כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 17.01.2021

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

נלחמים ומנצחים את הסרטן

מחקר חדשני ופורץ דרך בתחום המלחמה בסרטן זיכה את מנהלת מעבדות המחקר של המרכז הרפואי כרמל פרופ' מיקי רהט במענק מחקר יוקרתי מהאקדמיה הלאומית למדעים.

פרופ' מיקי רהט במעבדה. צילום - אלי דדון

בכרמל מקדמים את המחקר במלחמה בסרטן

המחקר עוסק בתחום חיסון נגד התפשטות הסרטן, ומטרתו לגלות האם החיסון שפותח בכרמל יכול להשפיע על התפתחות הגרורות הסרטניות ולמנוע את התפשטות הגידולים.

פרופ' רהט מבית חולים כרמל מסבירה את עיקרי המחקר: "רוב התמותה מגידולים סרטניים איננה נגרמת מהגידול הראשוני, אלא דווקא מהתפשטות של גרורות – תאים סרטניים המתפשטים בגוף ויכולים לעגון ברקמות מרוחקות כתא בודד או כצבר של מספר תאים. במצב זה, אותן גרורות יכולות להישאר רדומות ברקמות שונות בגוף במשך חודשים ואפילו שנים, ואז, בהינתן האות המתאים, לפרוץ ולגדול ללא בקרה וליצור גידול סרטני משני". "יחד עם זאת", היא מוסיפה, "הידע שלנו על תהליכים של היווצרות גרורות, ועל הבקרה עליהן, עדיין חלקי ומועט. במקרים רבים, הגידול הראשוני מוסר בניתוח, ואם גודלו קטן, סיכויי ההחלמה אינם מבוטלים. אולם, בחלק מהמקרים שבהם הגידול הראשוני מורחק בניתוח, הגרורות מתפרצות לאחר מספר חודשים. במקרים אלה, ייתכן שהוצאת הגידול בניתוח גרמה לשליחת איתות שעורר אותן, או לחילופין, ייתכן שגידול ראשוני שולח אותות שמעכבים את התפתחות הגרורות, ולכן הסרתו הפסיקה את העיכוב ואפשרה את התפרצותן".

"מטרת המחקר הנוכחי שערכנו", מסבירה פרופ' רהט, "היא לנסות להבין מה גורם לגרורות להיות רדומות, או לחילופין להתפרץ, ובאופן ספציפי דווקא אחרי ניתוח, כך שבעתיד נוכל לשמור אותן במצב רדום באופן מתמיד, והם לא יגיעו לשלב של נגע ממאיר מפושט. מחקרים קודמים שערכנו הראו את חשיבותו של חלבון בשם EMMPRIN בתהליך הסרטני, ועכברים חולי סרטן שחוסנו באופן פעיל כנגד חלבון זה לא רק שהקטינו או העלימו כליל את הגידול המקורי, אלא גם עיכבו באופן משמעותי מאוד את התפתחות הגרורות. לאור התוצאות האלה, אנחנו רוצים עכשיו לבחון האם החיסון שפיתחנו יכול להשפיע על גרורות ולדחוף אותן למצב רדום, גם לאחר ניתוח, תוך גיוסה של המערכת החיסונית".

פרופ' מיקי רהט.

פרופ' רהט הגיעה לבית חולים כרמל בשנת 1992, מיד אחרי שסיימה את לימודי הדוקטורט שלה במדעי הרפואה בטכניון, ובשנתיים הראשונות עשתה פוסט-דוקטורט במעבדה למחקר אימונולוגי של פרופ' ניצה להט ובשיתוף פרופ' חיים ביטרמן. בשנת 1994 הצטרפה פרופ' רהט למעבדה כחוקרת בכירה, ובשנת 2013 התמנתה למנהלת המעבדה לאימונותרפיה. במקביל היא הצטרפה לסגל הפקולטה לרפואה בטכניון כפרופסור משנה ולאחרונה גם קיבלה מינוי של פרופ' חבר. מאז 2014 משמשת פרופ' רהט כמנהלת מעבדות המחקר בבית החולים במקביל לניהול המעבדה שלה.

מנהל בית חולים כרמל ד"ר אבי גולדברג ברך את פרופ' רהט על זכייתה במענק המחקר ואמר כי ביה"ח נבחן בשלושה מישורים: בטיפול הרפואי, בחינוך ובהכשרת דור העתיד. "המחקר הינו תחום חשוב המעודד מצוינות בביה"ח כרמל, ופרופ' רהט ומעבדות המחקר תורמים רבות לקידום המחקר והחינוך הרפואי", אמר.

 

בתמונות:
פרופ' מיקי רהט במעבדה
קרדיט – צילומים אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש