כללית און-ליין
גריאטריה

פורסם בראשונה: 26.04.2021

    מאת:
  • ד"ר דניאל דליות

רפואה גריאטרית ''על קצה המזלג''

מהי בעצם רפואה גריאטרית? מה ההבדל בין רופא משפחה לרופא גריאטר? ומה הם הדברים העיקריים שחשוב לדעת על התחום כדי לעזור ליקירכם לקבל את הטיפול הטוב והמתאים ביותר

מהי גריאטריה?

גריאטריה (רפואת הזקנה) היא תחום ברפואה המתמחה באנשים בני הגיל השלישי ועוסק בבריאותם, בתפקודם ובכאבם, בחקר המחלות המלוות את תהליך ההזדקנות, במניעת מחלות אלו, באבחון ובטיפול בהן. מקור השם ביוונית (גֶרון - זקן; יאטרוס - רופא) והוא הוטבע ב-1909 על ידי הרופא ד"ר איגנץ נשר בניו-יורק.

הגריאטריה בישראל היא תחום התמחות בפני עצמו, או התמחות על של רפואה פנימית או רפואת משפחה. גריאטריה החלה לתפוס חשיבות מיוחדת בעשרות השנים האחרונות, בין השאר בעקבות עלייה מרשימה בתוחלת החיים בעולם המערבי, יחד עם ההבנה שלא רק אורך החיים של המטופל חשוב, אלא גם איכות החיים.

בדומה לרפואת משפחה, עוסקת הגריאטריה בבריאותו של מטופל כמכלול ובגישה הוליסטית שבוחנת את מצבו הפיזי, הנפשי והמנטלי כאחד. היא מטפלת בבעיות זקנה שהן בעיות ייחודיות שמוגדרות ונכללות בסל הגריאטרי. הסל הגריאטרי הוא אמנם מכלול רב של דברים אך בבסיסו עומד מונח של ''צמצום וירידת מאגרים''.

לדוגמה, כאשר אנחנו חווים מחלה או טראומה פיזית הגוף שלנו נכנס למצב של עקה (סטרס) ומשם נכנס להילוך גבוה של ריפוי עצמי. כל המערכות עובדות יחד כדי לטפל בבעיה שנוצרה, וככל שאדם צעיר יותר כך קל לו יותר להתמודד עם סטרס גופני, מחלה או טראומה פיזית. לעומת זאת, אנשים מבוגרים, ובוודאי אלו שעברו את גיל 80, חווים באופן טבעי ירידת מאגרים ומשום כך יהיה לגוף שלהם קשה מאוד ולעיתים בלתי אפשרי להתמודד עם מחלות או כל טראומה פיזית אחרת, כגון נפילות וכיוצא באלו, היות והמאגרים הגופניים שלהם דלים.

אילו בעיות נכללות בסל הגריאטרי?

הנה כמה דוגמאות לבעיות כאלה המבטאות צמצום וירידת מאגרים אצל אוכלוסייה מבוגרת:

  1. קיהיון (דמנציה): דלדול מאגרים במוח.
  2. סרקופניה: דלדול ברקמות השרירים.
  3. אוסטאופורוזיס: דלדול רקמות עצם.
  4. אי-ספיקת לב: דלדול ברקמת שריר הלב.
  5. ליקוי תפקוד כלייתי: דלדול ברקמות כליה מתפקדות.

אלה רק חלק מהבעיות המוגדרות בסל הגריאטרי, ואליהן מתווספות בעיות כגון: עייפות, דיכאון ומצבי רוח משתנים, ירידה בשליטה על הסוגרים, בעיות שמיעה וראייה, נפילות חוזרות ונשנות, שחיקת עצמות הירך והברך ועוד.

האם כל אדם בגיל הזקנה זקוק לרופא גריאטר?

לא כל אדם מבוגר זקוק לרופא גריאטר. אדם מבוגר ככל שיהיה, אם הוא צלול ומתפקד אינו זקוק לרופא גריאטר, אלא להמשך מעקב אצל רופא משפחה אחת למספר חודשים, כדי שינהל היטב את המשך מצב בריאותו.

מי שמפנה את המטופל במידת הצורך לרופא גריאטר הוא רופא המשפחה, והפניה כזאת מתבקשת אם חלילה מתחילות תופעות שמוגדרות בסל הגריאטרי והן הולכות ומתגברות. למשל, אם לפתע חולה חווה מספר נפילות פתאומיות, יחד עם ירידה תפקודית, ירידה קוגניטיבית, דכאון ואי-שקט, אלו בהחלט סימנים כי הגיע הזמן לערב רופא גריאטר במקביל לרופא המשפחה.

כאמור, יש חשיבות גדולה מאוד לראייה כוללנית של המטופל והבעיות שהוא מציף, מפני שיש תופעות שנגרמות בגלל סיבות שונות, למשל ירידה קוגניטיבית. ירידה קוגניטיבית יכולה להיות תוצאה של הידלדלות רקמות במוח, חוסר בנוזלים, תזונה לקויה, חוסר קריטי בוויטמין B12, בדידות, וחשוב מכל, שימוש בתרופות שאינן מתאימות.