כללית און-ליין
תחומי שיקום ורפואה

פורסם בראשונה: 18.04.2021

    מאת:
  • ד"ר אביטל הרשקוביץ

שיקום לאחר החלפת מפרק ברך וירך בבית רבקה

בבית רבקה מתמחים בהחזרת היכולות התפקודיות לאחר הניתוח בעזרת צוות רב-מקצועי ומענה להחלמה מהניתוח לצד התמודדות עם מחלות רקע ובעיות נוספות. הבונוס – בסוף התהליך, עוצמת הכאב תרד, יכולת הניידות תשתפר והרוב המוחלט של המטופלים ישתחררו לביתם

ניתוח החלפת מפרק שבר ברך וירך, הוא ניתוח אלקטיבי, מתוכנן. לכן מטבע הדברים, גם האוכלוסייה שניגשת להליך שכזה, היא במצב בריאותי טוב יותר מאנשים שסובלים למשל משבר בירך ותוצאות השיקום שלהם לרוב טובות יותר. יחד עם זאת, מטופלים כאלה חווים כאבים לאחר ניתוח, מוגבלות בתנועה ונאלצים (גם הם עצמם וגם קרובי משפחתם) להתמודד עם לא מעט אתגרים.

מהם האתגרים לאחרי ניתוח החלפת מפרק ברך ירך?

ניתוח החלפת מפרק ברך או מפרק ירך, הוא ניתוח מורכב, הדורש הליך שיקומי. מטופלים, ובוודאי מטופלים בגיל מבוגר כמו אלה המגיעים לשיקום בבית רבקה, חשים כאב רב לאחר הניתוח, כאב שלא היו מודעים אליו קודם. פעמים רבות אנחנו נתקלים במטופלים שלא היו ערניים למגבלות שניתוח כזה יכול לייצר: הם חווים קשיים בתפקוד שלאחר הניתוח, התרופות עלולות לגרום לעייפות ולעצירות, מיותר לציין כי הם מרותקים למיטה והופכים מאנשים עצמאיים לאנשים שזקוקים לעזרה ותלויים באחר.

התפקיד שלנו בבית רבקה, הוא לאפשר הליך שיקום יעיל ואפקטיבי שיעזור להם לבסוף לקום מהמיטה ולהתנייד באופן עצמאי.

לאחר כ-10 ימי שיקום, שיפור בכאב ובמגבלות התנועה

אומנם, ההתחלה קשה ותהליך הקליטה לא פשוט עבור מטופלים רבים, הלומדים להתמודד עם עוצמת הכאב והמוגבלות בתנועה שלאחר הניתוח, הצורך בעזרה וקושי להתמודד בכוחות עצמם. יחד עם זאת, בטווח של שבוע עד עשרה ימים בלבד, רבים מהם מרגישים שיפור בכאב, שיפור בתנועתיות והם מעריכים את תוצאות השיקום שנעשים כאן, בבית רבקה וזה מסר אופטימי וחשוב.

מה כולל הליך השיקום?

הליך השיקום בבית רבקה מביא שילוב כוחות של צוות רב-מקצועי ממספר תחומים:

  • פיזיותרפיה שמטרתה לחזק את השרירים, להפחית כאב, לשפר יכולת התנועה ועוד. הטיפול כולל גם עבודה פרטנית וגם עבודת מכשירים.

  • ריפוי בעיסוק שמטרתו לעזור למטופל לחזור לתפקוד היומיומי בשגרה ובסביבה הטבעית, לבצע הערכות שונות, להכין את סביבת הבית לחזרת המטופל.

  • עובדים סוציאליים שמטרתם לעזור ולתכנן את המעבר הביתה לאחר השחרור.

  • צוות אחיות שמספקות טיפול סיעודי ומעקב רפואי.

  • מעקב אורתופדי ורפואי.

  • ועוד.

מיהם המטפלים המומחים שלוקחים חלק בתהליך השיקום?

בבית החולים בית רבקה, קיים צוות רב-מקצועי שמחזיק בידע עצום בתחומים רבים, ולא פחות חשוב, עם מסירות גדולה למטופלים. העובדות מדברות בעד עצמן - רוב האנשים המגיעים לשיקום לאחר החלפת מפרק ברך וירך משתפרים בתפקודם ושבעי רצון מתהליך השיקום.

ד"ר אביטל הרשקוביץ, MD היא מומחית בגריאטריה ורפואת משפחה, מנהלת מחלקה שיקומית בבית חולים בית רבקה ומרצה בכירה באוניברסיטת תל אביב