כללית און-ליין
פיזיותרפיה

פורסם בראשונה: 16.06.2021

    מאת:
  • עדי מרום, פיזיותרפיסטית ומדריכת חדר כושר בבית רבקה

חדר כושר לגיל השלישי

חדר הכושר בבית רבקה הוא אחד ממרחבי הטיפול העומדים לרשות המטופלים המאושפזים בכל מחלקות בית החולים. האימונים בחדר הכושר מתקיימים בהנחיה ובהשגחה של פיזיותרפיסטים מוסמכים שעברו הכשרה ספציפית, ובנוסף ללימודי הפיזיותרפיה הם מדריכי חדר כושר מוסמכים

חדר הכושר מהווה מרחב טיפולי נוסף העומד לרשות המטופלים בשיקום והוא חלק בלתי נפרד מהתהליך השיקומי. בחדר הכושר שלנו מתבצעים אימונים בעלי אופי שונה - אימון כוח ואימון אירובי. כל אימון מתבצע בצורה שונה ויש לו תפקיד משלו בתהליך השיקום, ושניהם ביחד משלימים אחד את השני. אימון הכוח אחראי על חיזוק השרירים והגדלת מסת השריר, בעוד שהאימון האירובי אחראי על חיזוק סיבולת לב-ריאה ושיפור התפקוד היומיומי. בכתבה הזאת נרחיב כמובן על כל אחד מהם.


מה המטרה של אימון כוח?

האימון נועד לחיזוק קבוצות השרירים הגדולות, לשמירה על צפיפות העצם, לשיפור התפקוד היומיומי ויש לו השפעה מיטיבה על איזון רמות הסוכר בדם, בעיקר עבור חולי סוכרת. בנוסף, אימון כוח בעומסים המתאימים חשוב ביותר לכלל האוכלוסייה ובפרט עבור האוכלוסייה המבוגרת.


באילו מכשירים משתמשים באימוני הכוח?

אימוני הכוח מתבצעים באמצעות מכשירים ייעודיים (נגד התנגדות אוויר) ומשקולות חופשיות, המאפשרים אימון ורסטילי לכל קבוצות השרירים, בהתנגדות מותאמת (הנקבעת על־ידי הפיזיותרפיסט המטפל בחדר הכושר) ותוך אפשרות להתאים את מטרות האימון, את מנחי האימון ואת העומס באימון לצרכים של כל מטופל באופן אישי.

 

מה המטרה של אימון אירובי?

האימון נועד להעלאת סיבולת לב־ריאה ולהעלאת סיבולת השרירים. אלו מביאים לשיפור התפקוד היומיומי ולהעלאת מרחקי הליכה. בנוסף, מחקרים מוכיחים שלאימון האירובי תפקיד חשוב בשמירה על תפקוד המוח ועל מצב הרוח.

 

באילו מכשירים משתמשים באימון האירובי? 

חדר הכושר של בית רבקה מכיל מגוון מכשירים לאימון אירובי המאפשר התאמה ליכולת של המטופל: אופני רגליים נייחים, אופני ידיים, מכשיר המשלב אימון ידיים ורגליים (NuStep), מסילות לתרגול הליכה במהירויות ובשיפועים שונים, כולל הליכה בעלייה ובירידה, הליכה לאחור וכדומה, ומכשיר Alter G לתרגול הליכה בנשיאת משקל מופחת.

 

מיהם המטפלים שמפעילים את חדר הכושר ומעבירים את האימונים?

את חדר הכושר מפעילים פיזיותרפיסטים בעלי ניסיון בתחום השיקום והכשרה ייעודית של מדריכי חדר כושר.

 

מי יכול להתאמן בחדר הכושר בבית רבקה?

  1. חדר הכושר מיועד לכלל המטופלים בבית החולים, לאחר אישור רופא, כחלק בלתי נפרד מהתהליך השיקומי. את מטרות האימון מגדיר הפיזיותרפיסט המטפל יחד עם המטופל מתוך היכרות עם מצבו התפקודי וצרכיו הייחודיים. הפיזיותרפיסט גם אחראי על העדכון ועל ההתקדמות של תכנית האימון לאורך הזמן. המטופלים משובצים לאימונים בתדירות של פעמיים בשבוע לאורך תקופת השיקום.

  2. האימון בחדר הכושר זמין גם עבור מבוגרים בקהילה בשעות הצהריים תמורת תשלום. ניתן לרכוש מנוי חודשי לשני אימונים בשבוע בימים קבועים מראש.
    ימי הפעילות לרוכשי המנויים הם: א', ג', ד' ה' בשעות 13:00, 13:45.


לפרטים נוספים ולרכישת מנוי יש ליצור קשר בטלפון: 03-9373957 או 03-9373974 (הילה).
 
 
עדי מרום, פיזיותרפיסטית ומדריכת חדר כושר בבית רבקה - מרכז רפואי שיקומי גריאטרי מקבוצת כללית
 
 

אולי יעניין אותך גם

>> חדר כושר
>> 
Alter G