כללית און-ליין
ריפוי בעיסוק

פורסם בראשונה: 18.05.2021

    מאת:
  • מיכל צין, מרפאה בעיסוק במחלקה אורתופדית

נהיגה בגיל השלישי והערכת כישורי נהיגה

במסגרת תהליך השיקום בבית רבקה, צוות הריפוי בעיסוק מבצע הערכת כישורי נהיגה ומעניק ייעוץ והדרכה בתחום כדי לאפשר למטופלים לחזור לאחוז בהגה בדרך לחיים בריאים, חיוניים ועצמאיים

נהיגה היא פעילות מרכזית בחיי האדם הבוגר, המשפיעה באופן ישיר על איכותם ועל היכולת לשמור על אורח חיים עצמאי. היא חיונית לביצוע פעילויות יומיום מורחבות (קניות, ביקור במרפאה, נסיעה לבנק), פנאי והשתתפות חברתית. פעילות זו דורשת מיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות רבות: קשב, תכנון, מהירות תגובה, שיווי משקל, סיבולת, שיפוט, בקרה, טווחי תנועה ועוד.

נהיגה בגיל השלישי כרוכה בלא מעט סיכונים, הנובעים מירידה ביכולות פיזיות וקוגניטיביות האופיינית לקבוצת גיל זו, ריבוי תופעות לוואי בשל לקיחת תרופות ועלייה בתלות בהן. כמו כן קיימת עלייה בשכיחות מחלות ניווניות, אם זה דמנציה או פרקינסון ודומותיהן, שעלולות לפגוע ביכולת הקשיש לנהוג באופן בטוח ויעיל. לפיכך במסגרת תהליך ההתערבות בריפוי בעיסוק, בבית רבקה אנחנו ממקדים חלק מהטיפול בהיבטים האלה.

מי מועמד לעבור בדיקה להערכת כישורי נהיגה?

בדיקה להערכת כישורי נהיגה תתבצע כאשר מדובר במטופל שעד האשפוז נהג, והוא מעוניין לחזור ולנהוג לאחר סיום תקופת השיקום בבית רבקה.

מה כוללת ההערכת כישורי נהיגה ואיך היא מתבצעת?

ההערכת כישורי נהיגה כוללת ביצוע הערכה ראשונית באמצעות אבחוני נייר ועיפרון לבחינת המיומנויות הקוגניטיביות, הדרושות לנהיגה: מהירות תגובה, קשב, תכנון, גמישות קוגניטיבית וסריקה ויזו-מוטורית. כמו כן הערכת יכולות מוטוריות הנדרשות לנהיגה בטוחה ויעילה.

מיהם אנשי המקצוע שבודקים את המטופלים?

מרפאים בעיסוק מיומנים שעברו הכשרה מיוחדת בתחום.

איך מקבלים את תוצאות ההערכה?

את תוצאות ההערכה יחד עם המלצת המרפאים בעיסוק תוכלו למצוא בפירוט במכתב השחרור אותו מוסרים למטופל ולמשפחתו בעת השחרור מבית רבקה. במקביל אנחנו שולחים את ההערכה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד), כאשר את המשך הטיפול בהערכת הנהיגה יש לבצע ישירות מול המרב"ד.

מה עוד כוללת ההתערבות?

מעבר להערכת כישורי נהיגה, אנחנו מעניקים הדרכה למטופל ומשפחתו לנהיגה בטוחה, ולסימני הזהרה הדורשים התייחסות מיוחדת (נהיגה בקרבת הבית בלבד, חוסר רצון לנהוג לבד, סימנים לירידה בזיכרון או בקשב, איבוד הדרך בדרכים מוכרות, בלבול בין דוושת הגז לבלם ועוד). במידת הצורך אנחנו מפנים את המטופל, להמשך טיפול אצל גורמים נוספים בקהילה כדוגמת: המרכז הרפואי לבטיחות בדרכים או מכון להערכה ולשיקום כישורי נהיגה.

נהיגה בטוחה בגיל השלישי – כך תעשו זאת נכון

טבעי שעם השנים יכולת הנהיגה תשתנה, אך אין זה אומר בהכרח שחייבים להפסיק לנהוג, אלא שצריך ללמוד להסתגל. אם נצליח להפחית את גורמי הסיכון בשילוב שיטות נהיגה בטוחות, נוכל להמשיך ולנהוג בבטחה.

לדוגמה: כאב או נוקשות בצוואר יכולים להקשות על הסתכלות מעבר לכתף כדי לעבור נתיב, חולשה בזרוע יכולה להקשות על סיבוב ההגה במהירות וביעילות, ראיה לקויה יכולה להוביל לסינוור, שימוש קבוע בתרופות יכול לפגוע בחושים ובערנות ועוד.

לסיום, ארבע המלצות לנהיגה בטוחה:

  1. העדיפו לנהוג בשעות היום
  2. דאגו כי לוח המחוונים ברכב יהיה ברור
  3. הימנעו מנהיגה במזג אוויר קיצוני או בעייפות
  4. בצעו בדיקות ראייה ושמיעה פעם בשנה