כללית שלי
כירורגיה

בדיקת דרכי המרה

​Endoscopic Retrograde Cholangio Pancreatography - E.R.C.P

מטרת הבדיקה:

 אמצעי אבחנתי או טיפולי לדרכי המרה, המאפשר הסתכלות ישירה ולקיחת דוגמאות ריקמה (ביופסיה).

תיאור הבדיקה:

הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר הנקרא אנדוסקופ שהינו צינור צר וגמיש הבוני מסיבים אופטיים עם מעטה פלסטי. עוביו כאצבע ודרכו ניתן לסקור את דרכי המרה. הבדיקה מתבצעת בהרדמה במכון הרנטגן הנמצא בקומה ראשונה.

הכנות לבדיקה:

ערב הבדיקה יש להיות בום נשעה 24:00. אסור לאכול או לשתות. אין ליטול תרופות כנגד סכרת. כל התרופות הכרוניות האחרות יש ליטול כרגיל. לפני הבדיק, יוסבר לך ע'י רופא על מהלך הבדיקה ותתבקש/י לחתום על הסכמה לבדיקה.

 

בוקר הבדיקה:‎

במידה ויש שיניים תותבות יש להוציאן לפני הבדיקה ולהשאירן במחלקה. ‎ הכנסת צינור לווריד. ‎ הלבשת כותונת.

ביצוע הבדיקה:

הבדיקה מתבצעת בשכיבה על הבטן, ונמשכת כ- 30 עד 90 דקות.

 

  1. מתבצעת הרדמה מקומית של הלוע ע'י תרסיס.

  2. מתן זריקה תוך וורידית של תכשיר להרגעה כללית הגורם למצב של נימנום עד שינה.

  3. החדרת משיר האנדוסקופ דרך הפה המצוייד במגן שיניים – ניתן להקל את החדרת המכשיר ע'י נשימה עמוקה ואיטית בהתאם להנחיות הרופא

  4. הזרקת חומר באיטיות לדרכי המרה וביצוע תצלומי רנטגן של האזור.

 

לאחר הבדיקה:

העברה ממכון הרנטגן לחדר התאוששות להשגחה וחזרה למחלקה ‎ לאחר הפעולה תהיה/י בצום ואשפוז להשגחה ל- 24 שעות. תופעות לוואי אפשריות ‎ במידה ותרגיש/י תופעות כמו: לחץ בבטן, עליית חום יש לדווח לצוות המטפל במידה ונותרו שאלות נוספות, באפשרותך לפנות לצוות המטפל.

מדברים על זה בפורום ניתוחי כבד
פורום ניתוחי כבד, לבלב ודרכי המרה

את פורום ניתוחי כבד ולבלב מנהל ד"ר ריאד חדאד, מומחה בכירורגיה כללית ובהשתלות איברים, המשמש כמנהל היחידה לכירורגיית כבד, לבלב ודרכי המרה בבית החולים כרמל. בפורום יינתן מענה לשאלות הקשורות בכריתת אונת כבד, כריתת גרורות מהכבד, כריתה דיסטלית של הלבלבת, IPMT, ניתוח לבלב, המנגיומות בכבד, גידול ממאיר בדרכי המרה, שחזור דרכי המרה, ציסטאדנומה של הכבד, גידול ע"ש קלצ'קין, גידולים ראשוניים בכבד, אדנומה של הכבד, גידולים בכיס המרה ועוד. הגולשים מוזמנים להעלות שאלות ולקבל תשובות מקצועיות מד"ר ריאד חדאד, מבכירי המנתחים בארץ בתחומו, על מנת לקבל תשובות לשאלותיכם במהירות האפשרית. כמו כן, ניתן גם ללמוד מניסיונם של מבקרים אחרים בפורום. בריאות איתנה לכל הגולשים!

 

לפורום ניתוחי כבד, לבלב ודרכי המרה לחצו כאן