כללית און-ליין
לאחר השחרור

פורסם בראשונה: 11.06.2016

    מאת:
  • בית רבקה - מרכז רפואי שיקומי גריאטרי

שחרור מאשפוז

שחרור מאשפוז

עם תום תקופת האשפוז בבית החולים, משתחרר בדרך כלל החולה לביתו ושם יוכל להיעזר בשירותי הקהילה העומדים לרשותו.

סיום האשפוז

משך האשפוז בבית החולים תלוי בחומרת המחלה, במידת היכולת ובשיתוף הפעולה של המאושפז. התקדמותו ומצבו הרפואי נמדדים במשך כל זמן האשפוז בבית החולים על ידי כל אחד מאנשי הצוות המטפל. בהתאם לכך, בישיבת צוות רב מקצועי נקבע גם תאריך סיום האשפוז, השחרור והתאמתו למסגרת המתאימה באופן הטוב ביותר למשוחרר.
המטופל ומשפחתו יקבלו הדרכה להתארגנות ולפתרון בעיות על ידי הצוות המטפל לפי הצורך.
יש לפנות למשרד הקבלה של בית החולים לקבלת אישור שחרור.

יום השחרור

יום השחרור הינו יום עמוס ומתוח עבור המאושפז ובני משפחתו. לפי כך, מומלץ לקבל את ההנחיות ולהשלים את ההכנות (ארגון הבית ותיאום שירותים למיניהם) לפני יום זה. ביום השחרור יינתן לחולה המשתחרר טופס סיכום מחלה ופירוט הטיפול שניתן במהלך האשפוז. צוות המחלקה עומד לרשות המשתחרר להסברים ככל שיידרש.
יש לדאוג לכל התרופות הנדרשות למשוחרר על ידי הרופא המטפל טרום שחרורו.
ביום השחרור יש להחזיר את ציוד העזר אשר ניתן למטופל בימי אשפוזו ולדאוג לציוד חלופי לשימוש בבית.
כחלק מההכנה לשחרורו יקבל המאושפז הסבר על היחידות להמשך טיפול של קופת החולים שבה הוא מבוטח. יחידות אלה מספקות למבוטח את המשך הטיפול לאחר שחרורו מבית החולים, במסגרת מכונים ומרפאות או בביתו של המבוטח על פי מידת תפקודו.

היחידה להמשך טיפול

החולה החוזר לביתו ישוב להיות בקשר עם מרפאת האם שלו ובנוסף ייתכן שיזדקק לסיוע של היחידה להמשך טיפול במחוז.
היחידות להמשך טיפול ומעקב של קופות החולים השונות, אמורות לספק למבוטח המשך טיפול לאחר שחרורו מבית החולים, במסגרת מכונים במרפאות קופת חולים או במסגרת ביתו של המבוטח. זאת לפי מידת תפקודו של המבוטח והשירותים הקיימים בקהילה.
צוות היחידה להמשך טיפול מגיע אל החולים המרותקים לביתם. היחידה מספקת טיפול רפואי/סיעודי וכמו כן טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ותמיכה מלווה של עובדת סוציאלית ביחידה. ניתן גם לקבל השתתפות כספית בריפוי בדיבור על פי המלצת מרפאה בדיבור. כמו כן, היחידות מספקות ייעוץ של מרפאים בעיסוק בדבר שינויי דיור נדרשים. על מנת לקבל את הייעוץ הנדרש יש לפנות למרפאה בעיסוק ביחידה להמשך טיפול.
הפניה מתבצעת באמצעות מרפאת האם שאליה שייך החולה, לאחר קבלת המידע הדרוש מסיכום המחלה מהמחלקה שבה היה מאושפז. להפעלת השירות יש לפנות לרופא המשפחה.

מחלקת יום
בבית החולים בית רבקה פועלת מחלקת יום ייחודית המהווה חולית קשר בין המערכת האשפוזית לבין הקהילה.
מחלקה זו, שאינה מחלקת אשפוז, פועלת כגוף לשיקום מטופלים עם ירידה תפקודית חדה לאחר אשפוז בבתי חולים כלליים וכהמשך שיקום מאושפזים ששוחררו מבתי חולים שיקומיים - גריאטריים.
ניתן לראות במחלקה זו מסגרת ביניים, המקלה על העזיבה החדה מהמסגרת המגוננת של בית החולים.
הפעילות במחלקת היום נעשית על ידי צוות רב-מקצועי הכולל רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים, מרפאות בעיסוק, מורות טיפוליות, עובדת סוציאלית וקלינאית תקשורת.
צוות המחלקה משתמש באמצעים ייחודיים וחדשניים התורמים לשיקומו של המטופל, מקנים לו יכולת התמודדות עם בעיותיו התפקודיות ומכינים אותו לתפקוד עצמאי.

הסתייעות בשירותי מטפלים במסגרת הקהילה

חלק מהחולים המשתחררים לבתיהם מבית החולים זקוקים לסיוע של מטפל/ת בביתם לאחר השחרור מאשפוז ממושך. לעיתים הצורך הוא זמני ודרוש רק לתקופת ההסתגלות הראשונית של המשתחרר לביתו ולעיתים יהיה זה צורך מתמיד ומתמשך.
לפרטים בנושאי מטפלים וגמלת סיעוד ניתן לפנות לגורמים הבאים:
ביטוח לאומי
סיוע הקרן לנפגעי השואה
שירותי הרווחה
עזר מציון
עזרה למרפא
יד שרה

שחרור חולה מבית החולים לבית אבות/מוסד

ההחלטה על המסגרת המוסדית המתאימה לשהות לאחר השחרור תעשה על ידי צוות המחלקה במשותף עם החולה ומשפחתו.
העובדת הסוציאלית תפרט את מידת הסיוע שניתן לקבל מהמדינה על סמך הכנסות החולה וילדיו.
קיימים 4 סוגי מסגרות מוסדיות:

  1. דיור מוגן – יחידות דיור עצמאיות במסגרת בית דירות לקשישים המאפשרות ניהול חיים עצמאיים במסגרת מאורגנת ומוגנת. הפנייה לשירות זה הינה פרטית או דרך שירותי הרווחה.
  2. בית אבות לתשושים – עבור הקשיש התשוש הזקוק לעזרה בניהול משק בית ועזרה קלה ברחצה ובהלבשה. הפנייה להתקבל למחלקות לתשושים יכולה להיעשות באופן פרטי או דרך שירותי הרווחה באזור מגוריו של הקשיש.
  3. מוסד סיעודי – משרת את הקשיש הסיעודי הזקוק לעזרה מלאה בכל פעילויות היומיום (רחצה, הלבשה, ניידות) ואינו שולט בצרכיו. הפנייה למוסדות אלה מתבצעת באמצעות לשכת הבריאות המחוזית באזור מגוריו של הקשיש.
  4. מחלקה לתשושי נפש – משרתת את הקשיש הנייד והמבולבל אשר מסכן את עצמו, עלול לכת לאיבוד ונזקק להשגחה צמודה במסגרת סגורה. הפנייה למחלקות אלה יכולה להיעשות או בדרך פרטית או באמצעות לשכות הבריאות המחוזית באזור מגוריו של הקשיש.