כללית און-ליין
מכונים
פנייה ליחידה

יצירת קשר

​טלפון: 04-6495141
פקס: 04-6495400

שעות ביקור

​א'-ה' 8:00-16:00

מיקום

​בניין מספר 3, בניין אשפוז וחדרי ניתוח, קומת מרתף

המכון לאבחון רקמתי וחקר הסרטן (פתולוגיה)

מנהלת המכון: ד"ר יהודית קראוס

​אודות המכון

המכון לאבחון רקמתי וחקר הסרטן במרכז רפואי העמק (המכון לפתולוגיה) מאבחן מעל ל-40,000 דגימות בשנה של כ-30,000 מטופלים, מתוכם למעלה מ- 6,000 חולים מאובחנים ומטופלים במחלת הסרטן ובנוסף כ-12,000 דגימות ציטולוגיות.

המכון משתרע על שטח של כ-1000 מ"ר הכולל מעבדות, חדרי רופאים, חדר ישיבות ובו מיקרוסקופ רב ראשי ואמצעי תצוגה, ספריה וארכיון.

במכון מבצעים אבחון של תהליכים פתולוגיים ברקמות ותאים, בדיקות מהירות של חתך קפוא במהלך ניתוח בכדי לסייע בהחלטות לגבי המשך הניתוח, ונתיחות שלאחר המוות, שאינן קשורות לרפואה משפטית.

  • במכון לאבחון רקמתי וחקר הסרטן כ-35 עובדים מסקטורים שונים הכוללים 13 רופאים, עובדי מעבדה, עובדי מינהל.
  • קימות במכון יחידות התמחות שונות בתחומי המטופתולוגיה, דרמתופתולוגיה, דרכי עיכול והכבד, גניקופתולוגיה, פתולוגיה של השד, אורוגניטליה, פתולוגיה של הראש והצוואר, פתולוגיה של העובר והשליה, ציטולוגיה וביולוגיה מולקולרית.
  • חלק חשוב מהמכון לפתולוגיה הינה המעבדה המורכבת גם היא מכמה יחידות מקצועיות: היחידה ההיסטוכימית לצביעות רוטיניות וצביעות היסטוכימיות מיוחדות, היחידה לאימונוהיסטוכימיה, היחידה לביולוגיה מולקולרית והיחידה לציטולוגיה.

המכון לאבחון רקמתי בעמק משתתף בפורומים רב תחומיים הכוללים רופאים כירורגים, רנטגנולוגים, אונקולוגים ועוד לצורך תפירת טיפול מותאם אישית לחולה. בנוסף המכון מכשיר מתמחים וסטודנטים לרפואה ומשתתף במחקרים הנוגעים בכל תחומי הרפואה.

המכון לאבחון רקמתי וחקר הסרטן נותן שרותי אבחון לכלל מחלקות בית חולים העמק, במסגרת שרותי בריאות כללית למחוז צפון, ולמחוז חיפה וגליל מערבי ולקוחות פרטיים. צוות המכון לפתולוגיה עוסק באיתור וזיהוי קיומן של מחלות שבאות לידי ביטוי ברקמה. כמו כן אבחון דרגת חומרת המחלה בהתבסס על ממצאי דגימות שנלקחו מהמטופלים. ביופסיות או רקמות עוברות תהליך עיבוד במעבדת המכון מהמתקדמות בארץ שמאפשר עיבוד של הרקמה וביצוע צביעות מיוחדות לצורכי אבחון מורפולוגי, אימונוהיסטוכימי ומולקולרי על ידי פתולוג מומחה שמוציא אבחנה מדויקת של המחלה לרבות השלב שבו המחלה נמצאת, דרגת החומרה וכן הטוויה לטיפול באבחנות מסוימות שהדבר ניתן.

הרופאים הבכירים שמבצעים את האבחנות ברקמות השונות מחויבים בידע נרחב בכל תחומי הרפואה שמתעדכן כל העת, לכן לכל רופא במכון יש תחום אחד או יותר שבו הוא עבר התמחות ספציפית בארץ ובחו"ל בנוסף לידע ביתר תחומי הפתולוגיה.

פתולוגיה ודעות קדומות

  • מקצוע הפתולוגיה בציבור הרחב משויך לרוב לנתיחות שלאחר המוות אך כיום העיסוק בנתיחות הולך ומצטמצם לאור העובדה שההתקדמות בידע הקליני ובמכשור הרפואי, מאפשרים אבחנה באמצעות הדמיות וללא צורך בנתיחה.
  • עיקר מקצוע הפתולוגיה עוסק באבחון מחלות וגידולים שונים מרקמות הנלקחות כביופסיה או כתכשיר ניתוחי. לצורך האבחון נעזרים בשיטות שונות: צביעות היסטוכימיות מיוחדות לאיתור חידקים, פטריות ושקיעת חומרים כימיים שונים, שימוש בנוגדנים שונים בצביעות אימונוהיסטוכימיות לצורך אפיון סוג התאים ואבחון מולקולרי של שינויים גנטיים בגידולים. לאפיון זה חשיבות מכרעת בקביעת אבחנה של גידולים ומקור גרורות סרטנית. זיהוי סמנים, רצפטורים ושינויים גנטיים מאפשרים טיפול מוכוון אישי. לדוגמא ביטוי יתר של רצפטורים ל-HER2/NEU בסרטן השד והקיבה שמהווה התוויה לטיפול בהרצפטין.

הצוות

מנהלת המכון: ד"ר יהודית קראוס

מנהל היחידה להמטופתולוגיה: ד"ר טרוגובוף פיליפ

רופאים בכירים: ד"ר אוקופניק מרינה, ד"ר יודקו ילנה, ד"ר ליטוין ליודמילה, ד"ר גולדמן טל, ד"ר טניה זלטקין, ד"ר פרקש שי.

מתמחים: ד"ר ענבל פרקש, ד"ר נופר מערבי

מנהלת המעבדה: גואז שולמית

סגנית מנהלת המעבדה ומנהלת האיכות: הילה בלחנס פלד

מנהלת יחידה לאימונוהיסטוכימיה ורכזת מחקרים: ד"ר נטליה אדיסון

מרכזת תחום היסטוכימיה: שושנה לוריא

מרכזת תחום מכשור רפואי ומערכות מידע: שירן טורק

נאמן בטיחות: מאיה אלול

ראש תחום היחידה לפתולוגיה מולקולארית: ד"ר יובל איתן

עובדי מעבדה אקדמאים: גליה גרינברג, דליה גולדמן, סופיה גרינברג, קטיה בחמיסוב, יפעת גוטמן

צוות היחידה לציטולוגיה

מרכזת תחום ציטולוגיה: גלינה גרצקי

עובדי מעבדה מוסמכים: נברו אורנה

עובדי מעבדה אקדמאים: רויטל רענן, ד"ר אסתר לוי

מנהלת משרד המכון: נחום רבקה

מזכירות: אורלי אוחנה, עינת ביטון