כללית און-ליין
יילודים - תינוקות

בדיקות ליילוד במחלקת יילודים

הילוד שיוולד לכם במזל טוב יתקבל להשגחה וטיפול במחלקת ילודים. מיד לאחר הלידה כדבר שבשגרה, מתבצעות במחלקות ילודים הבדיקות והפעולות הבאות לאחר אישורכם.

 1. טיפול במשחה אנטיביוטית לעיניים
  על מנת למנוע זיהום של העיניים העלול להיגרם במהלך הלידה, מטופלים תינוקות בישראל ובשאר מדינות העולם המערבי מיד לאחר הלידה במשחת העיניים אריתרומיצין ,במתן חד פעמי, סמוך ללידה. במידה ותהיה הוריה רפואית לנקיטת פעולות רפואיות נוספות לצורך אבחון ו/או טיפול, יובא מידע זה לידיעתכם.
 2. בדיקת דם לגילוי חוסר באנזים G6PD  
  מיד לאחר הלידה נלקחת דגימת דם מחבל הטבור לאחר הניתוק מהיילוד, לאיתור חוסר באנזים המתבטא בהמשך צהבת מוגברת, רגישות לפול ולמספר תרופות נפוצות.
 3. מתן ויטמין K אל תוך השריר
  ויטמין K חיוני להפעלה תקינה של מערכת קרישת הדם ולמניעת דימומים. כל הילודים במדינה וברוב ארצות העולם, מקבלים זריקה זו סמוך ללידה. 
 4. מתן חיסון נגד דלקת כבד נגיפית מסוג B
  על פי המלצות משרד הבריאות מחסנים את כל הילודים בארץ נגד דלקת כבד מסוג B על מנת למנוע הידבקויות ולמנוע תחלואה בסרטן הכבד. חיסון זה ניתן סמוך ללידה.
 5. רחצה ראשונית
  תתבצע עם קבלת הילוד במחלקת ילודים, מיועדת להסרת שאריות הדם והפרשות היולדת מגוף הילוד.
 6. בדיקות סקר
  גילוי מוקדם של 11 מחלות (פנילקטנוריה, תת תריסיות ראשונית מולדת, שגשוג בלוטת יותרת הכליה ועוד) מאפשר טיפול בזמן ובהתאם, ומניעה של התפתחות לא תקינה של התינוק בעתיד. לצורך בדיקות אלה, נלקחת דגימת דם מעקב הילוד ביום השני או השלישי לחיים.
 7. בדיקת סקר להפרעות שמיעה
  לאיתור מוקדם של לקות שמיעה, הבדיקה מתבצעת ביום השני לאחר הלידה או ביום השחרור. במידה ובשל חגים או סוף שבוע הבדיקה לא תתבצע, תתואם בדיקה במועד אחר במסגרת מחלקת יילודים.


אנא הקיפו את הסכמתכם לגבי כל אחד מהטיפולים הרשומים.