כללית און-ליין
לקראת היריון

מילון מונחים - פוריות IVF

ART


Assisted Reproduction Technology.
מכלול הטכנולוגיות המסייעות לנו בטיפולי הפוריות.

 

Frtilization IVF - In Vitro 

הפריה חוץ גופית (מה שמכונה בשפה עממית - הפריית מבחנה) - בתהליך ההפריה החוץ גופית, נשאבות הביציות ומופרות במעבדה בתוך מבחנה ע"י הזרע. בהמשך התהליך מוחזרים העוברים הנוצרים לרחם האישה

 

In Vitro Maturation - IVM

פירושו הבשלת ביציות (שאינן בשלות) המעבדה. בתהליך זה מתבצעת שאיבת ביציות בלתי בשלות (ללא טיפול הורמונלי מקדים) וביצוע "הבשלה" בתנאי מעבדה, בתוך קרקע מזון נוזלי מיוחד (המכיל חומרים שונים כמו גם כמויות קטנות של הורמונים). לאחר מכן מבצעים הפרייה בשיטצ ה- IC SI והחזרת עוברים בשיטה רגילה.

 

ויטריפיקציה - Vitrification

שיטת הויטריפיקציה או "זיגוג" בעברית, הינה שיטת הקפאה מהירה של הביציות בטמפרטורה של מינוס 176 מעלות. באמצעות שיטה זו הופכת הביצית המוקפאת באופן מיידי לתא מוצק דמוי זכוכית (מנוזל למוצק), אך ללא היווצרות גבישי קרח.

 

ICSI

Cytoplasmic Sperm Injection Intra

פירושו - הזרקת זרע לתוך הציטופלסמה של הביצית. הפעולה נעשית תחת מיקרוסקופ המיועד למיקרומניפולציות, ומאפשרות הפרית ביציות גם כאשר יש זרעונים בודדים בספירת זרע או בביופסיה מהאשך.

 

TESE

Testicular Sperm Extraction

דגימת האשך בניתוח. הפעולה נעשית לצורך הפריה ב- ICSI אצל גברים אשר בבדיקת זרע רגילה לא נמצא אצלם אף תא זרע בשל (אזואוספרמיה). קיימות שיטות נוספות לחיפוש זרע בשל באשכים של גברים עם אזואוספרמיה. (TESA MESA ועוד)
 
 

IUI

Uterine Insemination Intra

פירושו: הזרקת הזרע לתוך חלל הרחם (במסגרת טיפולי פוריות), כדי לאפשר יהיה להזריק את הזרע לתוך חלל הרחם, הוא צריך לעבור הכנה מיוחדת. בדר"כ מדובר בזרע של בן הזוג, אם כי ניתן לעשות הכנה דומה גם לזרע מתורם.

 

 

השבחה

שם "סלנג" לפעולת הכנת הזרע לקראת החדרתו לרחם האישה.
במסגרת התהליך, צופרד הזרע מהנוזל שבו הוא נמצא ומונח בתוך מדיום שמאפשר החדרתו לתוך הרחם. מופרדים תאי הזרע התקינים ובעלי תהנועה הטובה מהתאים המתים והפתולוגים.

 

AID

Artificial Insemination Donor

פירושו: הזרעה עם זרע מתורם.
 
 

GIFT

Intra Fallopian Transfer Gamete

פירושו: החדרת הגמטות (ביציות וזרעונים) לתוך החצוצרה.
הפעולה נעשית בניתוח לפרסקופי במסגרת טיפולי IVF כאחת מצורות הטיפול הפחות שכיחות כיום.
 
 

ZIFT

Intra Fellipian Zygote

החדרת זיגוטות (ביציות מופרות) לתוך החצוצרה.. הפעולה נעשית בניתוח בלפרוסקופיה בדומה ל- GIFT וגם היא אחת מהצורות הטיפול הפחות שכיחות של IVF כיום.

 

AZH

Zona Hatching  Assisted

ניקוב המעטפת של העובר המכונה באנגלית ZONA PELLUCIDE, לצורך הקלה על בקיעתו מהמעטפת. הפעולה נעשית תחת מיקרוסקופ בשיטות שונות (לייזר, חומר ממיס ובצורה מכאנית), בקבוצה מוגדרת של מטופלות שבה הוכח שהפעולה מגדילה את הסיכויי להריון.

 

PGD

Preimplantation Genetic Diagnosis - איבחון גנטי טרום השרשה.

הפעולה נעשית על תא/תאים מהעובר ונבדקים גנטית לפני החזרת העובר לרחם. מטרת הפעולה לאבחן בעיה גנטית בעובר או לבחור מבין מספר עוברים את העוברים התקינים מבחינה גנטית להעברה לרחם.

 

Blastocyst Transfer

שיטה בה מגדלים עוברים למשך 5 ימים במבחנה. זו אחת השיטות שמאפשרת לבחור מתוך קבוצה שלל עוברים את העובר בעל הסיכויים הטובים יותר לקליטה ברחם.
נמצא שהעובר שהתפתח בצורה הטובה ביותר והגיע לשלב החלוקה של הבלסטוציסט, סיכוייו להיקלט ולהביא הריון טובים יותר.

 

POLLING

איסוף והקפאה של זרע לצורך גיבוי. הפעולה נעשית במסגרת טיפולי IVF לגברים בעלי ספירת זרע מאוד מאוד נמוכה, כדי למנוע מצב שבו ביום שאיבת הביציות לא ימצא זרע כלל. במספר קטן של מקרים ניתן ע"י פעולת האיסוף להימנע מהצורך בניתוח TESE.

 

חשיפה קצרה

שיטת הפריה אשר בגלל יתרונותיה הולכת ומחליפה את השיטה הישנה המקובלת עדיין בחלק גדול מיחידות ה- IVF.  עקרונות השיטה מתבססים על חשיפה קצרה של הביציות לזרע, בצלוחית ההפריה, בצורה כזאת שלא תפגע באחוז ההפריה, אך יחד עם זאת תמנע את הנזקים הנובעים מחשיפה ממושכת מידי.


בדיקת זרע

בדיקה המתבצעת לצורך הערכת איכות הזרע. בבדיקה נבדקים מדדים שונים ורבים אך העיקריים הם:
1. ריכוז - מספר תאי הזרע ב- סמ"ק.
2. תנועה - אחות התאים הנעים
3. צורות פתולוגיות - אחות התאים בעלי המבנה הלא תקין. 

 

השראת ביוץ

טיפול תרופתי שמטרתו לגרום להבשלה של יותר מאשר ביצית אחת - כפי שמתרחש במחזור ביוץ רגיל - כדי להגביר את מספר הביציות המיועדות לביוץ במחזור מתוך מטרה להגביר את סיכויי ההצלחה להרות.

 

OHSS

Ovarian Hyper Stimulation Syndrome - גירוי יתר שחלתי.

מצב שבו התגובה השחלתית לגירוי ע"י התרופות להשראת ביוץ חורגת מעבר לתגובה הרצויה.

 

לפרסקופיה

פעולה ניתוחית בהרדמה כללית שבמהלכה מוחדר מכשיר אופטי דרך צוואר הרחם לתוך חלל הרחם ומודגם החלל. הפעולה יכולה להיות אבחנתית לאיתור בעיות פוריות מכאניות או ניתוחית לתיקונן.

 

היסטרוסקופיה

פעולה ניתוחית בהרדמה כללית שבמהכלכה מוחדר מכשיר אופטי דרך צוואר הרחם לתוך חלל הרחם ומודגם החלל. הפעולה יכולה להיות אבחנתית בלבד או ניתוחית לכריתת פוליפ, מחיצה, שרירן והידבקויות.
 

 

 
 
 
 
מדברים על זה בפורומים

לרווחת קהל הגולשים, ומטופלות המערך הגינקולוגי כרמל - העמדנו קהילת פורומים משגשגת לשיתוף מידע ושאלות כלליות - מיטב רופאינו עונים בהם על שאלותיכם און-ליין - להלן רשימת הפורומים שלנו: