כללית און-ליין
תחומי שיקום ורפואה

פורסם בראשונה: 18.04.2021

  מאת:
 • ד"ר אביטל הרשקוביץ

שיקום קטועי גפיים בבית רבקה

קטיעת רגל היא לרוב סיבוך קשה של מחלה כרונית ומתקדמת כמו סוכרת, אך אין זה אומר שמטופלים כאלה לא יוכלו לחזור לתפקד ולהתנייד. איך מחליטים לעבור שיקום עם תותבת ולהגיע ליכולת ניידות או דווקא שיקום בכיסא גלגלים? ואיך ממצים את הפוטנציאל הקיים לשיקום ולחזרה הביתה

מיהם האנשים שמגיעים לשיקום קטועים בבית רבקה?

בית החולים בית רבקה הוא מרכז רפואי שיקומי גריאטרי, וככזה הוא מטפל באנשים מבוגרים הזקוקים לשיקום המשלב בין הקשיים הפיזיים לצרכים הגריאטריים המיוחדים של אנשים מבוגרים המאופיינים ברזרבות תפקודיות נמוכות.

שיקום לאחר קטיעת גפה כולל טיפול באנשים שעברו קטיעה של אחת הגפיים, נמוכה (מתחת לברך) או גבוהה (מעל הברך). הסיבות השכיחות ביותר לקטיעות רגל, הן: סוכרת (רגל סוכרתית), מחלות כלי דם וחולי דיאליזה. אחוז קטן מהמטופלים נפגעו כתוצאה מתאונה.

מרבית המטופלים מגיעים לשיקום כשהם סובלים מכאבים, חולשת שרירים קשה כתוצאה מהעדר פעילות והתניידות לאורך זמן, ומחלות רקע לא פשוטות. מהניסיון שצברנו ניתן לומר כי כשליש מכלל המטופלים יוכלו להתאים לקבלת תותבת, ומרביתם הם אלו עם קטיעה נמוכה, מתחת לברך.

אילו סוגי קטיעות רגל קיימים?

אנחנו מבדילים בין שני סוגי קטיעות: מעל הברך ומתחת לברך. מהניסיון שלנו רק בודדים שעברו קטיעה מעל גובה הברך יוכלו לשוב ללכת בעזרת תותבת.

 • קטיעה מתחת לברך – במקרים האלה מדובר במטופלים עם פוטנציאל גבוה יותר לתותבת. מאמץ ההליכה עם תותבת במקרה זה הוא גבוה – המטופלים לרוב יידרשו להשקיע תוספת של כ-60% אנרגיה בכל צעד.

 • קטיעה מעל הברך – הפוטנציאל לקבלת תותבת נמוך יותר מאחר וכמות האנרגיה הנדרשת להליכה עם תותבת כאן גבוהה מאוד ומוערכת כתוספת אנרגטית של 100% בכל צעד. מדובר במצב שבו מפרק הברך העוזר בתמיכה ובנשיאת משקל חסר, התותבות לרוב כבדות וקיים קושי בהרכבתן. מהניסיון שלנו רוב המטופלים המבוגרים עם קטיעה גבוהה, שמתמודדים עם ממחלות רקע קשות וירידה תפקודית יתקשו ללכת עם תותבת ואצלם השיקום יתמקד בכיסא גלגלים, שמשמעותו, ללמוד לעבור ממיטה לכיסא גלגלים, ללמד כיצד להתנהל במרחב, להנגיש את הבית ולעשות את מירב המאמצים כדי להחזיר את המטופלים לביתם ולא למוסד שיקומי.

איך יודעים לאיזה סוג שיקום מטופל מתאים?

במחלקה לשיקום אורתופדי בבית רבקה מטפלים שנים רבות במקרים שונים ומגוונים של שיקום מקטיעות שונות. מנתוני הטיפולים עד כה למדנו שיש פרמטרים שונים שיקשו על מטופלים מסומים לחזור ללכת בעזרת תותבת, וברוב המקרים כדאי להעדיף למקד את השיקום בלימוד כיצד להתשמש בכיסא גלגלים ולשמור על מידה מוסימת של ניידות.

הפרמטרים שעוזרים לנו בקבלת ההחלטה כוללים:

 • קיימות של מחלות כרוניות כגון מחלות לב, ריאה, מחלות נוירולוגיות

 • רמת תפקוד קודמת

 • מצב הכלי הדם ברגל השנייה

 • גובה הקטיעה ומצב הגדם

 • יכולת קוגניטיבית

 • תמיכת משפחה

 • ומעבר לכל - מוטיבציה ויכולת של המטופל לעמוד על רגל אחת

למרות כל האמור, כאשר הצוות הרפואי שלנו מאבחן כי קיים פוטנציאלי לשיקום תותבת, נמצה עד תום את האפשרות לשיקום זה. עבורנו, ההצלחה היא כאשר מטופלים מצליחים לקום מהמיטה, למרות מחלות הרקע, ונתוני הפתיחה איתם הגיעו לשיקום ולהשתחרר חזרה לביתם.

כיצד מתבצע הליך השיקום?

המטופלים שמגיעים לבית רבקה לרוב כאובים מאוד כתוצאה מחולשת שרירים ניכרת. אנחנו פועלים בשני מישורים:

 • האחד, הפיזי – דואגים להחלמה ושיקום של הגדם, מוודאים שהצלקת תתאחה בצורה טובה, מבצעים הערכה של הרגל השנייה, מחזקים שרירים, עובדים על עיצוב הגדם, הרכבת התותבת.

 • השני, רגשי – להחזיר את הביטחון, לבנות מוטיבציה לשיקום ולהשיב את האמון בגוף.

אם המטופל נמצא מתאים לתותבת, רופא שיקומי, יבדוק את המטופל ויתאים את סוג התותבת. אנחנו מבצעים מדידות, ועובדים עם המטופל על הסתגלות ולמידה, מאפשרים לו לנסות וללכת עם התותבת, מלמדים אותו להרכיב, להוריד ועוד.

בסיום השיקום בבית רבקה, המטופל יחזור לביתו, עם התותבת המותאמת, כשהוא מצליח ללכת בעזרתה. התקווה שלנו היא שגם בבית הוא ימשיך ויתמיד, יתרגל הליכה עם התותבת, משום שאנחנו מודעים לכך שזו עבודה קשה.

מעורבות המשפחה - חלק חשוב בשיקום

שיתוף בני המשפחה, הוא חיוני ותורם באופן משמעותי להצלחת הליך השיקום. אנחנו מקפידים להיות בקשר עם בני המפחה לאורך תקופת השיקום, מחלקים דפי מידע שיאפשרו לקחת חלק פעיל יותר, מעניקים אוזן קשבת, גם לבני המשפחה ומלווים אותם במטרה להיות שם עבורם ולתמוך ככל האפשר.

מיהם אנשי הצוות בהליך שיקום קטועים בבית רבקה?
הצוות בבית רבקה הוא צוות מקצועי, רב-תחומי, מיומן ומקצועי, עם הרבה חמלה ואהבה, מסור ואכפתי. אנחנו רואים לנגד עיננו כל מטופל ומטופל, במטרה להעמיד אותם על הרגליים, תרתי משמע.

כאמור, גם בשיקום כזה נדרש צוות רב-מקצועי הכולל מעבר לרופאים מומחים, גם צוות סיעודי מיומן וקשוב, מומחים בפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תזונה וכמובן גם עבודה סוציאלית כדי להתמודד עם הסיוע הדרוש לחזרה הביתה ולתפקוד.

ד"ר אביטל הרשקוביץ, MD היא מומחית בגריאטריה ורפואת משפחה, מנהלת מחלקה שיקומית בבית חולים בית רבקה ומרצה בכירה באוניברסיטת תל אביב