כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 24.04.2022

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

חדשנות בניתוח כף יד

לראשונה בצפון ובכללית בוצע במרכז הרפואי כרמל ניתוח חדשני של החלפה מלאה של מפרק כף היד. הניתוח עבר בהצלחה רבה והמטופל השתחרר לביתו.

ד"ר מחולה וצוות המנתחים בחדר הניתוח, צילום - אלי דדון

חדשנות בכף יד בכרמל

 ד"ר בני ברנפלד מנהל המחלקה האורתופדית: "מדובר בניתוח שהוא הישג ובשורה גדולה לתושבי הצפון, אנחנו שוקדים כל העת על הבאת הטכנולוגיות והטיפולים החדשניים ביותר עבור כלל המטופלים שלנו בכרמל". 

לראשונה בכללית ובצפון ביצעו מומחי כף היד של המרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית ניתוח חדשני להחלפה מלאה של מפרק כף היד בחולה.

עד היום נערכו בישראל רק מעט ניתוחים כאלו כ- 15 ניתוחים בלבד רובם בבתי החולים הפרטיים ורק כמה בודדים נערכו בבתי החולים הציבוריים הגדולים בתל אביב.

"מדובר בהישג משמעותי ביכולות הביצוע והניתוח של המחלקה, ובבשורה אמיתית לתושבי הצפון", אומר מנהל המחלקה האורתופדית בכרמל ד"ר בני ברנפלד.

מחמוד זועבי בן ה- 63 מנוף הגליל כבר לא יכול היה לסבול יותר את הכאבים שלו בכף היד.

"כבר 13 שנה שאני סובל מכאבי תופת במפרק כף היד שלי וניסיתי כבר כל מה שאפשר" מספר זועבי. "ניסיתי את כל הכדורים שיש, ניסיתי פיזיותרפיה, ניסיתי טיפולים באולטרסאונד ניסיתי הכל אבל שום דבר לא עזר לי, לא הצלחתי להרים אפילו קילו עגבניות וחשבתי שאני כבר משתגע מכאבים".

בפגישה עם אחראי יחידת כף היד של כרמל ד"ר סאמר מחולה הוצע למחמוד כפתרון אחרון הניתוח החדשני של החלפת כל מפרק כף היד במשתל חדש והוא הסכים.

"עד היום הטיפול היחידי שיכלנו להציע לחולים עם בעיות קשות במפרק כף היד וזאת לאחר שמיצינו את כל שיטות הטיפול השמרניות, היה ניתוח לקיבוע ישר של כף היד", מסביר ד"ר מחולה. "בניתוח הזה אנחנו בעצם מבטלים את יכולות התנועה של כף היד והיא הופכת להיות כף יד ישרה שלא יכולה להתכופף ולהתגמש בשום צורה.

המשמעות לחולה היא דרמטית. מצד אחד הוא אכן נפטר מהכאבים המטרידים אותו, אולם מצד שני הוא לא יכול לבצע פעולות שגרתיות שנראות הכי באנליות לכל אדם כמו, להסתרק, לכתוב ולהתגלח. הניתוח מלווה באובדן תנועה, בחולשה בולטת של כף היד, בירידה תפקודית קשה וכמובן בפגיעה קשה באיכות החיים של החולה".

המנתחים ד"ר סאמר מחולה אחראי יחידת כף היד וד"ר ליאב יואלי. צילום - אלי דדון

בניתוח החדשני שבוצע בכרמל השתילו המנתחים ד"ר סאמר מחולה אחראי יחידת כף היד וד"ר ליאב יואלי, משתל מפרק חדש הבנוי כולו ממתכת טיטניום. החלק החשוף במשתל הוא מטיטניום טהור וחלק המשתל המוחדר לאצבעות ולעצם שורש כף היד מצופה בחומר קלציום פוספט המתחבר טוב יותר לעצמות. המשתל החדש מאפשר לחולה לשחזר את התנועתיות הפיזיולוגית של שורש כף היד בצורה הקרובה ביותר למציאות.

ד"ר ברנפלד מעדכן כי עיקר הבעיות במפרק כף היד נובעות ממחלות ראומטיות של עצמות כף היד או מבעיות טראומה כמו תאונות דרכים נפילות וחבלות. המשתל החדש יודע לטפל בבעיה היטב. המפרק בנוי מכדור מתכת היושב בתוך תושבת המאפשרת טווחי תנועה רחבים יותר. המשתל עשוי ללא צמנט (דבק עצמות) והחיבור שלו לעצם המטופל טוב יותר.

הפרוטזה נקראת MOTEC והמשתל הינו מודולרי ומותאם אישית לחולה. המשתל מתוצרת חברת "סווימק" השבדית ונתוני החברה מדברים על שרידות המשתל בחולים לא ראומטיים של מעל 10 שנים לכ- 80% מהמנותחים.

האחות שרית לורמן סגנית אח אחראי במחלקה האורתופדית עם המנותח מחמוד זועבי. צילום - אלי דדון

ד"ר סאמר מחולה מומחה כף יד של כרמל שהוביל את הניתוח אומר כי "מדובר בניתוח חדשני, שבוצע בפעם ראשונה בכרמל. הניתוח מיועד לתת מענה למטופלים עם שנויים ניווניים בשורש כף היד כתוצאה משברים ישנים או שינויים ראשוניים. הניתוח נותן פתרון הן לכאבים והן לתנועה, והוא בא להחליף ניתוחים של קיבוע מלא של שורש כף היד, או סוגים אחרים של מיזוגים בשורש כף היד כפתרון לכאבים. המשמעות רבה לאחר הניתוח, עם אפשרויות רבות לתנועה בשורש כף היד".

מנהל המחלקה ד"ר ברנפלד אומר כי "שמתי לי כמטרה לקדם ככל האפשר טכנולוגיות חדשות ומתקדמות מהעולם בכללית ובכרמל. לשמחתי החולה שלנו כבר התחיל להזיז יפה את היד צילום הביקורת שלו נראה מצוין, והוא כבר החל בטיפולי ריפוי בעיסוק במטרה לחזור מהר ככל הניתן לשגרה בריאה ונטולת כאבים. מבחינתנו בכרמל מדובר בבשורה אמיתית לציבור, ועל בסיס הסטטיסטיקה העולמית מדובר בפתרון ייחודי שאי אשר היה להציע להם עד היום ואנו מאוד שמחים על כך".

והחולה זועבי הוא כבר מחייך ומזיז את היד שלו לכל הכיוונים בהנאה גדולה.
"אני קודם כל אומר תודה לאל ותודה לאנשים היקרים והמיוחדים של כרמל. לא יכולתי קודם להרים קילו עגבניות והיום בעזרת השם המצב שלי הרבה יותר טוב. טיפל בי צוות מצוין של אחיות אחים וצוות רפואי מעולה שבאו לקראתי והסבירו לי כל הזמן מה קורה איתי וזה היה ממש חשוב וטוב. אני אומר תודה לכרמל ותודה לצוות, אתם באמת אלופים".

 

בתמונות:
ד"ר מחולה וצוות המנתחים בחדר הניתוח
האחות שרית לורמן סגנית אח אחראי במחלקה האורתופדית עם המנותח מחמוד זועבי
קרדיט צילום – צילום אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש​

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!