כללית און-ליין
ריפוי בעיסוק

פורסם בראשונה: 12.07.2021

    מאת:
  • מיכל צין, מרפאה בעיסוק, מחלקה אורתופדית

RehaCom – שיקום קוגניטיבי בלחיצת כפתור

מחקר נרחב הראה כי אימון קוגניטיבי ממוחשב יעיל עבור מבוגרים, והביא לפיתוח המערכת הממוחשבת RehaCom שיכולה להתאים את עצמה באופן אוטומטי לרמה הקוגניטיבית של המטופלים לכל אורך השיקום האורתופדי והנוירולוגי

תהליך השיקום מלווה באנשי צוות רבים ממקצועות שונים – החל מרופאים, אחים ואחיות, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, עובדים סוציאליים ועוד. אל כל אלה מתווסף כוח עזר נוסף ומשמעותי – הטכנולוגיה. בבית רבקה משתלבים בהליכי השיקום מערכות טכנולוגיות רבות שמסייעות רבות למטופלים הן בשיקום אורתופדי והן בשיקום נוירולוגי.

RehaCom – נעים להכיר

מערכת ה-RehaCom, היא מערכת ממוחשבת, שמיועדת לשיקום יכולות קוגניטיביות (קשב, ריכוז, זיכרון, תפקודים ניהוליים ועוד). באמצעות המערכת ניתן להעריך ולאבחן את הליקויים הקיימים ולתרגל מיומנויות קוגניטיביות. המערכת כוללת מגוון תכניות אימון, המספקות משוב מיידי לתגובת המטופל. המערכת מתאימה לכל שלבי השיקום ונותנת מענה למגוון רחב של מטופלים המתמודדים עם ירידה קוגניטיבית בעקבות: פגיעות ראש, אירוע מוחי, מחלות ניווניות (אלצהיימר, פרקינסון, טרשת נפוצה) ועוד.

איך נראית וכיצד עובדת מערכת ה-RehaCom?

המערכת היא למעשה מחשב ומסך עם מקלדת ייעודית שבה מתבצע הטיפול השיקומי. תוכנת ה-RehaCom כוללת מגוון תכניות אימון, המספקות משוב מיידי לתגובת המטופל, ויותר מ-20 מודולים המיועדים להערכה ולאבחון מיומנויות קוגניטיביות ספציפיות ומאפשרים בניית תוכנית התערבות מתאימה.

טיפול, ותוכנית טיפול מתחילים בהערכה של מצב המטופל. בשלב הזה מתחיל המטופל בביצוע מטלות בכל אחד מהמודולטים השונים של המערכת. תחילה ברמת הקושי הנמוכה ביותר, כך שגם מטופלים עם פגיעות קוגניטיביות חמורות יכולים לתרגל באמצעות המערכת, כבר בשלבי השיקום הראשונים, ואחר כך בדרגת קושי עולה. לכל אורך התרגול המערכת מנטרת את התנהגותו של המטופל - מודדת את קצב הטעויות, ומהירות התגובה - וכך מתאימה את עצמה באופן אוטומטי ליכולות הקוגניטיביות, מונעת תסכול ומעודדת שיתוף פעולה ושביעות רצון של המטופלים.

כמה זמן אורך טיפול במערכת -RehaCom?

משך הטיפול ותכיפות הטיפולים משתנים ממטופל למטופל ונקבעים בהתאם למטרות הטיפול, כאשר לעיתים ניתן להסתפק במפגש טיפולי אחד (כ-20 דקות) ולעיתים יש צורך בסדרת טיפולים.

מיהם המטפלים המתמחים בטיפול באמצעות RehaCom?

ההערכת המטופל, בניית תוכנית התערבות והטיפול באמצעות המערכת מתבצעים על ידי מרפאים בעיסוק מומחים, המגיעים מתחום השיקום הרלוונטי למטופל (נוירולוגי או אורתופדי).

לאילו מטופלים מומלץ הטיפול ב-RehaCom, מי זכאי לטיפול והיכן הוא מתבצע?

לטיפול באמצעות מערכת זו זכאים כל המטופלים המאושפזים בבית רבקה באחת ממחלקות השיקום ובאשפוז יום. הטיפול ניתן במכון לריפוי בעיסוק של המחלקה בה מאושפזים המטופל או המטופלת. מגוון אפשרויות התרגול הופכות את המערכת לאמצעי שיקום מוצלח למטופלים החווים ירידה קוגניטיבית - נוירולוגיים, אורתופדיים, ואף למטופלים עם ירידה תפקודית.

מהם היתרונות במערכת ה-RehaCom?

  • כיף ומעניין לעבוד עם המערכת: הפעילויות האינטראקטיביות מספקות מוטיבציה ומשוב (חזותי ושמיעתי), שמונעים שעמום ועוזרים למטופלים ללמוד מהר ובקלות רבה יותר.
  • התאמה אישית: ניתן לדרג את המדדים של המערכת בצורה מדויקת ולהתאים את דרישות המטלה ליכולות של המטופל. כך המטופל זוכה לחוויה של הצלחה והמוטיבציה שלו לתרגול גוברת.
  • מגוון גדול: מגוון הפעילויות האינטראקטיביות נותן מענה למיומנויות קוגניטיביות רבות ושונות: קשב וריכוז, חלוקת קשב, זיכרון עבודה, הטמעת אסטרטגיות זיכרון, תפקודים ניהוליים, מהירות תגובה ועוד.
  • זה פשוט: המערכת פשוטה וקלה לתפעול ומאפשרת למטופל לתרגל באופן עצמאי, ללא מעורבות המטפל. הדבר מאפשר למטפל להתמקד באופן הביצוע, להעריך אותו ולתת משוב מתאים.
  • ללא עזרת מטפל: התרגול העצמאי מאפשר להגדיל את זמן העבודה עם המערכת מעבר לשעות הטיפול. כך גובר הסיכוי לשיפור במצבם של המטופלים.