כללית און-ליין
תחומי שיקום ורפואה

פורסם בראשונה: 19.05.2021

    מאת:
  • ד"ר יוליה בוגייבסקי, מנהלת מחלקת נוירו-גריאטריה

שיקום לאחר אירוע מוחי

במצב של אירוע מוחי, חשוב להתחיל את השיקום כמה שיותר מהר, אפילו כבר במהלך האשפוז. שיקום מסוג זה מגוון וכולל טיפול של אנשי צוות רבים מתחומים שונים. זמן השיקום המינימלי אורך כשלושה שבועות, אך יכול להגיע גם עד לחודשיים ויותר

נתחיל באופטימיות זהירה בכל מה קשור לשבץ מוחי - המוח הוא גמיש והגוף יודע לרפא את עצמו. לשמחתנו, כבר בימים הראשונים לאחר האירוע המוחי, ניתן לראות שיפור בסימנים הנוירולוגיים של המטופלים, כאשר תאים מהאזורים "הבריאים" במוח משנים את התפקוד שלהם כדי לפצות על הפגיעה המוחית שנוצרה. אפשר לומר שהמטרה הראשית של השיקום היא לתמוך בתהליכים טבעיים המתרחשים במוח, ללמד מחדש פונקציות שנפגעו ולמקסם את התפקוד של המטופלים. כן חשוב לציין, שאותה גמישות מוחית לא נשמרת לצערנו לכל החיים. היא בשיאה בילדות ופוחתת בבגרות, כך שאי אפשר להבטיח חזרה מלאה לשגרה וייתכן מצב של תלות באדם אחר אחרי האירוע המוחי, בוודאי כשמדובר באנשים זקנים.


מתי מתחילים בשיקום לאחר אירוע מוחי?

חשוב להתחיל בשיקום לאחר אירוע מוחי בהקדם האפשרי, כלומר עוד בזמן האשפוז במחלקת נוירולוגיה, או במחלקה פנימית או במחלקת גריאטריה בבית החולים הכללי כדי לקבל הערכה ראשונית של צורכי השיקום. יש מטופלים שסובלים מליקוי גופני או תפקודי משמעותי ואינם מסוגלים להתמודד עם שיקום במרכז רפואי שיקומי כמו בית רבקה והם לא יוכלו לקבל הפניה או אישור לעבור את השיקום אצלנו.


אילו אנשי צוות משתתפים בשיקום לאחר אירוע מוחי?

בשיקום לוקח חלק צוות רב-תחומי מתואם הכולל רופא או רופאה, אח או אחות, פיזיותרפיסטית, מרפא בעיסוק, קלינאית תקשורת, מומחה בתזונה ועובדת סוציאלית.


איך מתבצע השיקום לאחר אירוע מוחי בבית רבקה?

בשלבים הראשונים עושים הערכת ליקויים ומתאימים תכנית אישית לכל מטופל ומטופלת. התכנית כוללת את הטיפול הרפואי כמובן ולצידו פעילויות שיקומיות כמו: פעילות גופנית, אימון קוגניטיבי, תרגילי קול, התאמת דיאטה, למידת אסטרטגיות פיצוי, התאמת תנאי דיור, ניצול זכויות סוציאליות ועוד.

התכנית האישית מתעדכנת כל שבועיים (במסגרת ישיבות צוות רב-מקצועיות) בהתאם להתקדמות של המטופל. חשוב לציין כי השיקום לא נגמר כשמשתחררים מהאשפוז השיקומי. אחרי השחרור, המטופלים מקבלים תכנית מומלצת לשיפור תפקודי נוסף או לשימור ההצלחות שהשגנו באשפוז.


מתי פוגשים את הרופא האחראי על השיקום?

המטופל פוגש את הרופא המטפל לראשונה במהלך 24 השעות הראשונות של האשפוז לאחר שהגיע למחלקת השיקום. במהלך האשפוז השיקומי לא מתקיימים ביקורים מובנים יומיומיים כמו באשפוז במחלקה (גריאטריה, נוירולוגיה או פנימית), כיוון שבאותן שעות המטופלים עוברים טיפולים על-ידי צוות רב-מקצועי.


איך ניתן ליצור קשר עם הרופא במהלך השיקום?

ניתן לפנות לרופא בכל ימי העבודה של המחלקה דרך פנייה ישירה לחדר הרופאים, פנייה לאנשי הצוות או בעת הסיבוב הרפואי של הרופאים במחלקה, שמתרחש פעמיים בשבוע בשעות הצהריים.

>> פנייה ישירה לרופאי מחלקה ב' ניורו-גריאטריה

>> פנייה ישירה לרופאי מחלקה ה' ניורו-גריאטריה


מה עושים אנשי הצוות בשיקום?

שיקום לאחר אירוע מוחי הוא קודם כל תהליך שמצריך תכנון מוקדם ואחר כך מעקב רצוף, אלו הפעולות שמבצעים אנשי הצוות הרפואי במהלך השיקום:

מבצעים הערכה של גורמי סיכון וטיפול למניעת אירוע מוחי חוזר (למשל במצב של יתר לחץ דם, בבעיית פרפור פרוזדורים וכדומה).

מצמצמים שימוש יתר בתרופות שכבר לא רלוונטיות למטופל ומסכנות אותו.

מטפלים במצבים רפואיים שונים שפוגעים בהתקדמות השיקום (כמו דליריום - מצב של בלבול וחוסר מיקוד שנפוץ אצל מאושפזים בגיל המבוגר).

מאזנים את מחלות הרקע של המטופל, שלא קשורות לאירוע המוחי, ופוגעות בהתקדמות השיקום (למשל החמרה של אי-ספיקת לב, אנמיה או דלקת מפרקים).

מרכזים את ההמלצות המקצועיות של כל אנשי הצוות כדי לבנות תכנית אחידה ואישית עבור המטופלים.


כמה זמן אורך השיקום?

משך האשפוז משתנה מאוד בין אדם לאדם, כיוון שההתאוששות הנוירולוגית תלויה בחומרת השבץ ובנוכחות של שבץ קודם או של הפרעות נוירולוגיות אחרות. באופן כללי, רוב החולים מתקדמים בהדרגה בשבועות הראשונים שאחרי האירוע. לאחר מכן ממשיכים בשיקום עד שכבר לא רואים התקדמות. אשפוז מינימלי אורך כשלושה שבועות, אך ניתן להאריך אותו עד לחודש-חודשיים, אם הצוות מתרשם שקיימת התקדמות תפקודית משמעותית.


אילו דברים עלולים לפגוע בשיקום?

הצלחת השיקום תלויה בשיתוף הפעולה של המטופל ובמוטיבציה שלו, כמובן, אבל קיימים גורמי סיכון מסוימים שעלולים לעכב את התהליך:

ככל שהאירוע המוחי קשה יותר עם סימנים ראשוניים חמוריים, התוצאות יהיו פחות טובות ביחס לשבץ קל יותר.

ירידה קוגניטיבית בסיסית לפני האירוע או פגיעה קוגניטיבית לאחר האירוע הם גורמי סיכון לתוצאות שיקומיות פחות טובות.


איך ניתן לשפר את תהליך השיקום?

אם הסברנו כי חוסר תמיכה ושיתוף פעולה של הקרובים ובני המשפחה יכולים לפגוע בהתקדמות ובשיקום, הרי שתמיכה ומעורבות שלהם יכולים להשפיע לחיוב על תהליך השיקום, לשפר את התוצאות שלו ולהגביר את הרצון של המטופל "לחזור לעצמו".

דבר נוסף וחשוב להצלחת השיקום הוא להתחיל בתהליך השיקום כמה שיותר מוקדם, כבר במחלקת האשפוז הראשונית, לפני ההגעה לשיקום בבית רבקה או בכל מוסד שיקומי אחר.

 

ד"ר יוליה בוגייבסקי, מנהלת מחלקת נוירו-גריאטריה בבית רבקה - מרכז רפואי שיקומי גריאטרי מקבוצת כללית

 

אולי יעניין אותך גם

>> שיקום גריאטרי
>> נוירו-גריאטריה - מחלקה ה'
>> נוירו-גריאטריה - מחלקה ב'