כללית און-ליין
אורתופדיה

החלפת מפרק הברך - מידע

ההנאות הפשוטות של החיים עלולות לעתים להיפגע על ידי ברך נוקשה וכואבת. בכמה מקרים, ברך בעייתית עלולה אף לגרום לתנועה פשוטה וטבעית ביותר כמו הליכה, להפוך לחוויה כואבת ביותר.

בקיצור

1.

הודות לחידושים טכנולוגים והתקדמות הרפואה, בניתוחים אורטופדים ניתן להקל במידה רבה על הסבל ואי הנוחות שנגרמים כתוצאה מברך בעייתית על ידי החלפת מפרק הברך במישתל מלאכותי.

2.

החלפת מפרק הברך הינה אמצעי בטוח ויעיל לשיפור התפקוד הכולל של הברך.

3.

התנועתיות מכאיבה בפעילויות פשוטות כגון הליכה או עלייה במדרגות עלולות להפוך למכאיבות ביותר. עם הזמן, כאב ונוקשות עלולים למנוע ממך ליהנות מפעילויות יומיומיות.

אוסטאוארטריתיס – הסיבה הנפוצה ביותר לבעיות בברכיים. אוסטאוארטריתיס קורה כאשר הסחוס בחיבור המפרק מתחיל להישחק. כאשר הסחוס נשחק, עצמות הברך מתחילות להתחכך זו בזו מה שמכאיב מאוד.
ארטריתיס ראומטי, פציעות ונמק של העצם – גם הם בין הגורמים הנפוצים לברך בעייתית.

כיום יש בידינו את החומרים והטכנולוגיה להחליף את מפרק הברך ולאפשר לך לחזור לאורח חיים תקין ופעיל. מפרק מלאכותי (משתל או פרותזה) מחליף את המפרק הברך הפגוע. המפרק המלאכותי ימנע את הכאבים ויאפשר את התפקודים הרגילים של ברך בריאה. יש לציין שלמפרק מלאכותי יש טווח תנועתיות של כ- 100 – 120 מעלות ולכן יתכן שתהיינה הגבלות קלות, אולם ברוב המקרים המפרק המלאכותי יאפשר לך לחזור לאורח חיים תקין ופעיל.

 

המפרק המלאכותי מורכב מאותם חלקים בסיסיים אשר נמצאים בברך שלך. החלק הטיביאלי של המפרק מתחבר ומכסה את קצה העצם הטיבייה. החלק הפמורלי של המפרק מתחבר ומכסה את קצה עצם הפמור והחלק הפטרלי (PATELLAR COMPONETENT) מכסה ומתחבר לפיקת הברך (KNEE CAP).
המשטחים החלקים של מרכיבים אלו עובדים ביחד ומחליקים ומסתובבים אחד כנגד השני על מנת לאפשר תנועה חלקה וללא כאבים. ההחלטה בדבר מספר המרכיבים שיש להחליף במפרק הברך שלך נתונה לשיקול דעתו של המנתח האורטופדי.

 

לפני שהמנתח האורתופדי שלך ימליץ על החלפת מפרק הברך הוא יערוך לך בדיקה ואבחנה מקיפה. בוודאי תישאל על ההיסטוריה הרפואית שלך. על מחלות ופציעות קודמות, תרופות אשר הנך לוקח ובעיית הברך שלך. המנתח יערוך לך בדיקה גופנית על מנת לקבוע את מידת ההגבלה בתנועתיות שלך, מקור הבעיה ומצה בריאותך הכללי.
המנתח עשוי להחליט על צילומי רנטגן אשר מספקים מידע חשוב על מידת הפגיעה בברך ומסייעים בהחלטה של סוג המפרק המלאכותי המתאים לך. לעתים המנתח גם מחליט על אספירציה — זוהי פעולה אשר בה שואבים כמות קטנה של נוזל מהברך על מנת לקבוע האם קיים זיהום כל שהוא. המנתח גם יערוך לך בדיקות דם על מנת לשלול בעיות אחרות.

 

כמו בכל סוגי הניתוחים גם בניתוח החלפת מפרק הברך עלולים להיות סיכונים וסיבוכים, אם כי בשכיחות קטנה מאוד. דלקת ריאות, זיהומים והיווצרות קרישי דם הנם בין הסיבוכים אשר עלולים לקרות באחוז קטן מאוד של המקרים. מיד עם תחילת הניתוח תקבל אנטיביוטיקה כטיפול מונע למשך 24 שעות במטרה לצמצם את האפשרות לזיהום.


על מנת למנוע את הסיכון להיווצרות קרישי דם, תקבל תרופה מונעת. תרופה זו שייכת למשפחה חדשה של תרופות שהנם הפרין בעל משקל מולקולרי נמוך, אשר הוכיחו יעילות גבוהה ביותר למניעת קרישי דם כתוצאה מהניתוח. התרופה בטוחה ופשוטה להזרקה והזריקה עצמה כמעט ואינה כואבת מכיוון שעובי המחט הינו צר ביותר. על מנת למנוע סיבוכים מאוחרים כתוצאה מהניתוח תידרש להמשיך ולהזריק את התרופה גם לאחר השחרור מבית החולים עד כשישה שבועות לאחר הניתוח. במידת הצורך תקבל עזרה והדרכה בפעולת ההזרקה עצמה.
הדרך הטובה ביותר להימנע מסיבוכים או סיכונים כלשהם הינה לעקוב אחר הוראות הרופא המנתח בדייקנות.

במידה ואתה והמנתח הסכמתם שעליך לעבור ניתוח החלפת מפרק הברך, יקבע לך מועד לניתוח ומועד לאשפוז בבית החולים.

למה לצפות לפני הניתוח?
רופאך יקבע את מועד הקבלה לבית החולים ביום שלפני הניתוח או בבוקר יום הניתוח. בכל מקרה חשוב ביותר לא לאכול או לשתות לאחר שעת חצות ביום שלפני הניתוח.
לפני הניתוח תחובר לצינור אינפוזיה על מנת להתחיל את קבלת התרופות. בוודאי גם תקבל זריקה אשר תעזור לך להירגע לפני הניתוח.

למה לצפות לפני הניתוח?
רופאך יקבע את מועד הקבלה לבית החולים ביום שלפני הניתוח או בבוקר יום הניתוח. בכל מקרה חשוב ביותר לא לאכול או לשתות לאחר שעת חצות ביום שלפני הניתוח.
לפני הניתוח תחובר לצינור אינפוזיה על מנת להתחיל את קבלת התרופות. בוודאי גם תקבל זריקה אשר תעזור לך להירגע לפני הניתוח.

 

לפני תהליך הניתוח תקבל זריקת הרדמה. תהליך הניתוח כולל הסרה או עיצוב מחדש של העצם על מנת לאפשר את ההשתלה של המפרק המלאכותי. ברגע שהחלקים של המפרק החדש יקובעו למקומם הם ישוחזרו ומקום החתך ייתפר. הניתוח החלפת מפרק הברך אורך בין 2-3 שעות. המנתח ישוחח אתך לפני הניתוח על פרטי הניתוח ויענה על כל שאלותיך.
כאשר תתעורר מההרדמה תחוש מעט עייף ומעורפל לזמן קצר. באם תחוש כאבים תוכל לבקש תרופה כנגד כאבים על מנת שתחוש בנוח ככל שאפשר. צינור האינפוזיה יושאר במקומו על מנת לאפשר מתן נוזלים, תרופות ודם במידת הצורך. נוזלים ממקום הניתוח ינוקזו בערת צינור קטן ומקום הניתוח יהיה חבוש בתחבושת.

הצעד החשוב ביותר לקראת החלמה מלאה הוא לעקוב אחר הוראות הרופאים והצוות הרפואי. באם תמלא אחר הנחיותיהם בדייקנות תוכל להגביר את מהירות והצלחת החלמתך.

המטרה החשובה ביותר בזמן האשפוז הינה התחלת תהליך ההתאוששות בצורה הטובה ביותר. דבר זה משמעו מנוחה של מספר ימים במיטה על מנת לאפשר לברך להיות בתנוחה נוחה ויציבה. המנוחה תשולב מידית בתהליך שקום הליכה. המטרה היא שתתחיל ללכת לפני השחרור מבית החולים. במועד קרוב ככל האפשר לאחר הניתוח, תתחיל בתרגילי פיזיותרפיה על מנת לבנות את שרירי הברך ולאפשר מגוון תנועות רחב ככל האפשר של הברך.
הליכה, (תחילה בעזרת הליכון ולאחר מכן בעזרת קביים) תעזור לזירוז ההחלמה ובבניית חוזק הברך. ככל שתתמיד בתרגילי ההליכה, שיווי המשקל שלך והביטחון העצמי ישתפרו. תוך מספר שבועות, תוכל להתחיל ללכת בעזרת מקל בלבד. כאשר תהליך ההחלמה הראשוני הושלם תורשה לחזור לביתך. לפני שאתה משתחרר מבית החולים אנא וודא ששאלת את רופאך את כל השאלות והמידע הנחוץ לך על מנת שתוכל להשלים את תהליך התאוששות בביתך.

יש להדגיש את חשיבות המשך התרגול הפיזיקלי לחיזוק השרירים והגדלת טווח התנועה במשך ששת החודשים הראשונים לאחר הניתוח. תרגילים אלו חשובים לברך המנותחת ולכל שרירי הגוף!

 

רופאך בוודאי ירשום לך תרופות על מנת לזרז את תהליך ההחלמה ולעזור לך להתגבר על הכאבים. אנא וודא שהנך עוקב בקפדנות על אופן לקיחת התרופות. כמו כן חיוני להמשיך את התרגול הפיזיקלי. יש להניח שתמשיך להזדקק למקל על מנת להימנע מלהעמיס משקל יתר על הברך.

  • לברך החדשה שלך יש טווח תנועה מוגבל באופן מכני. עליך לעקוב אחר הוראות הרופא והפיזיותרפיסטים על מנת לקבוע מהו הטווח המתאים לך וכיצד עליך לפעול בחיי היום יום.
  • המנע מלהעמיס משקל מיותר על הברך – השתמש במקל כאשר נחוץ.
  • התקשר מיד לרופאך באם הנך מרגיש כאב ברגל או בירך, נפיחות, חום או הפרשה ממקום הניתוח.
  • הקפד על מעקב קבוע במשך השנה הראשונה לניתוח ואח'כ אחת לשנה.
  • עקב אפשרות קטנה לזיהום אזור הניתוח עליך להקפיד לקבל טיפול אנטיביוטי מונע גם זמן מה לאחר הניתוח. בכל מקרה של הופעת זהום בגוף ולפני טיפולים שונים שעליך לעבור (כמו טפול שיניים) אנא היוועץ ברופאך.

 

תרגילים להגדלת טווח התנועתיות:

נדנודי רגל – ממצב ישיבה על כיסא, או שולחן הרם את רגלך באיטיות עד שהינה מקבילה לרצפה. החזר את הרגל חזרה למקומה ואף מתחתיך רחוק ככל האפשר. חזור על התרגיל זה עשר פעמים.


סיבובי רגל – ממצב ישיבה הרם את רגלך באיטיות עד שהינה מקבילה לרצפה. סובב את הרגל באיטיות עד שכף רגלך פונה כלפי חוץ החזק את הרגל במצב זה וספור עד 5. סובב את הרגל באיטיות עד שכף רגלך פונה כלפי פנים ושוב ספור עד 5. חזור על תרגיל זה עשר פעמים.

שכב על גבך. הרם את רגלך באיטיות עד לגבוה של 30 ס'מ מעל המיטה, הדק את שרירי הירך תוך כדי החזקת הרגל באוויר. החזק בתנוחה זו עד שתספור עד 10. חזור עשר פעמים על תרגיל זה.

התקשר לרופאך או לפיזיותרפיסט באם יש לך כל שאלה בנוגע לתרגול בבית.

החלפת מפרק ירך יכולה לעזור לך לחזור לאורח חיים פעיל ונורמלי. אתה יכול לשפר את ההחלמה מהניתוח על ידי מעקב קפדני אחר הוראות ועצות רופאיך.
תוך זמן קצר יחסית תוכל שוב ליהנות מחיים פעילים ומההנאות אשר הם טומנים בתוכם.

תרגילים לפני ואחרי החלפת מפרק ברך.

מדברים על זה בפורומים - אורתופדיה
פורומים מחלקתיים - אורתופדיה

​לרווחת מטופלי המחלקה ולטובת כלל ציבור הגולשים באינטרנט, מחלקת אורתופדיה כרמל מעמידה קהילת פורומים לתמיכה ולשיתוף מידע בתחום האותופדיה - אתם מוזמנים לשאול את שאלותיכם און-ליין ולקבל תשובות ממיטב רופאי המחלקה - בניצוח ד"ר בני ברנפלד ובכירי האורתופדים שבמחלקה: