
בית חולים כרמל מקבל אליו חולים לטיפול באקמו מבתי החולים העמק בעפולה בית חולים לגליל בנהריה בית חולים בני ציון ואפילו מבית חולים זיו שבצפת.

ד"ר עדן ומירה שטרית מנהלת הסיעוד בטיפול נמרץ. צילום - אלי דדוןכבר 14 שנה שהאחות מירה שטרית עובדת במסירות ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל. היום כמנהלת הסיעוד של היחידה ולאחר טיפול במאות חולים קשים היא מתארת את אחת התקופות הקשות והמאתגרות בבית החולים.

"הטיפול ב- 4 חולי אקמו בו זמנית הוא מטלה קשה ומורכבת מאוד הדורשת את כל תשומת הלב והמקצועיות של הצוות" אומרת מירה. "לחולה אקמו נדרשת אחות צמודה המטפלת רק בו בלבד ולכל אחות כזאת נדרשת הכשרה וידע ברמה הגבוה ביותר. לשמחתי בהובלת מנהלת הסיעוד אהובה טל השכלנו לבצע הכשרות רבות ובית החולים ערוך כיום עם מענה מקצועי של צוות סיעודי ורפואי איכותי לטיפול בחולה אקמו וטיפול נמרץ". 

מכשיר אקמו - לחמצון חוץ גופי עולה כ-65 אלף יורו – כ-260 אלף שקלים. הטיפול באמצעות המכשיר הוא תהליך מורכב ומסובך הדורש כוח אדם רפואי ומקצועי רב ומיומן. כדי לחבר את החולה למכשיר האקמו, כירורג מלווה בצוות אחיות ובטכנולוג רפואי מכניס לתוך ורידי החולה את הצינורות שינתבו את הדם שלו מחוץ לגוף ולתוך המכשיר, שיפמפם את הדם ויכניס אליו חמצן. בשבועות שהחולה מחובר למכשיר, הוא מקבל מגוון תרופות שמרדימות אותו, מדללות את דמו, תומכות בכליות ומונעות זיהום, וכן מנות דם. 
כדי לתפעל את מכשיר האקמו המורכב דרושים מפעילי לב ריאה מיומנים, שגם הם מעטים ונמצאים במשורה במדינת ישראל.
צוות מפעילי הלב ריאה ליד האקמו בכרמל. צילום - אלי דדוןבכרמל מפעילי הלב ריאה מנוסים ומיומנים בהם, לטיף סבאג, אורית הררי והמשתלם עיסאם נג'אר. לטיף סבאג אחד מראשוני מפעילי הלב ריאה בישראל הגיע לכרמל בשנת 1983 ומאז עשרות אנשים חבים לו את חייהם.
"העבודה עם מכשיר האקמו דורשת מיומנות מצד אחד אבל גם אהבה גדולה" אומר לטיף.
"אנחנו נדרשים להיות זמינים 24/7 לכל קריאה, צריך לעבוד בסבלנות מאוד גדולה, ועם אמונה גדולה שאנחנו עושים הכל וזמינים בכל רגע כדי להציל את חיי החולה". 

בעוד חולה טיפול נמרץ "רגיל" המחובר לאקמו נדרש לחיבור ממוצע של כשבוע ימים למכשיר האקמו עד שהוא משתחרר ממנו. חולי הקורונה נדרשים לחיבורים לתקופות ארוכות הרבה יותר כמו חודש וחודש וחצי. דבר שכמובן מעמיס על המערכת ועל הצוות הרפואי המתמודד עם עומסי טיפול בלתי נגמרים.

ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל מטפלים בשגרה בכ- 10-12 חולים קשים בתחלופה.
מאז פרוץ הקורונה היחידה הכפילה את עצמה והיא מטפלת בכמעט פי שניים מכמות החולים הרגילה, כשפרט ליחידה הרגילה נפתחה יחידת טיפול נמרץ ייעודית רק לחולי קורונה בה מאושפזים חולי הקורונה הקשים ביותר.

אחות אחראית היחידה היא מרינה גולוב "הגדילה בחולי הקורונה ובחולים הקשים הזקוקים לטיפול נמרץ מותחת אותנו עד הקצה", אומר ד"ר עדן. זה אתגר ניהולי ממדרגה ראשונה הדורש מאתנו גמישות רבה ומחויבות של הצוות. המוכנות של הצוות שלנו בכרמל להתגייס למשימה הלאומית למלחמה בקורונה מרשימה מאוד ומגיע לכולם את כל התודה וההערכה".

עד היום מתחילת מגיפת הקורונה טופלו בכרמל במאות ימי אקמו מעל 23 חולים קשים שהגיעו לכרמל מבכל בתי החולים בצפון.
"חולי קורונה קשים ורבים נפגעים בעיקר בריאות ומכשיר האקמו המחמצן להם את הדם ומהווה תחליף זמני לפעולה הריאות ,הוא הרבה פעמים ההצלה היחידה והאחרונה שלהם לפני כמעט מוות" מעדכן ד"ר עדן . "לשמחתי אחוז ההצלחה שלנו בכרמל בטיפול בחולי קורונה באקמו גבוה מהממוצע, ולא מעט חולי קורונה על אקמו השתחררו כבר מכרמל והם כיום הולכים על הרגליים וחוזרים לחיים, וזאת נקודת אור שמחזקת לכולנו".

 

בתמונות:
ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ בכרמל
צוות מפעילי הלב ריאה ליד האקמו בכרמל
ד"ר עדן ומירה שטרית מנהלת הסיעוד בטיפול נמרץ
ד"ר עדן והצוות הרפואי בהערכת חולי אקמו
קרדיט צילום – צילום אלי דדון

* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש​

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!