כללית און-ליין
תחומי שיקום ורפואה

פורסם בראשונה: 08.06.2021

    מאת:
  • ד"ר גרגורי פפירוב, מנהל מחלקת מונשמים, וד"ר גל מידן, סגן מנהל המחלקה

גמילה מהנשמה בבית רבקה: איך משפרים את סיכויי ההצלחה?

בבית רבקה מצליחים לא פעם לגמול אנשים ממכונת ההנשמה, גם כאשר במקומות אחרים לא מאמינים שזה אפשרי. כדי להצליח במשימה המורכבת הזאת, חשוב לנהל אותה ברגישות, תוך גיבוש מעטפת מותאמת אישית לכל מטופל וגם, כמובן, לצד קבלת תמיכה משמעותית מבני המשפחה

מכונת הנשמה מהווה פיתוח רפואי חשוב ביותר שהציל חיים רבים מספור לאורך ההיסטוריה, אך השימוש בה גם כרוך בסיכון משמעותי. כשאדם מורדם ומונשם למשך תקופה ארוכה, הגוף עלול לפתח תלות במכונת ההנשמה ויתקשה לחזור לנשום בכוחות עצמו.

המצב הזה נפוץ בייחוד אצל מי שסובלים ממחלות כרוניות בריאות או בלב. אנשים אלו מצויים בסיכון מוגבר לסיבוכים ממחלות שפוגעות באיברים החיוניים האלו. לדוגמה, אדם עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) עלול לחוות הידרדרות מהירה במצבו אם יידבק בשפעת או בנגיף קורונה. במצב כזה, החיבור למכונת הנשמה כאמור יאפשר לרופאים להגיש לו טיפול מציל חיים – אך לעיתים ייקח זמן רב עד שיוכל לחזור לנשום בעצמו, אם בכלל.

התופעה הזאת, חשוב להבין, עלולה להופיע גם אצל אנשים שמתמודדים עם מצבים רפואיים מורכבים אחרים, כמו ניוון שרירים (ALS), דמנציה, מחלות נוירולוגיות (שפוגעות במערכת העצבים) או מי שעברו ניתוחים להשתלת כליה, ריאה או כבד.
 

שיקום נשימתי וכללי בבית רבקה


מהן האפשרויות שעומדות בפני מי שנדרשים להיגמל ממכונת הנשמה?

טיפול בחולים המחוברים למכונת הנשמה נעשה כמובן בבית חולים, תחת פיקוח רפואי ומעקב קפדני. כאשר החולה לא מצליח להיגמל ממכונת ההנשמה, הצוות ימליץ על כמה שיטות להמשך הטיפול בו – כאשר אחת מהן היא שיקום בבית רבקה, מרכז רפואי שיקומי גריאטרי המתמחה בגמילה מהנשמה – גם במקרים שבהם ייתכן כי מומחים אחרים יעריכו שהסיכוי לכך נמוך.

כדי לשפר את הסיכוי לגמילה מהנשמה, פועלים במרכז רופאים מומחים בתחומים שונים הרלוונטיים לשיקום – אך לא רק. העיקרון המרכזי שמנחה את פעילות המרכז הוא שכדי להצליח בתהליך הזה יש לנהל אותו ברגישות, תוך התאמה אישית של הטיפול לכל אדם והפניית קשב לכל הצרכים שלו – אלו שהוא יכול לתקשר החוצה ואלו שלא.

בנוסף לצוות הרופאים, פועלים במרכז אנשי מקצוע מתחומים שונים, שמייצרים מעטפת מקיפה לשיפור הבריאות, איכות החיים וסיכויי ההחלמה של המטופלים. זהו צוות רב-מקצועי שכולל מערך סיעודי, קלינאי תקשורת, תזונאית, עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסטים ואפילו מלווה רוחני שמספק תמיכה רגשית למטופלים.


איך נראה תהליך השיקום בבית רבקה?

השלב הראשון והחשוב בתהליך השיקום הוא כמובן תיאום ציפיות עם המשפחה. בבית רבקה קודם כל מזמינים את בני המשפחה לראות את המקום ולדון במצבו של המטופל ובצעדים שניתן לנקוט לשיפורו. הצוות תמיד ימליץ לראות עוד מקומות ולשקול עוד אפשרויות לפני שיקבלו את ההחלטה הכל כך משמעותית הזאת.

אם השיקום אכן ייערך במרכז הרפואי, הצוות יבצע שורה של צעדי הכנה כדי לוודא שהמקום ערוך לקבל את המטופל ושכל הגורמים המעורבים מכירים את כל מה שחשוב לדעת עליו כדי לספק את הטיפול המיטבי. כשהמטופל מגיע, המיטה שלו כבר מוכנה, עם ציוד ניטור שעוקב אחר קצב פעילות הלב, אחוז החמצן בדם, לחץ הדם ועוד. בנוסף, מכונת ההנשמה כבר מכוונת לפי תוכנית ההנשמה שהותאמה לו בבית החולים.

לאחר הקליטה, האחיות והרופאים מעריכים את מצבו, בדגש על תפקוד מערכת הנשימה והסיכוי לגמילה ממכונת ההנשמה. לפעמים, כבר באותו היום יבוצע ניסיון ראשוני של ניתוק מהנשמה לדקות ספורות כדי לבחון את ההשפעה ובמקרים אחרים יידרש זמן רב עד לבדיקה הזאת. ההחלטה כמובן לא מתקבלת בקלות ראש – אלא רק לאחר בחינה מדוקדקת של המצב על-ידי הרופאים המומחים.

במהלך הדקות האלו נעשה מעקב צמוד מאוד על המדדים של המטופל, שכולל כמובן ניטור מתמשך של רמת הפחמן הדו חמצני והחמצן בדם. בנוסף, הצוות בוחן את האופן שבו המטופל מגיב לשינוי – אם במילים ואם בפעולות שמצביעות על קושי משמעותי.

כאשר הניסיון הזה עובר בהצלחה, נערכים ניסיונות נוספים – שהולכים ומתארכים בהדרגה. ישנם כמובן חולים שזקוקים לתהליך איטי וארוך יותר וגם, למרבה הצער, חולים שלא יצליחו להיגמל.


האם אפשר לשפר את סיכויי הגמילה מההנשמה?

חשוב להבין כי רק כ-70% מהאנשים נגמלים מהנשמה, אך גם כאשר הם לא מצליחים לעשות זאת – תמיד יש מה לעשות כדי לשפר את איכות חייהם. בבית רבקה, כל המטופלים מקבלים תרופות לאיזון מדדי הלב והיבטים נוספים בבריאות, כמו גם שורה של טיפולים משלימים.

הטיפול הפיזיותרפי לדוגמה, נועד בין היתר לשפר את חוזק השרירים שאחראיים על הנשימה וגם את סיבולת הלב והריאות. הטיפולים גם מאפשרים למטופל לתפקד יותר בקלות בכוחות עצמו – דבר שמשפיע לא רק על הגוף אלא גם על הנפש.

הצוות הסיעודי עובד מסביב לשעון כדי לצמצם את הסבל שהמטופל עלול לחוות – בין היתר בעזרת מכשירים ייעודיים שעוזרים לחקות את פעולת השיעול ולנקות את דרכי הנשימה, פעולה שאנשים במצב הזה לפעמים מתקשים לעשות בעצמם. בנוסף, התזונאית עוזרת להתאים תפריט שישפר את הבריאות בתקופה המורכבת הזאת, אם המטופל לא מקבל הזנה, וקלינאית התקשורת מסייעת למצוא דרך לתקשר גם אם המטופל מתקשה להביע את עצמו כמו בעבר.


תפקיד המשפחה בתהליך השיקום: חשוב מאין כמוהו

כמו בכל התמודדות עם מצב רפואי מורכב, למעטפת התמיכה הקרובה יש חלק משמעותי בשיפור איכות החיים והבריאות של המטופל. עם זאת, חשוב להבין כי הסדר והארגון של המחלקה תוכננו בקפידה כדי לספק טיפול מיטבי – ולכן חשוב לבקר רק בשעות המיועדות לכך ולאפשר לצוותים לעשות את עובדתם החיונית בשאר הזמן.

וכאשר כן מתאפשר לבקר במחלקה, מומלץ לעשות הכול כדי להקל על הבדידות של המטופל – דבר שמשפיע לא רק על הנפש אלא גם על בריאות הגוף. גם העובדת הסוציאלית תלווה את בני המשפחה ותסייע בהקלה עליהם בתקופה המורכבת הזאת ובמיצוי הזכויות שלהם. הצוות גם יעשה הכול כדי לסייע למשפחה להכין את הבית ליום שבו המטופל ישתחרר.

המשפחה, כמובן, רגישה לניואנסים של המטופל ולדברים הקטנים שישפרו את הרגשתו – בצורה שהצוות שלנו, עם כל הרגישות והניסיון שלו, לא תמיד יכול לזהות. לכן, אנחנו תמיד מעודדים את האנשים הקרובים למטופל לקחת חלק פעיל בתהליך השיקום, אך לעשות זאת תוך שיתוף פעולה עם הצוות ועם הנחיות המרכז.

 

ד"ר גרגורי פפירוב, מנהל מחלקת מונשמים וד"ר גל מידן, סגן מנהל מחלקת מונשמים בבית רבקה - מרכז רפואי שיקומי גריאטרי מקבוצת כללית

 

אולי יעניין אותך גם

>> טיפול במונשמים כרוניים
>> מחלקות מונשמם ו'1 ו- ו'2