כללית און-ליין
מכונים

מחקר בפתולוגיה

במכון לפתולוגיה נרכשה לאחרונה מערכת TMA. זוהי טכנולוגיה מהפכנית בתחום המחקר ברקמות, אשר הפכה להיות זמינה בעשור האחרון ומאפשרת תחילתו של מימוש החזון של המכון להפוך למרכז מחקר ארצי.

במכון לפתולוגיה נמצא ארכיון הכולל רקמות של חולים הנשמר לאורך שנים כמחויב לפי החוק. חומר זה יכול לשמש כבסיס למחקרים רבים ושונים בתחומי הרפואה.

מאגר הרקמות השמור מאפשר ביצוע מחקרים ברקמות עם מגוון רחב של אבחנות. כמתבקש מחוק זכויות החולה וחוק הרשומות הרפואיות, בכפוף לכללי ה-GCP (Good Clinical Practice) המקובלים המבוססים על אמנת הלסינקי, אנו מחויבים לעשות שימוש מושכל בביופסיות לצרכי מחקר מבלי לפגוע באפשרות של ביצוע בדיקות עתידיות עבור החולה ומשפחתו.

גיוס משאבים לביצוע מחקר הינה משימה לא פשוטה ולא אחת מחקרים אינם מתבצעים מחוסר תקציב. מרכז רפואי העמק שם לעצמו מטרה להרחיב את הפעילות המחקרית בבית החולים תוך כדי העמקת שיתופי הפעולה בין חוקרים בתוך בית החולים ומחוצה לו כמו גם שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיים.

במכון לפתולוגיה נרכשה לאחרונה מערכת (TMA (Tissue Micro Array
זוהי טכנולוגיה מהפכנית בתחום המחקר ברקמות, אשר הפכה להיות זמינה בעשור האחרון ומאפשרת תחילתו של מימוש החזון של המכון להפוך למרכז מחקר ארצי.

מה זה TMA? וכיצד הוא מאפשר הורדת עלויות משמעותית במחקר?

TMA הינה מערכת מחקרית שמאפשרת לדגום עשרות מקרים בו זמנית, כאשר הם מאוחסנים בבלוק פרפין אחד. כלומר, אפשר לרכז מספר רב של רקמות על גבי סליידים בודדים לעומת עשרות או מאות. בנוסף מערכת כוללת סורק סליידים ליצירת סלייד דיגיטלי ודיגום רקמה מדויק לצורך המחקר; ומערכת תוכנות ל- Image Analysis שמאפשרות איסוף ועיבוד נתונים מותאם לצורכי המחקר.

יתרונות המערכת:

  • אוטומטיזציה של התהליך מהכנת הבלוק, דרך הכנת הסלייד, ועד ביצוע הצביעות והאנליזה.
  • סטנדרטיזציה של התהליך.
  • חיסכון בזמן, חומרים, כוח אדם ועלויות המחקר.
  • הערכה השוואתית תחת המיקרוסקופ מהימנה בהרבה כאשר הדגימות נמצאות בסמיכות פיסות זו לזו.
  • שימוש מצומצם ברקמה דבר המאפשר להשאיר מספיק חומר למספר רב של בדיקות עתידיות.
  • מחקרי המשך יכולים לעשות שימוש בבלוק TMA הקיים.
  • יצירת מעין "ספריות" המאגדות בתוכן רקמות שונות. ספריות כאלה יכולות לשמש לצרכים לימודיים ו/או מחקריים שונים.
  • יצירת מאגר נתונים ממוחשב. 


 TMA מאפשר להוציא לפועל מחקרים עם עלויות גבוהות אשר בעבר לא ניתן היה לבצעם מחוסר תקציב.
מערכת ה- TMA תהווה פלטפורמה לביצוע מחקרים בשיתוף פעולה בין קליניקה לאקדמיה.