כללית און-ליין
בהיריון ולקראת לידה

תנועתיות בלידה

תנועתיות בלידה יכולה לסייע ליולדת להתמודד עם כאבי הצירים, ולקדם את תהליך הלידה.

תנועתיות בלידה

שני עקרונות מלווים אותנו בשלב זה:

  • שימוש בכח הכבידה ובתנוחות זקופות הנשענות קדימה

  • גיוון בתנוחות. על מנת לאפשר התברגות והתקדמות מיטבית של העובר

  • סיבובי אגן

ישיבה ברגלים פסוקות על כדור
תנועה ריתמית ועדינה על הכדור תאפשר לך להתכוונן עם קצב הצירים שלך, להירגע, הישיבה ברגליים פסוקות תאפשר פתיחה של האגן ותעודד את התינוק לרדת להפעיל לחץ על צוואר הרחם, דבר המסייע לו להתרחב ולהיפתח.

ישיבה באמבטיה

ניתן לשבת על הכדור במקלחת תחת מים זורמים מומלץ  לשים סדין או מגבת על הכדור כדי לא להחליק.

עמידה בהישענות קדימה

עמידה בהישענות קדימה

על קיר, על משענת כיסא, על בן זוג או על כל מה שיאפשר הישענות זקופה קדימה.

מאפשר להשתמש בכח הכובד, ומרחיבה את זווית הכניסה לאגן. תנוחה זו מקלה על כאב הצירים מאחר שהרחם לא צריך להתכווץ בכיוון המנוגד לכח הכבידה, ואינו לוחץ על העצבים. תנוחה זו מכוונת את העובר להתברגות נכונה.

עמידת שש
עמידת שש

עמידת שש

על מזרון, כדור לידה, כרית על הרצפה ואפילו על מיטת הלידה. תנוחה זו מקלה מאד על יולדות הסובלות מכאבי גב חזקים במהלך הלידה. היא מאפשרת לעוברים שלא התברגו טוב באגן, להתברג נכון. תנוחה זו מאפשרת תנועתיות וכניסת חמצן טובה ליולדת, וכתוצאה מכך גם לעובר. אפשר להוסיף נדנוד וסיבובים המגדילים את טווח התנועתיות.

הישענות על כדור לידה

הישענות על כדור לידה

הישענות על כדור הלידה על מזרון, על הרצפה, ואפילו על מיטת הלידה. מאפשרת, בנוסף ליתרונות של עמידת שש מנוחה לפלג הגוף העליון. הכדור מאפשר נדנוד וסיבובים המגדילים את טווח התנועתיות. אם אין כדור ניתן לחלופין להיעזר בפוף גדול.

יצירת א-סימטריות באגן

שימוש בתנוחות זקופות הנשענות קדימה תוך הרמת אחת הרגליים ויצירת זויות לא סימטריות באגן יתן את כל היתרונות שבעמידה בהישענות קדימה ובמקביל תעודד התברגות נכונה של העובר ותגדיל את קוטר היציאה מהאגן (לאחר שראש העובר עבר את הספינות). 

שכיבה על הצד

מאפשרת מנוחה גם ליולדת עייפה בלידה פעילה, מאפשרת מעבר טוב של חמצן לעובר וניטור תקין ומאפשרת עיסוי של גב היולדת ומניפולציות כגון טלטולים וסיבובי אגן.