כללית און-ליין
ריפוי בעיסוק

פורסם בראשונה: 06.06.2021

  מאת:
 • רעות גל, מרפאה בעיסוק, מחלקה נוירולוגית

ביומטריקס – Biometrics

הכירו את Biometrics – מערכת אינטראקטיבית ממוחשבת, שבאמצעות עבודה אינטנסיבית, מאפשרת למטופלים שלנו להשיב לעצמם מיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות, לשפר את תפקודם היום יומי ובסופו של דבר ליהנות מאיכות חיים טובה יותר

​"תן לאצבעות ללכת במקומך" אמרו פעם בפרסומת, אנחנו בבית רבקה החלטנו ליישם את הרעיון כחלק מתהליך השיקום של הגפיים העליונות. 

ביומטריקס היא מערכת ממוחשבת שמיועדת לשיקום הגפיים העליונות על־ידי תרגול אינטראקטיבי של מיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות. בעזרת המערכת ניתן לתרגל באופן מדורג, תנועות אקטיביות עם וללא התנגדות בגפיים עליונות, כדי לשפר כוח, סיבולת וטווחי תנועה. התרגול נעשה באמצעות משחקי מחשב המותאמים ליכולות הסנסו-מוטוריות והקוגניטיביות של המתרגל.

איך נראית מערכת הביומטריקס ואילו תנועות מתרגלים באמצעותה?

מערכת הביומטריקס כוללת מגוון גדול של ידיות המותאמות לאחיזות שונות (מפתח, גליל, עיגול, וזרוע), המאפשרות תרגול חזרתי של תנועות יומיומיות כגון: ניגוב שולחן, סיבוב מפתח, תליית בגד פתיחת צנצנת ועוד. העבודה באמצעות הידיות מאפשרת תרגול נפרד לכל מפרקי הגפיים העליונות (שורש כף היד, מפרק האמה, מרפק ומפרק הכתף) או מספר מפרקים במקביל, בהתאם למטרות הטיפול. כמו כן מצורפות למערכת יחידת בקרת התנגדות, אליה מתחברות ידיות התרגול ובאמצעותה מכוונים את רמת הכח הנדרשת להפעלתן, ותוכנת מחשב הכוללת מגוון משחקי מחשב לתרגול, שניתן לכוון לטווח רחב של דרגות קושי.

איך מתבצע הטיפול באמצעות מערכת הביומטריקס?

המטופל יושב ליד שולחן ואוחז בידית שאיתה מעוניינים לתרגל. הידית מתחברת ליחידת בקרת ההתנגדות, ועל השולחן, מול המטופל, נמצא מסך מחשב שמציג את הפעילות שנבחרה. משך הטיפול ותכיפות הטיפולים משתנים ממטופל למטופל ונקבעים בהתאם למטרות הטיפול, כאשר לעיתים ניתן להסתפק במפגש טיפולי אחד (כ-20 דקות) ולעיתים יש צורך בסדרת טיפולים.

מיהם המטפלים המתמחים במערכת הביומטריקס?

מי שמבצע את כל שלבי הטיפול: הערכת המטופל, בניית תוכנית התערבות והטיפול באמצעות המערכת, הם מרפאים בעיסוק מומחים, המגיעים מתחום השיקום הרלוונטי למטופל (נוירולוגי או אורתופדי).

לאילו מטופלים מומלץ הטיפול במערכת, מי זכאי לטיפול והיכן הוא מתבצע?

למעשה כל מטופל המאושפז בבית רבקה באחת ממחלקות השיקום זכאי לקבל את הטיפול בביומטריקס והטיפול ניתן במכון לריפוי בעיסוק של המחלקה בה הוא מאושפז. מגוון אפשרויות התרגול הופכות את המערכת לאמצעי שיקום מוצלח למטופלים נוירולוגיים, אורתופדיים, ואף למטופלים עם ירידה תפקודית.

מהם היתרונות במערכת הביומטריקס?

לעבודת ישקום מסוג כזה יש יתרונות רבים, הנה 6 מרכזיים:

 • למטופל כיף ומעניין לעבוד עם המערכת. הפעילויות האינטראקטיביות מספקות מוטיבציה ופידבק (חזותי ושמיעתי), שמונעים שעמום ועוזרים לו ללמוד מהר ובקלות רבה יותר כיצד להפעיל נכון את הגפיים העליונות.
 • ניתן לדרג את הפרמטרים של המערכת בצורה מדויקת ולהתאים את דרישות המטלה ליכולות של המטופל. כך המטופל זוכה לחוויה של הצלחה והמוטיבציה שלו לתרגול גוברת.
  לדוגמה: מטופל עם כוח וסיבולת ירודים יחל את התרגול עם רמת התנגדות נמוכה המותאמת לו ושתאפשר לו להשלים את המשימה בהצלחה. עם ההתקדמות בטיפול נעלה את רמת ההתנגדות בהדרגה בקצב המותאם למטופל.
 • המערכת מאפשרת תרגול חזרתי של תנועות, שנמצא כמשמעותי בשיקום מטופלים לאחר פגיעות נוירולוגיות.
 • מגוון הפעילויות האינטראקטיביות נותן מענה למגוון רחב של צרכים קוגניטיביים וסנסו-מוטוריים: טווחי תנועה, כוח גס, סיבולת, קשר עין-יד, תפיסה מרחבית, מהירות תגובה, מוטוריקה עדינה וכדומה.
 • המערכת קלה לתפעול ומאפשרת למטופל להפעיל את ידו באופן עצמאי, ללא מעורבות המטפל. הדבר מאפשר למטפל להתמקד באופן הביצוע, לעודד את המטופל לביצוע תנועה מבודדת, ולנטרל תנועות.
 • התרגול העצמאי מאפשר להגדיל את זמן העבודה עם המערכת מעבר לשעות הטיפול. כך גדל הסיכוי לשיפור במצבו של המטופל.