כללית און-ליין
תחומי שיקום ורפואה

פורסם בראשונה: 20.05.2021

    מאת:
  • ד"ר דימטרי מנביץ, מנהל מחלקה ג', שיקום וטיפול תומך

טיפול פליאטיבי

בבית רבקה ניתן למצוא מחלקה ייעודית, צוות מיומן: רופא מומחה גריאטריה ורפואה פליאטיבית, אחיות בכירות, עובדים סוציאליים ועוד. אלו מעניקים טיפול ייחודי ואף מעבירים הרצאות ברחבי הארץ והעולם על חשיבות ומהות טיפול פליאטבי

מהו טיפול פליאטיבי?

טיפול פליאטיבי או רפואה פוליאטיבית (מלטינית: palliare, מלשון "להסתיר") היא גישה טיפולית כוללנית שמטרתה לשפר את איכות חייהם של חולים המתמודדים עם מחלות מסכנות חיים על ידי מניעה והקלה של תסמינים גופניים, נפשיים ורוחניים. הגישה הפוליאטיבית רואה במוות תהליך טבעי, והיא לא נועדה לזרז אותו או לעכב אותו. הטיפול התומך נועד לאפשר איכות חיים טובה כמידת האפשר עד למוות.

הרפואה הפליאטיבית נכנסה לשימוש מוסדר רק בשנים האחרונות, אך שורשיה הולכים מאות שנים לאחור: השם רפואה פליאטיבית נובע מחסות שניתנה לחולים קשים על-ידי נזירות בימי הביניים. בארץ התפתחות המקצוע קיבלה תאוצה לאחר שנחקק חוק החולה הנוטה למות ב-2005.

מהי מטרת הטיפול הפליאטיבי?

הטיפול הזה משמעותי בעיקר בשלב שבו המחלה לא מגיבה עוד לטיפול קוראטיבי (טיפול מרפא - cure), בשלב זה, הדבר החשוב ביותר הוא הקלה על סבלו של המטופל (טיפול סימפטומטי - תסמיני) ועל ענייניו החברתיים, הפסיכולוגיים (כמו דיכאון וחרדה), והרוחניים.

מיהם אנשי המקצוע המעניקים טיפול פליאטיבי?

טיפול פלאטיבי מספק סל של שירותים רפואיים הכוללים טיפול על-ידי צוות רב מקצועי: רופא, אחות, עובדת סוציאלית ובמידת הצורך אנשי צוות נוספים לרבות פיזיותרפיסט, מרפאה בעיסוק, דיאטנית, מלווה רוחנית, על פי צורכי המטופל ומשפחתו. כל זאת, כתמיכה כוללנית הנותנת מעטפת ממוקדת מטופל ומשפחה. הטיפול הפליאטיבי ניתן בבית החולים, בשירותי הקהילה, במוסד אשפוז או בבית המטופל.

מהם סוגי הטיפול הפליאטיבי?

טיפול פליאטיבי הניתן מחוץ לכותלי הוספיס, אינו תלוי בסיכויי ההחלמה של המטופל, ולעיתים טיפול זה ניתן בשילוב עם טיפול שמטרתו לרפא. לעומת זאת, טיפול הוספיס הוא טיפול פליאטיבי הניתן למטופלים לקראת סוף החיים.

מהם עקרונות הטיפול הפליאטיבי?

  • הקלה על תסמינים כגון: כאב, קוצר נשימה, דיכאון, חרדות, בלבול, בחילות, חולשה ועייפות.
  • שיפור באיכות החיים של החולים המתמודדים עם מחלות מסכנות חיים כדוגמה מחלות אונקולוגיות או מחלות כגון: אי-ספיקת לב מתקדמת (כאשר המטופל אינו מועמד להשתלת לב או טיפול פולשני), אי-ספיקת כליות מתקדמת (כאשר מטופל מסרב לדיאליזה). מחלת ריאות מתקדמת אם וכאשר המטופל זקוק להנשמה מלאכותית, אך מסרב לה, דמנציה מתקדמת ועוד. 

ראוי לציין כי הטיפול מתמקד לא רק במטופל כי אם במשפחה המלווה אותו. אנחנו מעניקים סיוע במטרה לשפר את חייהם של המשפחות, המלוות את המטופל.

אודות הטיפול פליאטיבי במרכז הרפואי גריאטרי בית רבקה

צוות הטיפול המתמחה במתן טיפול פליאטיבי בבית רבקה נוסד כבר בשנת 2010, אז הוקמה ועדה פליאטיבית ונוסחו העקרונות הטיפול, שהועברו בהמשך למערכות ממוחשבות של כללית ושל משרד הבריאות על-ידי הנהלת בית החולים דאז - ד"ר שי בריל, לשעבר מנהל בית רבקה, וחני פלד, לשעבר מנהלת הסיעוד ובשיתוף ההדוק עם הצוות הפליאטיבי של בית החולים.

במרכז הרפואי גריאטרי בית רבקה, ניתן למצוא מחלקה, עם מיטות ייעודיות לטיפול "דמוי הוספיס". היא מיועדת לחולים עם מחלות חשוכות מרפא, בשלב סופני. כמו כן, במחלקות לסיעוד מורכב, קיימת יחידה לטיפול בחולים עם דמנציה מתקדמת, המבוססת על עקרונות טיפול פליאטיבי. צוות פליאטיבי נותן ייעוץ לכל מחלקות בית החולים.

מה מייחד את הצוות בבית רבקה?

הצוות הפליאטיבי של בית רבקה כולל: רופא מומחה בגריאטריה ופליאציה (דור חלוצי המקצוע), אחיות בכירות שעברו השתלמות בקורסים פליאטיביים, עובדת סוציאלית והשתתפות קבועה של מירי גבריאלי, מנהלת הסיעוד של בית החולים.

הצוות הפליאטיבי מעניק הדרכות והרצאות לצוותים רפואיים, סיעודיים ופרה-רפואיים בתוך בית רבקה ומחוצה לו. ההרצאות מועברות לא רק בארץ כי אם גם בחו"ל. כמו כן, הצוות מייעץ ומסייע בקבלת החלטות על טיפול סוף חיים, משתתף בישיבות ועדת אתיקה מקצועית, ועדת אתיקה ארגונית, משתתף בכנסים לאומיים ובין לאומיים ועוד.

כחלק מהטיפול פליאטיבי, רופא פליאטיבי מספק שירות של ייעוץ והנפקת רישיון לקנאביס רפואי להקלת תסמיני כאב, חרדות, בחילות וירידה במשקל.