כללית און-ליין
רפואת נשים

איך מטפלים באנדומטריוזיס?

​באנדומטריוזיס ניתן לטפל על ידי תרופות, ניתוח או שילוב של השניים. כדי לעזור לך להחליט על אופן הטיפול הרופא המטפל לוקח בחשבון גורמים שונים וביניהם גיל, חומרת הסימפטומים, תוכניות להרות בעתיד, מיקום וחומרת הממצאים ותגובה לטיפולים קודמים.


טיפול תרופתי יעיל בעיקר לטיפול בתסמיני כאב. הטיפול התרופתי כולל שימוש במשככי כאבים וטיפול הורמונלי מדכא הנוגד את ההפרשות ההורמונליות המחזוריות של השחלה. טיפול הורמונלי מדכא מטבעו את הפעילות ההורמונלית הטבעית של הגוף ולכן איננו יעיל לטיפול בבעיות פוריות. לנשים הרוצות להרות, במקרים של טיפול תרופתי לא מספק ובהימצאות ציסטות שחלתיות מומלץ לבצע ניתוח.


ניתוח לפרוסקופי הוא אמצעי מצוין לטפל באנדומטריוזיס. במהלך הניתוח אפשר להפריד הידבקויות, לבדוק את כשירות החצוצרות, להסיר נגעים, שטחיים ועמוקים, וציסטות שחלתיות.


אם המחלה מערבת את דרכי העיכול והשתן אפשר להסיר את הנגע במלואו ובכך למנוע את המשך התסמינים. במקרה כזה נדרשת לפעמים כריתה של חלק משלפוחית השתן, השופכן או חלק מהמעי. בגלל אופים המורכב של הניתוחים מומלץ לבצע את הניתוחים אך ורק במרכזים עם מיומנות גבוהה וניסיון רב בטיפול באנדומטריוזיס.