כללית און-ליין
לקראת היריון

תשובות לשאלות שכיחות בנושא בנק הזרע

בבנק מאוכסן זרע של תורמים לשימושם של אוכלוסיות שונות הזקוקות לזרע מתרומה. בנוסף בבנק מאוכסן זרע של גברים אשר הזרע שלהם עלול להיפגע, בעיקר מסיבות רפואיות (ניתוח טיפול כמוטראפי הקרנות וכו').
לאחרונה עולה לדיון ציבורי שאלת הקפאת זרע לחיילים קרביים לקראת שירותם הצבאי.

 

לתרומת זרע נזקקים זוגות עם בעיית פריון הנובעת מחסר זרע מוחלט אצל הגבר, זוגות אשר בגלל סיבות רפואיות (גנטיות תורשתיות ואחרות) בוחרים לא להשתמש בזרע הגבר, ונשים שבוחרות להרות מזרע תורם.

 

התורמים לבנק הזרע הם בחורים בשנות ה-20 לחייהם, בריאים, משכילים ומשכבה חברתית בינונית גבוהה. מוצאם הדתי והעדתי בעל הרכבים שונים והם בעלי מגוון רחב של תכונות חיצוניות (גובה, צבע עור. שיער וכו'). כל זאת כדי לעמוד ככל שניתן בדרישות הלקוחות.

 

בכל זמן נתון יש בבנק הזרע, זרע זמין לשימוש של בין 10 ל - 20 תורמים.

 

כל תורם פוטנציאלי ממלא שאלון רפואי מפורט ועובר בדיקה גופנית. בנוסף, עוברים התורמים בדיקות דם כלליות, סוג דם, אק'ג צילום חזה, בדיקות לזיהוי מחלות המועברות במין ובדם (דלקות כבד נגיפיות איידס וכו'), ובדיקת נשאות ל- טיי-זקס'.
צוות בנק הזרע נמצא בקשר עם רוב התורמים ובמקרה הצורך - כאשר האישה נשאית של מחלה גנטית מסויימת - ישנה אפשרות בחלק גדול של המקרים לקבל דגימת דם של התורם לבדיקת נשאות.

מדוע מוכרים בבנק הזרע רק זרע קפוא ולא זרע טרי שהוא בעל סיכויי הפריה טובים יותר ?

בגלל משך דגירתו של החיידק מחולל האיידס והאפשרות לאבחן את המחלה בדם, מוכן הזרע לשימוש רק חצי שנה לאחר שהוקפא ולאחר שהתורם נבדק פעם נוספת ונמצא שאינו נשא של איידס. כאשר הזרע טרי לא ניתן לשלול שהתורם נשא של איידס

 

לפי הוראות משרד הבריאות, תקנות בריאות העם, בישראל מתאפשרת רק תרומה אנונימית. פרטי התורמים נשמרים בכספת בבנק הזרע.

 

פרט לזוג (או האשה במקרה של פנויה) ולצוות המטפל המידע על המשתמשים בשרותי בנק הזרע הוא חסוי

האם יכול ילד שנולד מתרומת זרע לקבל מידע מזהה על תורם הזרע ממנו נולד ולהפך, האם יכול התורם לקבל מידע מזהה על הילד שנולד מתרומתו ?

על פי הוראות משרד הבריאות , המידע הזה הוא חסוי.
(בניגוד למה שאפשרי על פי חוק האימוץ).

 

לכל זוג (או אשה במקרה של פנויה) שמורה הזכות להחליט האם לגלות לילד את עובדת היותו תוצאה של תרומת זרע או לא.

 

בנק הזרע מקבל מידע על כל הריון ולידה של כל תורם ומגביל את מספר הצאצאים של כל אחד מהם ל 10 ילדים. במצב זה הסיכוי הסטטיסטי לנישואין של זוג מאותו תורם, נמוך ביותר. על מנת להקטין את הסיכוי ל0% יש לבנות בנק מידע מרכזי ארצי בו יהיה רישום של כל תורם וכל צאצא. בנית בנק מידע ארצי נמצא בתהליך תכנון ע'י משרד הבריאות.

 

ניתן לקבל את כל המידע אשר אינו מאפשר את זיהויו.
המידע כולל: מוצא, גיל, עיסוק, גובה, מבנה גוף, צבע עור, צבע שיער, צבע עניים וסוג דם.

 

כיום עומד התשלום עבור מנת זרע על סכום של 800 ₪.

 

חייבת להיות הפניה מרופא המתמחה בטיפולי פוריות.

 

הוראות משרד הבריאות קובעות שרק רופא יעשה את הפעולה הזאת. הדבר נכון לגבי החדרת הזרע לנרתיק וגם כאשר מכינים את הזרע להחדרה לתוך חלל הרחם.

 

לאחר קבלת הסבר מפורט מרופא וחתימה על טופס הסכמה מידעת, ניתן לקבל את הזרע עם הפניה מתאימה מרופא מטפל באופן מיידי.

 

ניתן להתקשר לקביעת תור לרונית בטלפון 04-8250335

מדברים על זה בפורומים

לרווחת קהל הגולשים, ומטופלות המערך הגינקולוגי כרמל - העמדנו קהילת פורומים משגשגת לשיתוף מידע ושאלות כלליות - מיטב רופאינו עונים בהם על שאלותיכם און-ליין - להלן רשימת הפורומים שלנו: