כללית און-ליין
גריאטריה

פורסם בראשונה: 20.05.2021

    מאת:
  • ד"ר דניאל דליות

גריאטריה ומרכז רפואי גריאטרי

מהם ההבדלים העיקריים בין מחלקה גריאטרית בבית חולים כללי, לבין מרכז רפואי גריאטרי? היכן מתבצעים תהליכי השיקום ארוכי הטווח? ומדוע בית רבקה נחשב למרכז המוערך והטוב ביותר כיום. הכל על תהליך השיקום במרכז רפואי גריאטרי

את תחום העיסוק והריפוי הגריאטרי (רפואת הזקנה) אפשר למצוא בשלושה מוקדים עיקריים - בבתי החולים השונים: שם לרוב עוסקים בטיפול במצבים גריאטריים חריפים; במרפאות הקהילה: שם מדובר לרוב בייעוץ ומעקב גריאטרי; וב"מר''ג": מרכז רפואי גריאטרי כמו בית רבקה, שבו עוסקים בשיקום, במצבים תת-חריפים ובסיעוד מורכב. לכל אחד מהמוקדים האלו יש ייחודיות שלו, כאן נרחיב בעיקר על בתי החולים והמרכזים הגריאטריים.

טיפול גריאטרי בבתי חולים כלליים

המחלקה הגריאטרית בבתי החולים השונים, עוסקת כאמור במקרים המוגדרים רפואית כמקרים חריפים. המחלקה הזאת היא למעשה מעין שלוחה של מחלקה פנימית, כיוון שבמקרי גריאטריה חריפה סובלים רוב המטופלים ממחלות פנימיות.

המחלות האלה, מטבען ומעצם העובדה שמדובר במטופלים מבוגרים בעלי רזרבות מועטות להילחם, יוצרות מכלול שלם של בעיות גריאטריות. התוצאה היא שהטיפול שניתן בבית החולים הוא לא רק ממוקד מחלה ספציפית, אלא בוחן ומטפל בחולה בצורה כוללנית.

צוות הרופאים והאחיות מוכשרים בתחום הגריאטריה. חשוב להבין כי במחלקות אלו האשפוז הוא לעיתים ארוך טווח, וזאת כדי לאפשר לצוות הרפואי לאבחן לעומק את מצבו של המטופל, ואין בהן לחץ לשחרר מהר ככל האפשר כפי שיש במחלקות פנימיות רגילות.

טיפול גריאטרי במרכז רפואי גריאטרי (מר"ג)

מר"ג הוא למעשה בית חולים לכל דבר, אך יש לו התמחות ספציפית לטיפול באוכלוסיה גריאטרית. כל מר''ג מחולק בדרך כלל למספר מחלקות שונות: מחלקת שיקום כללית, מחלקת שיקום נוירולוגי, מחלקת שיקום נשימתי, מחלקה לסיעוד מורכב, מחלקה לבעיות ''תת-חריפות'' וכמובן מחלקת יום.

המרכזים הגריאטריים מיועדים להציע טיפול שיקומי וטיפול סיעודי מורכב ותת-חריף, ובניגוד למחלקה גריאטרית בבתי החולים השונים, כאן עוסקים פחות באבחון ויותר בפתרונות כוללניים, וכל זאת תוך הקפדה על רמת אשפוז גבוהה ויצירת מעטפת חמה ותומכת לכל מטופלת ומטופל.

מהם תחומי הטיפול במרכזים הרפואיים הגריאטריים?

  1. שיקום מטופלים עם בעיות כגון נסיגת כושר בעקבות אשפוז ארוך טווח.
  2. טיפול בשברים ובמגבלות תנועה לאחר ניתוח, או לאחר נפילות בבית.
  3. גמילה ממכונת הנשמה לאחר אשפוז ארוך טווח.
  4. טיפול בקשישים שנחשבים במצב סיעודי מורכב כגון פצעי לחץ ועוד.
  5. הענקת טיפול תומך לחולים סופניים (טיפול פליאטיבי).

מעבר לכך חשוב להדגיש כי במרכז הרפואי הגריאטרי, כמו בית רבקה, יש גם מחלקת יום אליה מגיעים מטופלים מהקהילה. מדובר לרוב במטופלים שסיימו את תהליך השיקום הראשוני באשפוז, אך יש להם צורך להמשיך בתהליך שיקומי יומיומי. בנוסף מגיעים למחלקת היום מטופלים שהיו באשפוז ומעוניינים לשפר את מצבם ותפקודם הכללי, ללא צורך באשפוז, וכמובן מטופלים מהקהילה שנזקקים לטיפול אחזקה שוטף כגון חולי פרקינסון, או מטופלים לאחר אירוע מוחי.

מיהם אנשי הצוות הרפואי במררכז רפואי גריאטרי?

סוד ההצלחה של מר"ג הוא בבניית צוותים רב-תחומיים שמעניקים מעטפת שלמה לתהליך השיקום של המטופלים. צוות כזה כולל לרוב רופאים, אחיות ואחים, עובדים סוציאליים, פיזיותרפיסטים, מרפאים ומרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת ודיאטניות.

הרופאים שעובדים במר''ג הם רופאים גריאטרים שעברו התמחות בתחום הגריאטריה כהתמחות בפני עצמה, או עברו מה שמכונה ''התמחות-על'' לאחר התמחות במחלות פנימיות או ברפואת משפחה.

צוות האחים והאחיות שעובד במר''ג, גם הם כמו הרופאים, עברו הכשרה ייעודית והתמחות בתחום. גם כאן מדובר בצוות מקצועי ביותר ובעיקר באנשים מיוחדים בעלי תחושת שליחות.

אחים ואחיות מומחים בית רבקה הוא מהראשונים שעסקו בהתמחות של אח/ות מומחה/ית בישראל. מדובר במומחיות מיוחדת שקיימת כבר מספר שנים והיא מיועדת אך ורק לאנשי צוות סיעודי בעלי תואר שני לפחות וניסיון קליני רב. מומחיות זו מקבילה לזו שעוברים Nurse Practitioner בארצות הברית ובאנגליה. מומחיות זו מאפשרת להם למעשה לעסוק במגוון רחב מאוד של פעולות וטיפולים המשתלבים היטב עם עבודתם של הרופאים המומחים. כולל השתתפות בתורנות לצד הרופאים התורנים.

צוות הטיפול הרב-תחומי במר''ג, לצד הרופאים, האחים והאחיות, גם הוא צוות מיומן של אנשים בעלי ניסיון רב והתמחויות, כל אחד בתחומו, והוא כולל כאמור מטפלים פרה-רפואיים, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, עובדים סוציאליים, ועוד.

המכנה המשותף לכל הצוות הרפואי הוא בעיקר היותם אנשים מיוחדים בעלי, ידע וניסיון רב, אך למעלה מזה, בעלי שליחות, סבלנות ויכולת הכלה עצומה. או במילים פשוטות, אנשים עם לב של זהב.

בית רבקה נחשב לאחד המרג''ים הטובים ביותר בארץ, ואף נבחר לטוב ביותר לשנת 2019בית רבקה דואג לקדם מצוינות בכל התחומים, מעודד חדשנות ופריצות דרך בתהליכי שיקום וטיפול, ועוסק במגוון רב של תחומים מעולם הרפואה הגריאטרית. בית רבקה מעודד מחקר ומשמש כר פורה ללימודים. עוברים בו מתמחים, סטודנטים לרפואה, סטודנטים לסיעוד, סטודנטים למקצועות פרה-רפואיים וסטודנטים לעבודה סוציאלית. והוא נחשב לשם דבר בתחום הגריאטריה בארץ.