כללית און-ליין
אורתופדיה

החלפת מפרק הירך

ההנאות הפשוטות של החיים יכולות להיפגע לעתים בגלל ירך נוקשה וכואבת. בכמה מקרים, ירך בעייתית עלולה אף לגרום לתנועה הפשוטה ביותר להפוך לחוויה כואבת ביותר.

בקיצור

1.

הודות לחידושים טכנולוגים והתקדמות הרפואה, בניתוחים אורטופדים ניתן להקל במידה רבה על הסבל ואי הנוחות על ידי החלפת מפרק הירך. החלפת מפרק הירך הינה אמצעי בטוח ויעיל לשיפור התפקוד הכולל של הירך.

2.

כאשר התנועתיות מכאיבה לירך בעייתית יש נטייה לגרום להתדרדרות במצב עם הזמן. פעילויות פשוטות כגון הליכה או קימה מכסא עלולות להפוך למכאיבות ביותר.

3.

עם הזמן, כאב ונוקשות עלולים למנוע ממך ליהנות מפעילויות יומיומיות.

ירך בעייתית יכולה לנבוע מכמה סיבות:

אוסטאוארטריתיס – אשר קורה כאשר הסחוס בחיבור המפרק מתחיל להישחק. זוהי הסיבה הנפוצה ביותר למפרק ירך בעייתי. כאשר הסחוס נשחק, עצמות הירך מתחילות להתחכך זו בזו דבר אשר מסתיים בכאב.
ארתריתיס ראומטי, פציעות ואי אספקת דם - גם הם בין הגורמים הנפוצים למפרק ירך בעייתי.

 

החלפת מפרק ירך

כיום יש בידינו את החומרים והטכנולוגיה על מנת להחליף את מפרק הירך ולאפשר לך לחזור לאורח חיים תקין ופעיל. מפרק מלאכותי (פרותזה) מחליף את מפרק הירך הפגוע. המפרק מורכב ממפרק כדורי (עלי) וממכתש אשר מותאמים יחד על מנת ליצור מפרק הדומה ביותר למפרק הירך שלך. לאחר האבחנה של הירך הבעייתית, הרופא האורתופדי שלך יתאים לך את סוג המשתל המלאכותי אשר מתאים לך ביותר.

 

בעיות במפרק הירך

רוב הבעיות החמורות בירך נגרמות כאשר הסחוס הרך אשר מכסה את העצמות מתחיל להישחק. עצמות המפרק מתחילות להשתפשף אחת כנגד השניה. כאשר המפרק ממשיך בתהליך זה לעתים יש היווצרות של זיזי עצם אשר גם נקראים 'SPURS' בקצוות העצם. לבסוף העצמות הופכות להיות מעוותות. הליכה, ואפילו תזוזה קלה תגרום לשפשוף בין המכתש והעלי דבר אשר יגרום כאב.

כיצד החלפת מפרק ירך יכולה לעזור
המשטחים החלקים והרכים של המפרק המלאכותי – ממש כמו במפרק ירך תקין, יאפשרו תנועה קלה וללא כאבים. עבור רוב האנשים החלפת מפרק הירך הינה הצעד הראשון בחזרה לחיים פעילים.

 

המפרק המלאכותי

המפרק המלאכותי מורכב מאותם חלקים בסיסיים אשר נמצאים בירך שלך. הסוגים השונים של המפרקים המלאכותיים מורכבים ממתכת ומפלסטיק. חלק המכתש השחוק מוחלף על ידי 'כובע' (CUP) וראש העצם השחוק של הפמור מוחלף על ידי כדור (BALL). כדור זה מחובר לגזע אשר מוכנס לתוך העצם הירך על מנת להעניק יציבות לשתל.
למרות שהשתלת המפרק המלאכותי יכולה לעזור לתנועת הירך הבסיסית, למפרק המלאכותי יש מוגבלות במגוון התנועות בהשוואה למפרק בריא.

 

האם אני מועמד לניתוח?

לפני שהמנתח האורתופדי שלך ימליץ לך על החלפת מפרק ירך, הוא יערוך לך בדיקה ואבחנה מקיפה. בוודאי תישאל על היסטוריה הרפואית שלך ובעיקר על פציעות קודמות, תרופות אשר הנך לוקח ובעיית הירך שלך.
המנתח גם יערוך לך בדיקה גופנית על מנת לקבוע את מידת ההגבלה בתנועתיות שלך ומצב בריאותך הכללי.
המנתח גם יחליט על צילומי רנטגן אשר מספקים מידע חשוב על מידת הפגיעה בירך ומסייעים בהחלטה על סוג המפרק המלאכותי המתאים לך.
לעתים המנתח גם מחליט על אספירציה – זוהי פעולה אשר בה שואבים כמות קטנה של נוזל מהירך על מנת לקבוע האם קיים זיהום כלשהו. המנתח גם יערוך לך בדיקת דם על מנת לשלול תסמינים אחרים.

המנתח גם יחליט על צילומי רנטגן אשר מספקים מידע חשוב על מידת הפגיעה בירך ומסייעים בהחלטה על סוג המפרק המלאכותי המתאים לך. 

מורכבים ממתכת ומפלסטיק. חלק המכתש השחוק מוחלף על ידי 'כובע' (CUP) וראש העצם השחוק של הפמור מוחלף על ידי כדור (BALL). כדור זה מחובר לגזע אשר מוכנס לתוך העצם הירך על מנת להעניק יציבות לשתל.
למרות שהשתלת המפרק המלאכותי יכולה לעזור לתנועת הירך הבסיסית, למפרק המלאכותי יש מוגבלות במגוון התנועות בהשוואה למפרק בריא.

 

האם ישנם סיכונים

כמו בכל סוגי הניתוחים, גם בניתוח החלפת מפרק הירך עלולים להיות סיכונים וסיבוכים. דלקת ריאות, זיהומים והיווצרות קרישי דם הנם בין הסיבוכים אשר עלולים לקרות באחוז קטן מאוד של המקרים.
מיד עם תחילת הניתוח תקבל אנטיביוטיקה כטיפול מונע, במטרה לצמצם את האפשרות לזיהום.
על מנת למנוע את הסיכון להיווצרות קרישי דם, תקבל תרופה מונעת. תרופה זו שייכת למשפחה חדשה של תרופות שהנם הפרין בעל משקל מולקולרי נמוך, אשר הוכיחו יעילות גבוהה ביותר למניעת קרישי דם כתוצאה מהניתוח. התרופה בטוחה ופשוטה להזרקה והזריקה עצמה כמעט ואינה כואבת מכיוון שעובי המחט הינו צר ביותר. על מנת למנוע סיבוכים מאוחרים כתוצאה מהניתוח תידרש להמשיך ולהזריק את התרופה גם לאחר השחרור מבית החולים עד כשישה שבועות לאחר הניתוח. במידת הצורך תקבל עזרה והדרכה בפעולת ההזרקה עצמה.
הדרך הטובה ביותר להימנע מסיבוכים או סיכונים כלשהם הינה לעקוב אחר הוראות הרופא המנתח בדייקנות

 

החלפת מפרק ירך

במידה ואתה והמנתח הסכמתם שעליך לך לעבור ניתוח החלפת מפרק הירך יקבע לך מועד לניתוח ומועד לאשפוז בבית החולים.

 

למה לצפות לפני הניתוח ?

רופאך בוודאי יקבע את מועד הקבלה לבית החולים ביום שלפני הניתוח או בבוקר הניתוח. בכל מקרה חשוב ביותר לא לאכול או לשתות לאחר שעת חצות ביום שלפני הניתוח.
לפני הניתוח תחובר לצינור אינפוזיה על מנת להתחיל את קבלת התרופות. בוודאי גם תקבל זריקה אשר תעזור לך להירגע לפני הניתוח.


על מנת לאפשר לפני תהליך הניתוח תקבל זריקת הרדמה כללית או אפידורלית. תהליך הניתוח כולל הסרה או עיצוב מחדש של העצם על מנת לאפשר את ההשתלה של המפרק המלאכותי. ברגע שהחלקים של המפרק החדש יקובעו למקומם הם ישוחזרו ומקום החתך ייתפר.

כאשר תתעורר מההרדמה תחוש מעט עייף ומעורפל לזמן קצר. באם תחוש כאבים תוכל לבקש תרופה כנגד כאבים על מנת שתחוש בנוח ככל שאפשר. צינור האינפוזיה יושאר במקומו על מנת לאפשר מתן נוזלים, תרופות ודם במידת הצורך. נוזלים ממקום הניתוח ינוקזו בערת צינור קטן.

 

ההתאוששות

הצעד החשוב ביותר לקראת החלמה מלאה הוא לעקוב אחר הוראות הרופאים והצוות תהליך הניתוח הרפואי. באם תמלא אחר הנחיותיהם בדייקנות תוכל להגביר את מהירות והצלחת החלמתך.

 

בבית החולים

המטרה החשובה ביותר בזמן האשפוז הינה התחלת תהליך ההתאוששות בצורה הטובה ביותר. דבר זה משמעו מנוחה של מספר ימים במיטה על מנת לאפשר לברך להיות בתנוחה נוחה ויציבה. המנוחה תשולב מידית בתהליך שקום הליכה. המטרה היא שתתחיל ללכת לפני השחרור מבית החולים. במועד קרוב ככל האפשר לאחר הניתוח, תתחיל בתרגילי פיזיותרפיה על מנת לבנות את שרירי הירך ולאפשר מגוון תנועות רחב ככל האפשר של הירך.
הליכה, (תחילה בעזרת הליכון ולאחר מכן בעזרת קביים) תעזור לזירוז ההחלמה ובבניית חוזק הברך. ככל שתתמיד בתרגילי ההליכה, שיווי המשקל שלך והביטחון העצמי ישתפרו. תוך מספר שבועות, תוכל להתחיל ללכת בעזרת מקל בלבד. כאשר תהליך ההחלמה הראשוני הושלם תורשה לחזור לביתך. לפני שאתה משתחרר מבית החולים אנא וודא ששאלת את רופאך את כל השאלות והמידע הנחוץ לך על מנת שתוכל להשלים את תהליך התאוששות בביתך.
יש להדגיש את חשיבות המשך התרגול הפיזיקלי לחיזוק השרירים והגדלת טווח התנועה במשך ששת החודשים הראשונים לאחר הניתוח. תרגילים אלו חשובים לירך המנותחת ולכל שרירי הגוף! חיזוק השרירים והגדלת טווח תנועת המפרק תאפשר לך הנאה מרבית ושימוש יעיל ומלא של המפרק המושתל. לכן הפיזיותרפיה הינה כלי היעיל ביותר בהמשך הדרך השיקומית.

 

בבית

רופאך בוודאי ירשום לך תרופות על מנת לזרז את תהליך ההחלמה ולעזור לך להתגבר על הכאבים. אנא וודא שהנך עוקב בקפדנות על אופן לקיחת התרופות. לירך החדשה שלך יש טווח תנועה מוגבל באופן מכני. עליך לעקוב אחר הוראות הרופא והפיסזיוטרפיסטים על מנת לקבוע מהו הטווח המתאים לך וכיצד עליך לפעול בחיי היום יום.
המנע משילוב רגליים כאשר אתה יושב או שוכב.
המנע מלהעמיס משקל מיותר על הירך – השתמש במקל כאשר נחוץ.
התקשר מיד לרופאך באם הנך מרגיש כאב ברגל או בירך, נפיחות חום או דליפת נוזלים ממקום הניתוח.
הקפד על מעקב קבוע במשך השנה הראשונה לניתוח ואח'כ אחת לשנה. עקב אפשרות קטנה לזיהום אזור הניתוח עליך להקפיד לקבל טיפול אנטיביוטי מונע. בכל מקרה של הופעת זהום בגוף ולפני טיפולים שונים שעליך לעבור אנא היוועץ ברופאך.
נר הקפד על קיום קשר ישיר עם הרופא המנתח והפיזיותרפיסט.

 

ההליכה המחודשת לחיים

החלפת מפרק ירך יכולה לעזור לך לחזור לאורח חיים פעיל ונורמלי.
אתה יכול לשפר את ההחלמה מהניתוח על ידי מעקב קפדני אחר הוראות ועצות רופאיך.
תוך זמן קצר יחסית תוכל שוב ליהנות מחיים פעילים וההנאות אשר הם טומנים בתוכם.

מדברים על זה בפורומים - אורתופדיה
פורומים מחלקתיים - אורתופדיה

​לרווחת מטופלי המחלקה ולטובת כלל ציבור הגולשים באינטרנט, מחלקת אורתופדיה כרמל מעמידה קהילת פורומים לתמיכה ולשיתוף מידע בתחום האותופדיה - אתם מוזמנים לשאול את שאלותיכם און-ליין ולקבל תשובות ממיטב רופאי המחלקה - בניצוח ד"ר בני ברנפלד ובכירי האורתופדים שבמחלקה: