כללית און-ליין
תזונה ודיאטה

פורסם בראשונה: 19.05.2021

  מאת:
 • היידי מעין-הדויג, מנהלת יחידת תזונה ודיאטה בבית רבקה

השפעת התזונה על הגיל השלישי

מחקרים הוכיחו כי ישנו קשר הדוק בין המצב הבריאותי לבין תזונת האדם. צוות הדיאטניות בבית רבקה, עומד לרשות המטופלים ובני משפחותיהם במטרה להעניק ייעוץ על תזונה מותאמת אישית, קביעת תפריט, שימוש בתוספי מזון במידת הצורך ועוד

כיום כבר ברור לכל כי לתזונה שלנו יש השפעה גם על הבריאות שלנו, מחקרים הראו כי בין המצב הבריאותי, לבין תזונת האדם, קיימים יחסי גומלין: איכות התזונה במהלך שנות החיים, היא מהגורמים החשובים המשפיעים על תהליכי ההזדקנות ועל איכות החיים של האדם. המשמעות היא, שתזונה טובה ונכונה, עשויה לשמור על הבריאות בגיל המבוגר ואילו הבריאות, מאפשרת לשמור על תזונה טובה וחוזר חלילה.

יחד עם זאת, הקשר בין תזונה למצבו הבריאותי, מקבל משנה חשיבות, בתקופה בה האדם סובל ממחלות, או שקיימת אצלו ירידה תפקודית. לעיתים ייתכנו תהליכי הזדקנות ביולוגים.

אלו תהליכי הזדקנות ביולוגיים מעסיקים את מומחי התזונה?

תהליכי הזדקנות ביולוגיים כוללים שינויים הדרגתיים בפעולות איברי הגוף וצריכת תרופות שונות, אלו מפחיתות את יכולת ספיגת המזון ואת ניצול אבות המזון. לעיתים ייתכנו מצבים של תת-משקל ותת-תזונה ולכן, הקשר הקיים לאורך חייו של האדם בין תזונה נכונה לבין מצבו הבריאותי, מקבל משנה חשיבות, בתקופה בה האדם סובל ממחלות או שקיימת אצלו ירידה תפקודית.

כיצד מערך הדיאטה בבית חולים רבקה מסייע בשיקום המטופלים?

מערך הדיאטה בבית החולים קיים במטרה לחזק ולהתאים את מרכיבי התזונה השונים לתהליך השיקום של המאושפז. שירות הדיאטה כולל דיאטניות קליניות מוסמכות שהן חלק בלתי נפרד מהצוות הרב-מקצועי הקיים בכל אחת ממחלקות האשפוז.

הדיאטניות מקיימות קשר שוטף עם רופאי המחלקה והצוות הסיעודי, כדי לתת את המענה הטיפולי בנושא התזונה.

איך פונים לצוות התזונאים של בית רבקה?

צוות הדיאטניות עומד לרשות החולים ובני משפחותיהם. אנחנו תמיד ממליצים לפנות אלינו לצורך העברת בקשות, קבלת הסברים והדרכה במהלך האשפוז ולקראת השחרור מבית החולים והחזרה הביתה.

לכל מחלקה יש דיאטנית המלווה את המטופלים, לכן מומלץ לפנות למטפלים במחלקה בה מאושפז המטופל הקרוב אליכם.

מהם תפקידי צוות הדיאטניות, בבית רבקה?

לצוות התזונה והדיאטה יש ארבעה תפקידים עיקריים:

1. התפקיד העיקרי, וזה כמעט מובן מאליו הוא לקבוע את התפריט הזתונתי של המטופלים - התפריט נקבע לפי הנחיות משרד הבריאות ומתבסס על העקרונות המנחים הבאים:

 • יצירת תפריט מאוזן, הכולל את כל אבות המזון.
 • גוון תפריט שיתאים מבחינה תזונתית, אך לא פחות חשוב, טעים ומשביע לסועדים.
 • מותאם לפי מרקם המזון, שהסועד מסוגל לאכול.
 • הקפדה על טריות ועל אסתטיקה.

חשוב להדגיש כי התפריט נקבע בתיאום ושיתוף פעולה יומיומי, עם הנהלת המטבח במטרה להבטיח את איכות המזון הטובה ביותר.

מהי החשיבות של קביעת תפריט פרטני לכל מטופל?

רוב המטופלים בבית רבקה הם קשישים הסובלים ממחלות שונות. לפיכך, יש לקבוע תפריט מיוחד לכל מאושפז, בהתחשב במצבו הבריאותי.

2. צוות הדיאטניות משתמש בשיקולים שונים כדי להתאים את התפריט באופן אישי:

 • מצבו הכללי של המטופל: שקילה, מדידה, בדיקות דם וכדומה.
 • הרגלי האכילה של המטופל: שמירה (במידת האפשר) על הרגלי האכילה של המטופל והעדפותיו האישיות.
 • הגבלות רפואיות: תשומת לב מיוחדת להגבלות הרפואיות המשפיעות על התפריט המותר, כמו: סוכרת, שומנים בדם, בעיות נפרולוגיות ועוד.
 • יכולות האכילה של המאושפז: התחשבות ביכולת הלעיסה והבליעה של המאושפז, המשפיעה באופן ישיר על מרקם המזון.
 • צרכים התזונתיים: צוות הדיאטניות מחשבות את ערכו הקלורי והחלבוני של התפריט הנקבע ומקפידות כי ערכים אלו יתאימו לצרכיו של המאושפז בהתאם להערכה התזונתית שנעשתה.

איך מתבצעת התאמת המזון בפועל?

הדיאטניות מזינות את הנתונים לתוך מאגר ממוחשב, המחובר ישירות למטבח בית החולים ושממנו נשאבות כמויות המזון שאותן המטבח צריך לנפק למחלקות השונות בכל ארוחה וארוחה. כל שינוי במצבו הבריאותי והגופני של המאושפז, מחייב שינוי תזונתי ועדכון של המאגר הממוחשב כדי להתאים את כמויות הניפוק במטבח המרכזי.

3. התאמת תוספי מזון רפואיים והזנות מיוחדות:
במצבים שונים, לא ניתן למלא את צרכיו התזונתיים של המאושפז על-ידי תפריט רגיל. במקרים כאלה, הדיאטניות קובעות אלו תוספי מזון רפואיים, יש לתת למאושפז כתוספת לתפריט שנקבע או במקומו.

איך מעניקים תזונה מואמת למטופלים שאינם מסוגלים לצרוך מזון דרך הפה?

ב-20 השנים האחרונות, חלה התקדמות בטכניקות הזנה, שמתבצעות ישירות לקיבה או למעיים, באמצעות צינור הזנה העוקף למעשה את הפה, מנגנון הבליעה והוושט. טכניקה זו מאפשרת להזין חולה בכמויות הדרושות לו, גם כשיכולת הבליעה שלו מוגבלת.

לעיתים, בזכות טיפול ושיפור במצבם הבריאותי הכללי של המאושפזים, חלקם נגמלים מהזנה זו ועוברים להזנה רגילה. במקרים שבהם הזנה זו נמשכת לאורך זמן, משתמשים במספר תוספי מזון רפואיים ומעושרים, לצורך שמירה על מצבו התזונתי של החולה.

4. הדרכות מקצועיות לצוות המחלקות:
צוות הדיאטניות, בשיתוף מנהלות הצוות הסיעודי מקיים באופן רציף במשך השנה סדנאות לצוותים הסיעודיים במחלקות. מטרת הסדנאות היא להרחיב את הידע של הצוותים, במטרה לשפר את דרכי ביצוע תוכניות ההזנה.

בין מגוון הנושאים אותם אנחנו מעבירות בסדנאות, אפשר למצוא:

 • אבות המזון
 • פיזיולוגיה בסיסית של גוף בריא
 • מחלות שכיחות והתאמת התזונה בהתאם
 • הדרכה של צורת הגשת המזון והדרך שבה הוא מוגש, לפי הדיאטה שנקבעה למטופל
 • קביעת שפה משותפת, בין שירות הדיאטה לצוותי המחלקות

כל הפעילו הזאת ועוד – כדי לשפר ולהעניק את השירות ואת הטיפול הטוב והיעיל ביותר למטופלים בבית רבקה.