כללית שלי
מכונים ומעבדות

יצירת קשר

טלפון: 04-8250053
פקס: 04-8250054

שעות ביקור

​ימים א'-ה', בשעות 14:30 - 07:30

מיקום

​חורב 2, קומה 1.

מכון כבד

מנהל המכון פרופ' אלי צוקרמן

היחידה למחלות כבד של מרכז רפואי כרמל הוקמה בשנת 2007 והינה יחידה מחוזית של מחוז חיפה וג"מ ושל מרכז רפואי כרמל, שירותי בריאות כללית.

מכון כבד

​הינכם מומנים להעביר את שאלותיכם און ליין ישירות לפרופ' אלי צוקרמן, או ללמוד מניסיונם של הגולשים והשואלים האחרים שבפורום המחלקתי למחלות כבד שבאתר המרכז הרפואי "כרמל".

 

הצוות הרפואי

  • צוות מכון כבד כרמל:

    פרופ' אלי צוקרמן - מנהל היחידה למחלות הכבדד"ר אייל אשכנזי - מנהל השירות להמודינמיקה של הכבדדר קובלב יוליה - רופאה בכירה מומחית לגסטרואנטרולוגיה ומחלות הכבדגב' ערין מנסור - מזכירת היחידה
  • צוות סיעודי ומחקר:

    גב' אורלי אזולאי - אחות אחראית ומתאמת מחקריםגב' סבטלנה סולודר - אחות ומתאמת מחקריםגב' ולריה פייגנזון - אחות ומתאמת מחקריםגב' אלינה פרקש - מתאמת מחקריםגב' סיון פקר - מזכירת מחקר

​היחידה בעלת ייחוד בכך שהיא כוללת 2 מוקדים: community-based center הממוקם בלין ומקיים פעילות המשרתת ישירות את הקהילה ו hospital-based center הממוקם במרכז רפואי כרמל. הצוות הרפואי כולל את מנהל היחידה (פרופ' אלי צוקרמן , יו"ר החברה לחקר הכבד כיום), ד"ר אייל אשכנזי מומחה לרפואה פנימית, (גסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד ואת ד"ר יוליה קובלב (רופאה בכירה, מומחית לרפואה פנימית, גסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד). בנוסף ד"ר נסים בשארה (במרכז רפואי לין) (מומחה בגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד) וכן רופאים מומחים ברפואה בפנימית המתמחים בגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי כרמל. הצוות הרפואי, אחראי על 2 המרכזים כך שרצף הטיפול הרפואי בין האשפוז והמרפאה היועצת בקהילה נשמר.

במרכז רפואי כרמל: הצוות הסיעודי כולל את הגב' אורלי אזולאי (מרכזת המחקרים הקליניים, אחות אחראית היחידה ובהכשרתה אחות טיפול נמרץ), גב' אורלי מן (אחות ומתאמת מחקר קליני), גב' ולריה שניידרמן (אחות ומתאמת מחקר) ואלינה פרקש (מתאמת מחקר). מזכירת היחידה גב' ערין מנסור ומזכירת מחקר גב' סיון פקר. ב
מרכז הרפואי לין: מזכירת המחלקה גב' רוית חכמון ואחות היחידה.

המרכז הרפואי לין מרכז את הטיפול בקהילה של כל מבוטחי הכללית של מחוז חיפה וגליל מערבי וכולל גם שירות ייחודי מסוגו בארץ (הניתן אמבולטורית לחולים שאינם מאושפזים) והמתבצע ביחידה: ניקור מיימת גדול נפח בחולי שחמת הכבד עם מתן אלבומין תוך ורידית.

במרכז הרפואי כרמל מתקיימות גם מרפאות מעקב (ברובן לחולים המקבלים טיפול במסגרת מחקר), פעולות פולשניות וייעוץ לחולים מאושפזים. כמו כן במרפאות החוץ בכרמל מתבצע המחקר הקליני.

היחידה למחלות כבד של מרכז רפואי כרמל נחשבת ליחידה מובילה באבחון וטיפול בכל מגוון מחלות הכבד: מחלות כבד על רקע זיהום נגיפי (הפטיטיס C ,B ו- D) , מחלת הכבד השומני, מחלות כבד אוטואימוניות, מחלות מטבוליות, מחלות וסקולריות (על רקע פקקת הורידים), גידולי כבד (סרטן הכבד וגידולים שפירים), שחמת הכבד (צירוזיס) על סיבוכיה השונים (מיימת, אנצפלופתיה, דימום מדליות בושט או בקיבה) ועוד.

במסגרת היחידה פועלת תת יחידה לבדיקות המודינמיות של הכבד (מדידת לחץ פורטלי), לביופסית כבד טרנס-ג'וגולרית במקרים של הפרעות קרישה ותבחין דרלין להתאמת טיפול תרופתי לדליות בושט. ד"ר אייל אשנזי התמחה בנושא יל"ד פורטלי (שערי) באחת היחידות המובילות בעולם בברצלונה והפעלת השרות הנ"ל הינה ייחודית בארץ לאור העובדה שהפטולוג מבצע הבדיקות ותבחין הדרלין מתבצע רק במרכז הרפואי כרמל ומשפר משמעותית את התאמת הטיפול לחולים הסובלים מדליות בושט. בערך כ- 50 בדיקות המודינמיות מתבצעות בשנה כאשר בחלק מהחולים יש צורך באשפוז למשך יממה. ראוי לציין כי היחידה ההמודינמית עוסקת גם בייעוץ למרכזים אחרים בארץ ומסייעת בביצוע הבדיקה שאינה זמינה בכל מרכז.

טכנולוגיה נוספת שהוכנסה לשימוש רוטיני במרכז רפואי כרמל הינה אלסטוגרפיה של הכבד בה נמדדת רמת ההצטלקות של הכבד (פיברוזיס) במחלות ויראליות כרוניות ובמחלת הכבד השומני ובכך נחסך הצורך בבדיקה פולשנית מסוג ביופסיית כבד.

במסגרת פיתוח וחידוש טכנולוגיות לאבחון וטיפול במחלות כבד הוכנסה לשימוש רוטיני במעבדות נשר בדיקה כמותית של HBsAg (ייחודית בישראל) המסייעת לאבחון וטיפול חולי דלקת כבד נגיפית מסוג B.

שיתוף הפעולה של היחידה למחלות כבד עם מחלקת הרדיולוגיה הפולשנית ויחידה לכירורגיה הפטו-ביליארית הפכה את מרכז רפואי כרמל למוביל בטיפול בסרטן הכבד (ראשוני או גרורתי).

בנוסף, יחידת הכבד עוסקת בפעילות ענפה של מחקר קליני והיא מובילה בתחום זה בישראל בעיקר במחלות ויראליות כמו הפטיטיס C ומחלת הכבד השומני. למעלה מ- 50 מחקרים קליניים שונים התבצעו בשנים האחרונות במסגרת היחידה ובזכותם זכו מאות חולי הפטיטיס C להבריא מהזיהום הנגיפי הכרוני.

היחידה משתפת פעולה עם מרכזים רבים בארץ ובעולם ומוכנה לייעץ למרכזים או יחידות אחרות בכל עת. קשר רציף ובלתי אמצעי מתקיים בין רופאי היחידה לרופאי הקהילה הן לגבי אבחון או טיפול ובכך זוכים מבוטחי הכללית במחוז חיפה והגליל המערבי לשירות יוצא דופן באיכותו וזמינותו.

 

​הינכם מומנים להעביר את שאלותיכם און ליין ישירות לפרופ' אלי צוקרמן, או ללמוד מניסיונם של הגולשים והשואלים בפורום המחלקתי למחלות כבד שבאתר המרכז הרפואי "כרמל".

מדברים על זה בפורום

פורום מחלות כבד - כרמל

הינכם מוזמנים לפנות אל פרופסור צוקרמן דרך הפורום ולקבל מענה לשאלותיכם באמצעות הפורום הבא: