כללית און-ליין
לקראת היריון

טיפולים חדשניים - ביחידת IVF

שיטה זו פותחה לראשונה בבית חולים כרמל, פורסמה לפני כ- 10 שנים והיום מקובלת במעבדות מובילות בעולם.

הבעיה:

בתהליך הפריה במבחנה ,כאשר מפרים את הביציות ,נהוג להשהות את הזרעונים עם הביציות למשך כל הלילה ורק כעבור 16-20 שעות מאז המפגש זרע – ביצית, מפרידים את הביציות מהזרעונים ומעבירים את הביצית המופרית להדגרה עד התפתחות עוברים המתאימים להעברה לרחם.
מסתבר שזרעונים שנמצאים בסביבת הביצית מפרים אותה תוך שעה, ולאחר מכן אם הזרעונים שוהים בסביבת הביצית זמן ממושך מדי, הם עלולים לשנות לרעה את המיקרו-סביבה של הביצית וזאת ע'י שחרור רדיקאלים חופשיים.

מתוך הנחה שהפרית הביציות מתרחשת תוך כ-שעה, מפרידים את הביציות מהזרעונים תוך 1-3 שעות ,ולא משאירים אותם כל הלילה.

תוצאות:

  1. מתקבלים אחוזי הפריה גבוהים יותר ואיכות עוברים טובה יותר אשר להם סיכוי גבוה יותר ליצור הריון תקין.

  2. נמצא שמעטפת העובר המתפתח דקה יותר ,דבר אשר מקל על העובר שהתפתח במבחנה להשתרש ברחם.

Koifman M., Dirnfeld M., Goldman S., Gonen Y. Calderon I. Abramovici H. Very short exposure of oocytes to normal sperm in vitro improves implantation rates: A prospective randomized study.

IXth World Congress on In Vitro Fertilization and Assisted Reproduction.

Vienna, Austria, April 1995. p. 110.

Dirnfeld M., Bider D., Koifman M., Calderon I and Abramovici H. Shortened time interval of oocyte exposure to spermatozoa improves in vitro fertilization outcome: a prospective randomized controlled study.

Human Reprod 14(10),2562-4,1999.

קיימים מצבים בהם ספירת הזרע הראשונית בשיטה המקובלת מראה שאין כלל תאי זרע (ספירת זרע = 0) בפועל, מצב זה יכול להיות חולף/זמני.

בחלק לא מבוטל של הגברים, ספירות חוזרות +סירכוז הזרע בשיטות מעבדתיות, יאפשרו הפרדת מספר זרעונים בודד והקפאתם לשימוש עתידי.
בנוסף, למטופלים שסיבת אי פוריות היא על רקע ספירות נמוכות ביותר של זרע, וקיים סיכוי אפילו קלוש, שביום שאיבת ביציות לא יספיקו לביצוע מיקרומנפולציה, מתבצע איסוף הזרעים לפני ביצוע שאיבת הביציות לצורך גיבוי.

Lahav-Baratz S., Rothschild E., Grach B., Koifman M., Shiloh H.,

Ishai D., and Dirnfeld M.

The value of sperm pooling and cryopreservation in patients with transient azoospermia or severe oligoasthenospermia.

Human Rep 17:157-160,2002

במקרים מסוימים, למטופלי IVF עוברים טיפולים חוזרים ללא הריון וכאשר נערכת תצפית מסתבר שבבדיקות חוזרות, אחוז גבוה של עוברים אובחנו כבעלי מורפולוגיה לא תקינה.

במקרים אלו ניתן לבצע גידול העוברים בתרבית רקמת אנדומטריום ובמקרים רבים חל שיפור באיכות העוברים ובהיארעות הריון לאחר טיפול בשיטה זו. 

 

 

Dirnfeld M., Goldman S., Gonen Y., Koifman M., Calderon I.,

Abramovici H.

A simplified coculture system with luteinized granulosa cells improves embryo quality and implantation rates: A controlled study.

Fertility Sterility. 67(1)120-2, 1997

ניתן לשאוב ביציות בשלות מתוך השחלה במחזור הפריה חוץ גופית IVF ולהקפיאן ללא הפריה עם זרע. אין צורך בבן זוג ואין צורך להשתמש בבנק הזרע על מנת להקפיא ביציות. הקפאת ביציות מאפשרת להרות בעתיד גם כאשר הרזרווה השחלתית ירודה, בלי לקבוע מראש את זהות אבי התינוק במועד שאיבת הביצית.

רק בשנים האחרונות דווח על עליה משמעותית בשעורי ההצלחה, אחת מפריצות הדרך קשורה לשיטת ההקפאה. שיטת ה"ויטריפיקציה" הינה שיטת הקפאה מהירה של הביציות בטמפרטורה של מינוס 176 מעלות. באמצעות שיטה זו, הופכת הביצית המוקפאת באופן מידי לתא מוצק דמוי זכוכית. לאחר ההפשרה מופרות הביציות על ידי החדרת תא זרע לביצית. עד היום נולדו מאות ילדים בשיטה זו (ICSI), ולא דווח על כל הבדל מהריונות רגילים למרות חששות קודמים.

מבחינת הגירוי השחלתי, שאיבת הביציות, משך הזמן והסכנות ההורמונליות, הטיפול זהה לטיפול המתואר בהקפאת עוברים. למרות שהקפאת ביציות אינה יעילה באותה מידה כמו הקפאת עוברים, מתברר כי יש חשיבות רבה לנסיון ולידע של המוסד המבצע. לאחרונה דווח על אחוזים גבוהים של הצלחות במרכזים שצברו נסיון רב.

 

IVM הינה שיטה חדשה של הבשלת הביציות מחוץ לגוף, שפותחה בשנים האחרונות ונועדה להפחית את הסיבוכים בהפריה החוץ גופית הרגילה. בשיטת ה-IVM נשאבות ביציות בלתי בשלות, ללא טיפול הורמונלי מקדים או טיפול מינימלי, הביציות עוברות "הבשלה" בתנאי המעבדה בתוך קרקע מזון נוזלי מיוחד (המכיל חומרים שונים כמו גם כמויות קטנות של הורמונים). לאחר הבשלתן מתבצעת הפרייה של הביציות בשיטת הICSI- (הזרקת זרע לתוך הביצית) ולאחר ההפריה מוחזרים העוברים המופרים לרחם בשיטה הרגילה של החזרת עוברים.

במה שונה IVM מ-IVF רגיל ?

  1. אין שימוש בהורמונים חיצוניים המוזרקים לאישה או שימוש מינימלי בלבד
  2. ללא סיכון לתסמונת גירוי יתר שחלתי
  3. טיפול קצר יותר

 

  1. 1נשים בעלות סיכון מוגבר לתסמונת גירוי יתר שחלתית - OHSS,  גון נשים עם שחלות פוליציסטיות (PCO)
  2. נשים צעירות שיש להן הרבה זקיקים ראשוניים (זקיקים אנטראלים) שאינן מתאימות לטיפול ההורמונלי.
  3. נשים אשר מבצעות טיפולים לשימור הפוריות ובעיקר אלו הסובלות ממחלות ממאירות או מחלות אחרות בהן יש הוראת נגד לטיפולים ההורמונלים.

 

היחידה שלנו הצליחה להשיג הריון ראשון בעולם מעוברים מופשרים, שהושגו לאחר ביצוע RESCUE- 'הזרקת הצלה'.

משמעות השיטה - כאשר הביציות לא מופרות בהפריה רגילה, ונראות לאחר 24 שעות תקינות לפי הקריטריונים הנדרשים, יש אפשרות לבצע עליהן מיקרומניפולציה ו'להציל' את המחזור הטיפול. במקרה הנ"ל העוברים שהושגו לאחר 'הזרקת הצלה', הוקפאו, הופשרו ורק אז הוחזרו למטופלת. לאחר ביצוע מי שפיר בזמן המתאים ואישור בדיקה תקינה, נולדה לזוג בת בריאה בזמן הצפוי.
לזכות היחידה לידה נוספת מהחזרת עוברים ממחזור טרי, של 'הזרקת הצלה'.

ביחידה הושגו הריונות במספר זוגות בו לבן הזוג לא נמצאו תאי זרע בספירה רגילה ולא נמצא זרע גם לאחר ניתוח באשך ובהמשך נמצא זרע בדגימה לאחר סירכוז ו- Pooling.
הזרע הוזרק לביציות ובת הזוג הרתה וילדה.

ביחידה בכרמל התקבל הריון ראשון מסוגו בעולם. אישה ללא שחלות בעלת קריוטיפ XY (אשר אופייני לגברים), נזקקה לתרומת ביצית ולמיקרומניפולציה וכתוצאה מכך ילדה תאומים בריאים.

Dirnfeld M., Bider C., Blumenfeld Z., Calderon I., Abramovici H.

Subsequent successful pregnancy and delivery after intra cytoplasmic sperm injection in a patient with XY gonadal sydgenesis. Europ. J. of Obstet. and Gynec. and Reprod Biol 88(1):1012,2000.

מדברים על זה בפורומים

לרווחת קהל הגולשים, ומטופלות המערך הגינקולוגי כרמל - העמדנו קהילת פורומים משגשגת לשיתוף מידע ושאלות כלליות - מיטב רופאינו עונים בהם על שאלותיכם און-ליין - להלן רשימת הפורומים שלנו: