כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 02.05.2021

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

דואגים לחוסן הנפשי של הצוותים

כדי לעזור לצוותים שעמדו בגבורה בקו החזית במאבק בקורונה, עברו פרט להתמודדות הקשה עם הנגיף החדש גם חוויות אישיות מורכבות להתמודד יזמו בבית חולים כרמל בשיתוף נט"ל פרויקט סדנאות חוויתי במטרה להגביר את החוסן האישי של הצוותים.

ביה"ח כרמל בסדנת טרריום. צילום - אלי דדון

דואגים לחוסן העובדים בכרמל

מעל 1200 חולי קורונה עברו וטופלו בשנה האחרונה על ידי צוותי ביה"ח כרמל.

הצוותים שעמדו בגבורה בקו החזית במאבק בקורונה, עברו פרט להתמודדות הקשה עם הנגיף החדש גם חוויות אישיות מורכבות. כדי לעזור לצוותים להתמודד ולפרוק את המטען הרגשי הכבד יזמו בית חולים כרמל בשיתוף נט"ל פרויקט  סדנאות חוויתי וייחודי במטרה להגביר את החוסן האישי של הצוותים ולעזור להם לחזור לשגרה בריאה ותומכת.

במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית החליטו לתמוך ולעזור לצוותים הרפואיים שעברו שנה לא פשוטה של התמודדות אל מול האתגר שהציב הטיפול במטופלים לאורך כל תקופת הקורונה.

עמותת נט"ל, המלווה נפי טראומה על רקע לאומי, התיסה בשיתוף הנהלת כרמל למען צוותי בית החולים בשורה של סדנאות והכשרות מגוונות על מנת להחזירם לשגרה, להתחבר למציאות לאחר הקורונה ולעבד את מה שחוו בשנה האחרונה.

בפברואר האחרון ערכה העמותה סקר בקרב צוותים רפואיים מכל הארץ על מנת להבין כיצד הם מתמודדים עם אתגרי הקורונה ובו נמצא כי שליש מהם היו מעוניינים לשתף מישהו על מה שעובר עליהם ולקבל תמיכה .

צוותי הרפואה, הסיעוד, המנהל והמערך הסוציאלי במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית, כשאר בתי החולים בארץ, פעלו כל השנה האחרונה תחת עומס רגשי רב, נחשפו למראות קשים ונאלצו ללמוד ולטפל בחולים מרחוק ולעיתים להודיע מרחוק על פטירתו של קרוב אהוב לבני המשפחה. אלו סיטואציות שהפכו למציאות מידית עבורם והפכו לשגרת העבודה.

צוותי ביה"ח כרמל בסדנת טרריום. צילום - אלי דדון

נט"ל יצרה עבור הצוותים הללו סדנאות מגוונות שנועדו לעיבוד חוויות השנה שחלפה מאז פרוץ משבר הקורונה בדרך חווייתית. הסדנאות הועברו על ידי מנחים מהיחידה הקהילתית והחוסן של נט"ל וכללו סדנת מיינדפולנס, סדנת וידאותרפיה, סדנת חוסן מבוססת פלייבק, סדנת טרריום (מעולם הטבע), סדנת "מתנות קטנות" (מעולם האמנות) ועוד מגוון סדנאות יצירתיות.

הסדנאות, שהתקיימו במהלך שבוע שלם בבית החולים במיזם שנקרא "שבוע מתנות קטנות", נועדו לצמצם את השחיקה ולפתח שיח לשמירה עצמית על רקע מציאות מורכבת ועומסי עבודה גבוהים. יותר מ- 130 עובדים ביניהם צוותי רפואה וסיעוד, עובדים סוציאליים, עובדי אדמיניסטרציה ומנהל ועוד, נרשמו לסדנאות המגוונות, כולן בתרומה שגייסה נט"ל לטובת בית החולים.

מתנות קטנות - סדנאות לעיבוד חוויות העבודה בצל הקורונה לחיזוק חוסן הצוותים הרפואיים

ד"ר שני ברוש, סגנית מנהל בית החולים שהובילה את הפרויקט בכרמל ציינה כי אנשי צוות בית החולים כרמל התמודדו לאורך השנה כולה עם אתגרים מורכבים ודילמות יומיומיות סביב הטיפול בחולי קורונה כמו גם במחלות אחרות בצל הקורונה.

"הנהלת בית החולים קידמה פעילויות שונות לחיזוק חוסן ומניעת שחיקה, מתוך הבנה שאלה משפיעים רבות על יכולת בית החולים להתאים את עצמו למצבים משתנים ולהמשיך להעניק לכלל המטופלים את הטיפול האיכותי והבטוח. עוד אמרה ד"ר ברוש כי "שיתוף הפעולה עם עמותת נט"ל הוליד את המיזם הנפלא שאפשר לצוותים לקחת חלק בפעילות הפגתית, לעבד את חוויות השנה החולפת ולקבל כלים להתמודדות בהמשך".

הילה שבורון, מנהלת היחידה הקהילתית בנט"ל אמרה כי "שנה שלמה צוותי הרפואה בכל הארץ עבדו בלחץ שאי אפשר לתפוס ולדמיין. ביום אחד נחתה עליהם המציאות שהחלה עם המון אי ודאות וצורך ללמידה בתנועה ולאחר מכן התמודדות עם בני משפחות החולים ועם חולי במשפחתם האישית, נאלצו לעיתים להתמודד בעצמם עם אובדן המטופלים, הודעה של הבשורה המרה בטלפון ועם שעות מרובות של עבודה.  

לאורך השנה נט"ל סיפקה תמיכה וליווי ל- 9 בתי חולים ולכ- 200 משתתפים (אחיות, עו"סים (עובדות סוציאליות), אחיות אחראיות) וכעת יצרה מגוון סדנאות עבורם על מנת לאפשר להם לעבד את כל מה שחוו, לחזור לשגרה, להחזיר להם את המורל ולצמצם את השחיקה שנוצרה".

שירה אחות מצוות בית החולים שהשתתפה בסדנה סיפרה ואמרה, 
"אתמול השתתפתי בסדנת טרריום במסגרת שבוע הסדנאות לעובדים. הסדנה היתה מקום נוח ומתאים לשתף בחוויות ותחושות מהשנה האחרונה. הרגשתי נוח לשתף קולגות שחוו דברים דומים למה שאני חוויתי, בניגוד לבני משפחה/חברים שאינם עובדי מערכות בריאות ולא יכולים לראות את הדברים מהזווית שלנו. נעמה, המנחה של הסדנה היתה מקסימה והצליחה לשבור את הקרח ולגעת גם בנקודות קשות יותר וסחפה את כולם באהבה שלה לצמחים ולטבע. אני רוצה להודות לך על ההזדמנות שקיבלתי, זה לא מובן מאליו שמקום העבודה ישקיע כך בעובדים".

 

בתמונות:
צוותי ביה"ח כרמל בסדנת טרריום
קרדיט: צילום אלי דדון

* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש​

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!