כללית און-ליין
מכונים ומעבדות

מיפוי עצם

זוהי אחת הבדיקות השכיחות המבוצעות במכון לרפואה גרעינית. מיפוי עצם משמש לאבחנה של שינויים ניוונים, גידולים וגרורות, שברים וחבלות, דלקות ובירור של כאבים בשלד. הבדיקה מאוד רגישה ומדוייקת. בדרך כלל מתבצעים צילומים של השלד כולו.

לאחר הזרקה תוך-וורידית של חומר רדיואקטיבי בכמות קטנה הנך נדרש/ת לשתות נוזלים בכמות מרובה, כימטב יכולתך. חשוב ביותר לרוקן את שלפוחית השתן. המיפוי עצמו מתבצע כשעתיים עד 3 שעות לאחר ההזרקה. בזמן המיפוי חשוב לשכב במנוחה מוחלטת ללא תזוזות, על מנת שהבדיקה תהיה באיכות טכנית טובה והתשובה תהיה מהימנה. הטכנאי המבצע את הבדיקה יעשה כמיטב יכולתו על מנת להבטיח את נוחותך במהלך הבדיקה.
כהכנה למיפוי אין צורך להיות בצום, אין צורך להפסיק טיפול תרופתי כלשהו ואין צורך לנות פעילות יומיומית שגרתית.

משך המיפוי אורך כ- 3 שעות בסך הכל:

בדרך כלל מיפוי העצם מתבצע בשני שלבים: בשלב הראשון מוזרקת כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי לתוך הווריד. החומר המוזרק מגיע באמצעות זרימת הדם אל השלד. לאחר ההזרקה ניתן לעזוב את המכון למשך שעתיים עד 3 שעות. במשך זמן זה החומר שהוזרק נקלט בשלד. הרופא או הטכנאי המזריק ייתנו לך הוראות בנוגע לשתייה/אכילה. חשוב להרבות בשתייה בזמן זה על מנת לפנות מהגוף את החומר אשר איננו נקלט בשלד.

לעיתים, תלוי בסיבה לביצוע הבדיקה, מבוצעים צילומים החל מרגע ההזרקה. משך שלב זה של הצילומים כ- 5 דקות. משך שלב המיפוי, המבוצע כשעתיים עד 3 שעות לאחר ההזרקה, הוא כ-30 דקות עד שעה. בשלב זה מבוצעים צילומים של כל הגוף וצילומים מכוונים על פי הצורך.

המיפוי עצמו, בדרך כלל מתבצע בשכיבה על מיטה מיוחדת, כאשר המצלמה מעל ו/או מתחת. חשוב ביותר לשכב במנוחה מוחלטת מאחר ותזוזות פוגמות באיכות הבדיקה.

 

עם סיום המיפוי הרופא/ה מפענח/ת את המיפוי. תשובת המיפוי תגיע לביתך תוך שבוע עד 10 ימים. לקבלת הסברים על הממצאים בבדיקה יש לפנות לרופא המטפל.

 

  • חשוב ביותר לשכב במנוחה מוחלטת בזמן ביצוע המיפוי. תזוזות פוגמות באיכות הבדיקה.
  • אל לך לדאוג בנוגע לכמות הקרינה אליה את/ה נחשפ/ת במהלך המיפוי הינה נמוכה ביותר. חשוב מאוד לספר לרופא המטפל אם את בהריון, חושבת שייתכן ואת בהריון או שהינך מניקה.
  • תופעות לוואי הינן נדירות ביותר, אולם יש לדווח לטכנאי בעת ביצוע הבדיקה על סחרחורת, בחילה או תופעות אחרות.
  • החומר הרדיואקטיבי שהוזרק לך נשאר בגוף למשך פרק זמן קצר ולאחר מכן מופרש על ידי הכליות. שתייה מרובה לאחר ההזרקה תעזור לפינויו המהיר של החומר.
  • לאחר ביצוע הבדיקה ניתן להמשיך בשיגרת היום. אם נדרשת להפסיק נטילת תרופות מסויימות באופן זמני לפני ביצוע הבדיקה עליך לברר מתי ואם בכלל לחזור ולקחת את התרופות.