כללית און-ליין
פיזיותרפיה

פורסם בראשונה: 03.05.2021

    מאת:
  • רן מינץ, פיזיותרפיסט

מציאות מדומה

מציאות מדומה (virtual reality) היא טכנולוגיה שאומצה לטובת שיפור והאצת תהליך השיקום. מערכת see me איתה עובדים בבית רבקה מספקת הזדמנות לחוויית פעילות משחקית בעולם מקביל בלי הסכנות הטמונות בסביבה האמיתית

מציאות מדומה - בית רבקה

כאן, בבית רבקה, אנחנו משלבים מכשירי מציאות מדומה כחלק מהליך השיקום הגריאטרי של המטופלים. יכולת השימוש בטכנולוגיה מתקדמת עם אביזרים פשוטים מהווה כלי טיפולי שמסייע בשיקום של המטופל, בשילוב תרגול שיווי משקל וחווייה יוצאת דופן. ממחקרים רבים שנעשו בנושא שילוב מציאות מדומה בעולם השיקום, נמצא כי השימוש במציאות מדומה מאפשר שיפור בכוח השריר, הטווח המפרקי, שיפור בשיווי משקל וביכולות תפקודיות וקוגניטיביות. 

אילו מכשירי מציאות מדומה נמצאים בשימוש בבית רבקה?

בבית רבקה יש מספר מערכות מציאות מדומה מסוג see me שנבנו ותוכנתו על־ידי פיזיותרפיסטים שיקומיים במטרה לדייק את התרגול עבור האוכלוסייה המבוגרת.

איך נראה טיפול במכשיר מציאות מדומה?

המערכת מוקרנת על מסך טלוויזיה גדול, עליו מונחת מצלמה מתקדמת המסוגלת לזהות את גוף המטופל ללא צורך בהנחת חיישנים על הגוף. הזיהוי המהיר של המערכת, בשילוב תוכנות ומשחקים מגוונים, מאפשר לבצע מבחני הערכה של יכולת ואיכות התנועה והתפקוד של המטופל.

התרגול בסביבת מציאות מדומה מותאם למצבו של המטופל ונעשה בדרגות קושי משתנות בשילוב של הנאה וכיף, במטרה לאמן מרכיבי תנועה וכושר שונים כמו: חיזוק גפיים עליונות ותחתונות, מהירות תגובה ותנועה, אימון סבולת ואימון שיווי משקל, במקביל לתרגול יכולות קוגניטיביות הנדרשות בזמן ביצוע המטלות. הפידבק של המערכת מאפשר ניתוח מיידי ומדויק של יכולות המטופל, והמטופל מצידו רואה וחווה את הצלחת הביצועים שלו בעזרת פידבק זה.  

כמה זמן לוקח טיפול במציאות מדומה?

הטיפול במציאות מדומה דומה לטיפול פיזיותרפיה מבחינת משך הזמן וקביעת המטרות שלו, והוא מותאם אישית למטופל. המטופל עובר אימוני מציאות מדומה פעם-פעמיים בשבוע כחלק מתכנית השיקום.

אחד האתגרים בשיקום הוא היכולת של המטופלים להתמיד עם אותו כוח רצון במהלך טיפול ממושך הכולל חזרות מרובות בתוך תרגול תפקודי הקרוב ביותר לתפקוד היומיומי במציאות. טיפול הפיזיותרפיה שנעשה בתוך סביבה של מציאות מדומה מעודד תרגול של חזרות מרובות בתוך סביבה תפקודית מגוונת ומספק למטופל חוויה מהנה. היתרון הגדול הוא בניצול המשולב של היכולות האישיות, שמביא לשיפור תפקודי משמעותי ולתחושה טובה בקרב המטופלים.

מיהם אנשי הצוות בטיפולים במציאות מדומה?

הטיפול בסביבת מציאות מדומה נעשה על־ידי פיזיותרפיסטים כחלק מתוכנית הטיפול שנבנתה עבור המטופל בהתאם ליכולות ולצרכים התפקודיים שלו.

למי כדאי להיעזר בטיפולי מציאות מדומה?

הטיפול מתאים למבוגרים לאחר אירוע מוחי, שברים וניתוחים אורתופדיים, ירידה תפקודית ועוד. שילוב של טכנולוגיה כזאת בתוכנית השיקום, יחד עם טיפולי הפיזיותרפיה המגוונים הניתנים בבית רבקה, מהווה מכפיל כוח בדרך להחלמה ואמצעי טיפולי נוסף בשיקום.

איך פונים לטיפול?

הטיפול במציאות מדומה מהווה מרחב טיפולי נוסף בתהליך השיקומי. המטופל מופנה לטיפול על ידי הפיזיותרפיסט האישי שלו, לאחר זיהוי ומיפוי הצרכים והיכולות שלו וכחלק מתוכנית הטיפול השיקומית שבונים אנשי הצוות הרב-מקצועי בבית רבקה.

חשוב לציין שכרגע השירות ניתן למאושפזים בבית רבקה בלבד ולא ניתן לקבל אותו בעזרת טופס התחייבות (טופס 17), אבל כולנו מקווים שבעתיד גם הציבור הרחב יוכל ליהנות ממנו.