כללית און-ליין
תחומי שיקום ורפואה

פורסם בראשונה: 08.06.2021

    מאת:
  • ד"ר גרגורי פפירוב, מנהל מחלקת מונשמים וד"ר גל מידן, סגן מנהל המחלקה

פיום קנה (טרכאוסטומיה): איך משפרים את איכות החיים ומעניקים תחושת עצמאות למטופל?

בעבור אנשים שמחוברים למכונת הנשמה לתקופה ארוכה, פיום קנה הוא הליך הכרחי שמסייע להקל על ההליך המורכב הזה, אך הוא גם מזמן אתגרים חדשים שלא הכירו בעבר. כך התוכנית המקיפה של בית רבקה מסייעת להתמודד עם הקשיים ולהקל על המטופל ובני משפחתו

כשאדם נדרש לתמיכה נשימתית מכל סיבה, הוא מחובר למכונת הנשמה דרך צינור שעובר בקנה הנשימה דרך הפה. כאשר התמיכה הזאת נדרשת לתקופה ארוכה, הצוות הרפואי לעיתים מבצע טיפול שמטרתו למנוע את אי-הנוחות הזאת ולאפשר לחבר את המטופל למכונת ההנשמה בצורה פחות פולשנית וללא צורך בהרדמה.

הטיפול הזה נקרא פיום קנה (טרכאוסטומיה) ובמהלכו יוצרים פתח קטן באזור הגרון, שאליו מחברים צינור (קנולה) שמקושר ישירות למכונת ההנשמה. הטיפול מבוצע גם אצל אנשים שכבר נגמלו ממכונת ההנשמה או כאלו שמנגנון הנשימה שלהם תקין, אך סובלים מבעיות אחרות שמקשות על הנשימה התקינה – כמו לדוגמה גידול במיתרי הקול או שינויים מבניים בגרון שמפריעים למעבר תקין של אוויר לריאות.

 

שיקום נשימתי וכללי בבית רבקה

 

מתי נדרש טיפול שיקומי לאנשים עם פיום קנה?

חלק מהאנשים שעברו פיום קנה יכולים לתפקד בכוחות עצמם ואף לחזור לביתם לאחר שלמדו כיצד להתנהל במצב החדש, בעזרת התאמות מסוימות בסביבת המגורים וליווי של מטפל צמוד או בני משפחה. אולם אנשים רבים שעוברים את ההליך הזה נחשבים סיעודיים וזקוקים לליווי צמוד והשגחה קפדנית.

ההחלטה אם יש צורך בשיקום מקצועי תלויה כמובן בגורמים רבים. הזמרת אהובה עוזרי לדוגמה תפקדה בכוחות עצמה עם פיום קנה ואף הופיעה גם בתקופה הזאת. עם זאת, אנשים רבים במצב הזה הם כאלו שעוד לפני כן סבלו מבעיות רפואיות מורכבות, או שמצבם הוחמר בעקבות התקופה שבה הם נדרשו לתמיכה נשימתית.

השיקום נועד כמובן למי שיתקשו לתפקד בעצמם ללא השגחה צמודה וליווי של אנשי מקצוע מסביב לשעון. ההחלטה כמובן תתקבל על-ידי המטופל או בני המשפחה, בהתאם להמלצת הצוות הרפואי המקצועי.


איך נראה השיקום בבית רבקה?

כשמטפלים באנשים שעברו פיום קנה – המטרה היא קודם כל להשיב להם תחושה של עצמאות ככל שניתן, ללמד אותם להתנהל בצורה טובה יותר במצב החדש ולשפר את הבריאות הגופנית והנפשית שלהם גם בהיבטים נוספים. אם המטופלים עדיין מחוברים למכונת הנשמה, המומחים בבית רבקה יעשו כל שביכולתם גם כדי לנסות ולגמול אותם בצורה אחראית, ותוך התאמת תוכנית הגמילה למצבם הייחודי.

כדי לשפר את מצבם של המטופלים, בבית רבקה פועל צוות מקצועי ורב-תחומי, המעניק מעטפת טיפול הוליסטית ומקיפה שכוללת לא רק רופאים מקצועיים המתמחים בטיפול בחולים אלו, אלא גם שורה ארוכה של אנשי מקצוע נוספים שנחשבים חיוניים לתהליך.

צוות סיעודי – האחיות והמטפלים הרגישים והמסורים בבית רבקה קשובים בכל עת לצורכי המטופלים ועושים הכול כדי לשפר את מצבם. הטיפול כולל בין היתר שאיבת הפרשות מדרכי הנשימה, דבר שהופך קשה מאוד בעקבות פיום הקנה, מעקב צמוד אחר המדדים וכמובן – הדבר החשוב ביותר – הקשבה למטופל ולצרכים שלו – בין אם הוא יכול לתקשר במילים ובין אם לא.

פיזיותרפיה – לכל מטופל מותאמת תוכנית שיקומית, בהתאם ליכולות ולמגבלות שלו, שתאפשר להגביר את מידת העצמאות, לחזק את השרירים המעורבים בפעילות הנשימה ולשפר את סיבולת הלב והריאות.

ריפוי בעיסוק – ההתערבות בריפוי בעיסוק משלבת התאמת סדים ותקשורת תומכת עם הדרכה לשימוש באסטרטגיות לשימור אנרגיה והקלת עומס העבודה. לקראת שחרור, ניתנת הדרכה לתומכים עיקריים לארגון הבית למטופלים מונשמים, למתן גירויים מותאמים ופעילויות מעבר לשעות הטיפול.

ייעוץ תזונתי – בבית רבקה פועלת תזונאית מוסמכת ומנוסה, המתאימה תפריט אישי לכל מטופל, על בסיס מצבו, ההעדפות שלו והדרכים להקל, ולו במועט, על ההתמודדות שלו.

קלינאית תקשורת – אחד האתגרים שמופיעים לאחר פיום קנה הוא קושי לדבר כמו שצריך. לעיתים הקושי הזה נובע גם מבעיות רפואיות אחרות שנפוצות אצל מטופלים אלו. קלינאית התקשורת תעזור למטופל להביע את עצמו בדיבור אם זה מתאפשר, או למצוא דרכים אחרות להביע את עצמו בפני הסביבה הקרובה וצוות המרכז.

עובדת סוציאלית – העובדת מספקת תמיכה במטופל ובבני משפחתו וגם מסייעת במיצוי הזכויות מול הרשויות כדי להקל על ההתמודדות עם הדרישות הביורוקרטיות.

תמיכה רגשית ורוחנית – בבית רבקה פועל גם יועץ רוחני המספק תמיכה רגשית ועוזר להקל על המצוקות של המטופל, לעבד את הרגשות בצורה בריאה יותר, לשתף בפחדים ולגבש כלים להתמודדות עם הקושי.


האם אפשר להיגמל מהקנולה (צינור פיום הקנה)?

חלק מהאנשים יוכלו בהחלט להיגמל מהצורך בתמיכה נשימתית – אך חשוב להבין שלא כולם יצליחו לעשות זאת. אולם גם אם הגמילה לא תתאפשר למרות כל המאמצים של הצוות הרפואי – ניתן בהחלט ללמוד כיצד לנהל חיים תקינים ועצמאיים לצד הקנולה.

הרופאים בבית רבקה מתמחים בגמילה מהנשמה והצליחו לעשות זאת במקרים רבים גם כאשר במקומות אחרים לא חשבו שזה אפשרי. הגמילה נעשית בצורה הדרגתית, תוך בחינה מדוקדקת של ההשפעה על המטופל בכל שלב – הכוללת בדיקות מעבדה, בדיקת האופן שבו הגוף מגיב לשינוי וכמובן המשוב של המטופל אם הוא מצליח לתקשר.

במידת הצורך, תבוצע גם בדיקה מקיפה של קנה הנשימה בעזרת סיב אופטי כדי לאתר חסימות שאולי מקשות על הנשימה. החסימות יכולות להיגרם לדוגמה כתוצאה משינויים ברקמות ובסחוסים שמובילים להיצרות של דרכי הנשימה.

תהליך השיקום יסתיים רק כאשר הצוות יהיה משוכנע שהמטופל יכול לנשום, להשתעל ולבלוע בכוחות עצמו, או לחילופין שביתו והאנשים הקרובים אליו ערוכים להעניק לו טיפול מיטבי גם מחוץ למרכז הרפואי.

אם בתהליך השיקום נראה שהמטופל לא יכול להיגמל מההנשמה, הצוות במקום יעשה הכול כדי להבטיח שהוא בכל זאת ינהל חיים איכותיים ככל הניתן גם במצב הזה. השאיפה תהיה לשחרר את המטופל לביתו אם זה מתאפשר, תוך ביצוע הדרכה קפדנית לו, למטפל ולבני המשפחה על טיפול בהפרשות, תרופות מתאימות, שימוש במנשם והתאמת אביזרים נלווים כמו פקק להקלה על הדיבור והנשימה.


ד"ר גרגורי פפירוב, מנהל מחלקת מונשמים וד"ר גל מידן, סגן מנהל המחלקה