כללית און-ליין
פיזיותרפיה

פורסם בראשונה: 03.05.2021

    מאת:
  • יפעת לוין יוסף

מרפאת מכשירים

פרוטזות, נעליים למתמודדים עם עיוותים ברגליים, סדי הליכה ייעודיים וחגורות הם רק חלק מהמכשירים אותם מתאימים במרפאת המכשירים של בית רבקה כחלק מתהליך השיקום של מטופלים המתמודדים עם בעיות אורתופדיות או שעברו קטיעת גפיים

מרפאת המכשירים של בית רבקה מתאימה לכל מטופל המוגבל בניידות ונזקק לאביזר עזר כדי ללכת בצורה תפקודית. ההגבלה בניידות יכולה להיות על רקע של אירוע מוחי, ניתוחים אורתופדיים, קטיעות גפיים או בעיות אורתופדיות אחרות. המטופלים מופנים למרפאה כחלק מתהליך השיקום שלהם ולומדים להתנייד בעזרת מכשירים אורתופדיים.

אילו מכשירים יש במרפאת המכשירים?

האביזרים האורתופדיים אותם מתאימים במרפאה הם:

  • פרוטזות לקטועי גפיים

  • נעליים רפואיות לבעלי עיוותים ו/או קיצור גפה

  • סדי הליכה (אורטוזות) למטופלים עם פגיעה נוירולוגית

  • חגורות תומכות גו

  • ועוד.

מי שבוחר ומתאים את המכשור המותאם אישית עבור כל מטופל ומטופלת הם אנשי צוות המרפאה שעושים זאת על סמך הערכה יסודית, בקרת איכות האביזר בתום התהליך והדרכה של כל מטופל.

מיהם אנשי הצוות במרפאת המכשירים?

צוות המרפאה כולל את ד"ר אלכס פרידמן, רופא שיקומי מומחה בעל רישוי מטעם המכון הלאומי לשיקום על שם לואיס, ו דיאנה פסיצלסקי., פיזיותרפיסטית המשמשת כמרכזת המרפאה.

אלו מטופלים מופנים לטיפול במרפאת המכשירים?

  1. מאושפזים: המרפאה נותנת שירות למגוון מטופלים מאושפזים, הנמצאים בתהליך שיקומי בבית רבקה. המטופלים מופנים למרפאה על ידי הפיזיותרפיסט המלווה, והייעוץ במרפאה הוא חלק מתהליך השיקום.

  2. טיפול בקהילה: מטופלים מהקהילה שסיימו את התהליך השיקומי בבית רבקה מוזמנים לבדיקת מעקב במרפאת המכשירים בהתאם לצורך. מטופלים כאלה נדרשים להגיע למרפאה עם טופס התחייבות כספית מקופת החולים שלהם (טופס 17).

האם הטיפול במרפאת המכשירים עולה כסף?

בעבור חלק מהמטופלים כן ובעבור אחרים לא. מי שקובע את הקריטריונים לזכאות לטיפול במרפאת המכשירים הם משרד הבריאות ומכון לואיס. אלה מספקים למטופלים כרטיס זכאות (כרטיס ורוד למכשירים וכרטיס לבן לפרוטזות). מי שנותן את הכרטיס בפועל היא העובדת הסוציאלית של המחלקה בה מאושפז המטופל.

הכרטיס הזה, ורוד או לבן, מציג את הזכאות של המטופל לכל מכשיר בבואו למרפאת המכשירים ומציין מהי מידת ההשתתפות של משרד הבריאות.

בהתאם למצב הסוציואקונומי של המטופלים, יש אפשרות לזכאות באחוז מסוים עד למימון מלא של האביזרים על־ידי משרד הבריאות, על־פי קריטריונים של מכון לואיס.

שימו לב: חשוב לשמור את הכרטיס לשימוש עתידי לצורך תיקון מכשיר או להזמנת מכשיר חדש.

על מכון לואיס
המכון הלאומי לשיקום על שם לואיס הוא גוף המקדם את השירות הניתן בשיקום קטועים ונכי גפיים בישראל. באמצעות רופא מורשה מטעמו, המכון מאשר התאמה ואספקת אביזרי ניידות (אורטוזות, פרוטזות, נעליים רפואיות) למטופלים על־פי קריטריונים שקבע משרד הבריאות.

לאחר שמקבלים את הזכאות תיעשה פנייה לאחד מהספקים המורשים לצורך הנפקת המכשיר. תהליך התיאום והתאמת המכשיר נעשה במסגרת השיקום בבית רבקה תחת בקרה של הפיזיותרפיסטית, מנהלת המרפאה והרופא המאשר.

איפה נמצאת מרפאת המכשירים?

המרפאה ממוקמת במכון פיזיותרפיה ב'. המפגשים הם בימי שישי בשעות הבוקר.

איך פונים לטיפול במרפאת המכשירים?

לקבלת פרטים נוספים עבור מטופלים המאושפזים בבית רבקה ניתן ליצור קשר
בטלפון: 03-9373839 פיזיותרפיה ב' (דיאנה).

בנוסף לשירות שניתן למאושפזים, מרפאת מכון לואיס פועלת בבית רבקה אחת לשבוע עבור מטופלים מכל קופות החולים – כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית. לתיאום תור ובירור פרטים יש ליצור קשר עם מוקד זימון התורים של מכון לואיס: 03-7575660

יפעת לוין יוסף היא פיזיותרפיסטית ומנהלת מחלקה