כללית און-ליין
לקראת היריון

הגעת לגיל 31 – חשוב שתדעי! - הקפאת ביציות סוציאלית

את חיה בקצב החיים המהיר, יוצרת לך הזדמנויות היום על מנת ליצור עתיד מבטיח. חשוב שתדעי שיש דבר מה שכדאי לעשות היום למען עתיד פורה. בביה”ח כרמל מציעים לנשים אפשרות להקפאת ביציות בטכנולוגיה מתקדמת.

עד לפני מספר שנים נשים שרצו להקפיא ביציות על מנת לשמר את הפריון שלהן לעתיד, יכלו לעשות זאת רק בעקבות מחלה קשה, או במכונים פרטיים בחו”ל ותמורת תשלום יקר מאוד. היום- כל אשה שמעונינת לשמר את פריונה – חופשיה להקפיא ביציות ולהפרותן במועד שתבחר.

עם התפתחות הטכנולוגיות של ההקפאה ושימור הביציות הקפואות, סיכויי ההישרדות לאחר ההפשרה השתפרו לאין ערוך. קפיצת הדרך המשמעותית חלה עם מעבר להקפאה בשיטת הזיגוג (ויטריפיקציה). לאור השיפור הניכר בתוצאות הוחלט בשנת 2011 בישראל וגם בארה”ב לתת לפעולה תוקף של פעולה קלינית מבוססת (בדומה להקפאת עוברים), שניתן לאפשר אותה לכל דורשת גם מרצונה החופשי על מנת לדחות את תחילת גיל תכנון המשפחה.

על פי הוראות משרד הבריאות, ניתן לבצע הקפאת ביציות על פי בחירת האשה, עבור נשים בגילאי 30-41, עד 4 מחזורי שאיבת ביציות או עד השגת 20 ביציות.
השירות ניתן  ביחידת ההפרייה החוץ גופית של ביה”ח כרמל, אחת מהיחידות הראשונות המובילות בתחום זה בארץ. יחידת ההפריה החוץ גופית בכרמל היתה ליחידה הראשונה בצפון שהציעה שירות זה לכלל הנשים ללא קשר להיותן מבוטחות הכללית או קופה אחרת במטרה להנגיש כבר היום את טכנולוגיות המחר.

ביחידה קיימת מרפאה ייעודית לשימור פוריות המציעה ייעוץ וטיפול אישי לכל מטופלת בין מסיבות רפואיות או מסיבות אישיות המעונייות בשימור פוריות לעתיד. “תקופת הפריון של האישה היא קצובה וזו עובדה נתונה שלא ניתן לשנותה. מספר הביציות הולך ופוחת עם הגיל ואין יצירת ביציות מחדש”
”תקופת החיים בה אנו עוסקים בהתפתחות אישית עברה שינוי מהותי בעשורים האחרונים ונמתחה אף מעבר לגיל בו חלון הפוריות של האשה הסתיים. קהל היעד אליו אנו פונים גדל באופן מתמיד ולרוב חוסר הידיעה על קיום שירות שכזה בקרב הצוות הרפואי בקהילה והמטופלים הוא גורם מגביל” מסביר ד”ר פאר, מנהל המרפאה לשימור פריון.

כיחידה הדוגלת בקדמה ומצוינות בוצעה הכשרה ייעודית לצוות המעבדה במקומות המובילים בעולם בהקפאה בשיטת הזיגוג של ביציות ועוברים. ונרכש מכשור חדש על מנת לטייב את הקפאתן וגם את המשך הטיפול בעתיד בו תופרנה הביציות ותועברנה לאמבריוסקופ.

“אנו פותחים את דלתות המכון שלנו לכל אישה בגילאי 30-41 החפצה מסיבות שונות לדחות את תחילת הקמת המשפחה, ולשמר את פריונה. אולם חשוב לעשות זאת עוד לפני סגירת חלון ההזדמנויות. רבות מהנשים הפונות עושות זאת באמצע שנות ה-30, זו בהחלט תקופה מתאימה מבחינת הרזרבה השחלתית של הביציות שנותרו בשחלה ומבחינת הבשלות הרגשית לקבל החלטה שכזו. חשוב לציין שעם העליה בגיל סיכויי ההצלחה יורדים משמעותית” מציינת פרופ’ דירנפלד, מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית. במסגרת הטיפול שואבים מומחי היחידה את הביציות מהאישה בפעולה קצרה יחסית (שאורכה כ-10 דקות) הביציות עוברות תהליך הקפאה מהיר (זיגוג) ונשמרות לשימוש עתידי. במועד שתבחר האשה, ניתן להפשיר את הביציות ולהפרותן ע”י זרע בן הזוג או לחילופין מתרומת זרע.

לצורך החזרת הביציות המופרות עוברת האישה הכנה קצרה ואולטרסאונד לבדיקת עובי הרירית ובהמשך העברת עוברים לרחם.

מי יכולה לפנות? איך פונים? ואם אני לא בכללית? האם זה בסל השירותים?

כל אישה בגיל 31-40 לא משנה מי הגורם המבטח – כללית או כל קופה אחרת
ניתן לפנות באמצעות פנייה ישירה ללא צורך בהפניה או בהתחייבות.
פנייה לשימור פוריות מסיבות רפואית – ניתן לפנות בכל גיל ללא קשר לגורם המבטח.
פעולת הקפאת ביציות לא בסל השירותים וכרוכה במימון עצמי.

טלפון של היחידה להפריה חוץ גופית 04-8250335
מייל zecharia_ronit@clalit.org.il
יש לציין כי הפנייה היא למטרת שימור פוריות. אנו נעשה כמיטב יכולתנו לקבוע תור לייעוץ הראשוני  במהלך הימים העוקבים לפנייתך.
גם אם טרם החלטת לגבי ביצוע הפעולה, כדאי לך לבוא להקשיב ולדעת. קבלת המידע תאפשר לך לקבל החלטה מושכלת ונכונה לגבי תכנון עתידך.

מדברים על זה בפורומים

לרווחת קהל הגולשים, ומטופלות המערך הגינקולוגי כרמל - העמדנו קהילת פורומים משגשגת לשיתוף מידע ושאלות כלליות - מיטב רופאינו עונים בהם על שאלותיכם און-ליין - להלן רשימת הפורומים שלנו: