כללית און-ליין
מחלקות רפואיות ומרפאות
פנייה ליחידה

יצירת קשר וזימון תור

זימון תור
מטופלי כללית מחוז חיפה – יש לפנות למרפאת אם ולפתוח בקשה במסר, אחרי החלטה של רופא שינה יינתן תור לבדיקה ביתית במכון מור או לבדיקת מעבדה בבית חולים כרמל.
מטופלי כללית מחוז צפון – נא לפנות למוקד כרמל בטל 04993277
מענה טלפוני במעבדה בימי א', ג'-ה' בין השעות 07:00-11:00

מערך השינה
טלפון: 04-8250879

מעבדת שינה

מנהל היחידה פרופ' גיורא פילר

מעבדת השינה במרכז רפואי כרמל, היא חלק ממערך שרות רפואת שינה של שרותי בריאות כללית. המערך כולל מעבדת שינה חדשה ומשוכללת, המתופעלת על ידי צוות טכנאים ומפענחים מיומן, וצוות של רופאים מנוסים בתחום רפואת השינה.

מעבדת שינה

בקיצור

1.

הפרעות המתבטאות בנדודי שינה (קושי להרדם, קושי לשמור על רצף השינה, או מיעוט שעות שינה במהלך יממה)

2.

הפרעות המתבטאות בישנוניות יתר (עייפות ונטיה להרדמות במשך שעות הערות)

3.

הפרעות בתזמון השינה (הפרעות בשעון הביולוגי). וכן, הפרעות המתבטאות כהתנהגויות חריגות במהלך השינה (דיבור, תנועות גוף חריגות, ביעותי וסיוטי לילה ועוד)

הצוות הרפואי

 • סגל המעבדה כולל מזכירה, צוות טכנאים שבראשם עומד טל קופל, שתי מפענחות ו-5 רופאים:

  פרופ' גיורא פילר - מנהל היחידה ומומחה להפרעות שינה ולרפואת ילדיםד"ר יוחאי אדיר - מומחה ברפואת ריאותד"ר שלומי בן משה - רופא שינה מומחה ברפואת משפחהד"ר בן משה שלומי - מנהל מעבדת השינהטנוס צארק - טכנאי ראשי

מעבדת השינה בכרמל כוללת שני חדרי בדיקה חדר קבלה, וחדר בקרה. מעבדת השינה משולבת עם מערך מרפאות שינה בקהילה – במחוזות חיפה וגליל מערבי וצפון של שרותי בריאות כללית.

 • לבצע בדיקות שונות לצורך בירור, אבחון וטיפול בהפרעות שינה.

 • להוות מרכז לייעוץ בתחום הפרעות השינה עבור מטופלים וצוותים רפואיים.

 • לערוך מחקרים בתחום הפרעות השינה.

 • להוות מרכז הוראה ולמידה בתחום רפואת השינה לרופאים, אחיות, פסיכולוגים, וגורמים מטפלים נוספים.  

הפרעות שינה שכיחות באוכלוסיה הכללית והשפעתן על התחלואה והתמותה משמעותית. בנוסף הן יכולות לפגוע בצורה משמעותית באיכות החיים ובמקרים מסויימים אף לסכן את הסביבה של המטופל.

 

 1. הפרעות המתבטאות בנדודי שינה (קושי להרדם, קושי לשמור על רצף השינה, או מיעוט שעות שינה במהלך יממה).

 2. הפרעות המתבטאות בישנוניות יתר (עייפות ונטיה להרדמות במשך שעות הערות).

 3. הפרעות בתזמון השינה (הפרעות בשעון הביולוגי).

 4. הפרעות המתבטאות כהתנהגויות חריגות במהלך השינה (דיבור, תנועות גוף חריגות, ביעותי וסיוטי לילה ועוד).

 

בחלק מין המקרים ניתן לאבחן את הפרעת השינה ע"י שיחה (אנמנזה) ואין צורך לבצע בדיקת שינה. למשל הפרעות המתבטאות כנדודי שינה, מאובחנות כמעט לחלוטין על בסיס הסיפור והתלונות של המטופל. כך גם מרבית ההפרעות בתזמון השינה.
במצבים בהם מתעורר חשד להפרעה אשר גורמת לישנוניות יתר במשך היום או להתנהגות חריגה במהלך השינה, נדרשת לצורך אבחונה  בדיקת שינה.  בהתאם לסוג ההפרעה, הבדיקה יכולה להיות בדיקת לילה בשינה בלבד, אך לעיתים נדרשת גם בדיקה נוספת המבוצעת ביום שלמחרת.

עם ההתפתחות הטכנולוגית, את מרבית בדיקות השינה ניתן לבצע בבית. היתרון בכך גדול, שכן המטופל נבדק בסביבה הטבעית שלו, עם כמה שפחות הפרעות חיצוניות היכולות להשפיע על תוצאות הבדיקה. 

 

 • בילדים עד גיל 16.

 • מטופלים עם מחלות רקע המצריכות בדיקה שלא ניתן לבצע בבית (צורך ברישום EEG רחב,

 • בדיקת קפנוגרפיה (רמות פחמן דו חמצני באויר הננשף), בדיקה לאיתור תסמונת תנועות רגלית מחזוריות וכד'.

 • חשד להפרעות תנועה בשינה והתנהגויות חריגות במהלכה.

 • חשד לנרקולפסיה (מחלה המתבטאת בהתקפי שינה). במקרה זה נדרשת גם בדיקת ישנוניות יומית ביום למחרת (MSLT).

 • דרישה של המכון לבטיחות בדרכים להוכחת יכולה שמירה על ערנות במהלך היום (MWT).

 

המטופלים מוזמנים לבדיקת שינה בשעות הערב. במעבדת השינה הם פוגשים טכנאי אשר ילווה אותם במהלך כל הבדיקה, ויפקח עליה מחדר הבקרה.

 

 1.  ראיון רפואי ע"י טכנאי השינה.

 2. חיבור אלקטרודות לרישום המדדים הנדרשים בבדיקת השינה: מתח שרירים, א.ק.ג., תנועות גלגלי עיינים, גלי מוח, רישום פעולת הנשימה וריווי החמצן בדם. יתכנו חיבורים נוספים על פי המקרה ועל סמך הפניית הרופא.

 3. מילוי שאלון קצר וכיבוי אורות.

 4. השכמה, ניתוק האלקטרודות ומילוי שאלון בוקר קצר.

 

בחלק מהמקרים יידרש המטופל להישאר במעבדה גם ביום למחרת בדיקת השינה, לצורך אבחון נטייה לישנוניות יומית (MSLT) או בדיקה לצורך קביעת יכולת שמירה על ערנות (MWT).

בבדיקות אלה המטופל מחובר למכשירEEG , הרושם את גלי המח ומאפשר לקבוע אם הוא נרדם ואת שלבי השינה בהם הוא נמצא. הבדיקות הללו נמשכות מספר שעות.

נתונים שנאספו במהלך הבדיקה מפוענחים בהמשך על ידי צוות המעבדה. הפענוח הסופי נכתב על ידי אחד מרופאי מעבדת השינה. תשובת הבדיקה נשלחת בדואר לבית הלקוח.

 

לקוחות שרותי בריאות כללית יופנו למעבדת השינה ע"י רופאי שינה, במרפאות השינה בקהילה.

הפניה למרפאת שינה בקהילה יכולה להתבצע על ידי רופא המשפחה או רופא הילדים וכן על ידי כל רופא יועץ אשר מעלה חשד להפרעת שינה הדורשת לדעתו בירור והערכה.

על הרופא המפנה להעביר מכתב הפניה רפואי הכולל תיאור הבעיה, אבחנה אותה מעוניינים להוכיח / לשלול, רקע רפואי ושאלון שינה לטלפקס שמספרו 04-8135824 (יש לחייג את הקידומת).


רופא השינה במרפאות הקהילה, יקבע האם אכן צריך לבצע בדיקת שינה ואיזה סוג בדיקה נדרשת.
כאמור בחלק ניכר מהמקרים, יקבע רופא השינה כי ניתן לבצע בדיקת שינה ביתית. במקרים אלה, יקבל המטופל את מכשיר הבדיקה הביתית, במרפאת השינה וכל הבדיקה והפענוח שלה יתבצע באופן אמבולטורי.

הפניה לבדיקת שינה, דורשת התחייבות – אשר מונפקת במרפאת השינה.

לקוחות המאובחנים עם הפרעת דום נשימה בשינה (SLEEP APNEA SYNDROM) ונדרשים לטיפול במכשיר CPAP (מכשיר מסיכה תומך נשימה, המיועד למנוע הופעה של הפסקות נשימה בשינה), יופנו לטכנאי במרפאת השינה, לצורך קבלת המכשיר לניסיון התאמה והסתגלות.

 

יש להעביר מכתב הפניה רפואי הכולל תיאור הבעיה, אבחנה אותה מעוניינים להוכיח / לשלול, רקע רפואי ושאלון שינה לטלפקס שמספרו 04-8135824 (יש לחייג את הקידומת).
יש לצרף התחייבות מהגורם המבטח או לציין כי מדובר בפניה פרטית במימון עצמי.


פרופ' גיורא פילר, מומחה לשינה בבתי החולים - נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגלים כי רבע מהישראלים מתקשים להירדם או לישון ברציפות לילה שלם. תוכנית בוקר טוב ישראל - גל"צ


 

פורומים מחלקתיים
מענה מהיר און-ליין בכרמל

​לרווחת כלל הגולשים ברשת, מחפשי המידע המקצועי וכמובן מטופלי ומבקרי ביה"ח "כרמל", העמיד המרכז הרפואי "כרמל" קהילת פורומים רפואיים מפולחת תוכן למענה מהיר ומקצועי מאת מיטב מומחי ביה"ח כרמל בשלל הנושאים המחופשים והמבוקשים ביותר בעולם הרפואה. הינכם מוזמנים להינות מניסיונם של גולשים אחרים בפורומים ו\או להעלות את שאלותיכם שלכם ישירות באמצעות הפורומים הבאים!

לחצו כאן למעבר לפורומים!