כללית און-ליין
חדשות
    מאת:
  • כתבה: אביבה דקל

המחלקה המצטיינת ביוספטל לשנת 2017 היא המעבדה הרפואית

בבית חולים יוספטל, מאחורי הקלעים עובדת בשקט ובמקצועיות גבוהה ביותר מעבדה רפואית רב-תחומית. המעבדה עובדת 24/7 ונותנת שירות לכל מחלקות בית החולים, למרפאות שרותי בריאות כללית בקהילה, לתיירים, לצבא ועוד

צוות מעבדות

בשש השנים האחרונות, המעבדה מנוהלת על ידי ד"ר דפנה ליפינסקי.  לאחר שד"ר דפנה קיבלה את ההצעה לנהל את המעבדה הרפואית בבית חולים יוספטל, היא ובעלה פרופסור בדימוס של אוניברסיטית תל אביב, החליטו להרים את הכפפה ולעבור מרמת גן לאילת.

בשנים האחרונות המעבדה הרפואית לא מפסיקה להשתדרג על ידי הצטיידות במכשור דיאגנוסטי מהשורה הראשונה ומעבר לשיטות עבודה חדשות כנדרש בכל מעבדות שרותי בריאות כללית. במקביל להצטיידות החדשה, מנהלת המעבדה בתמיכת הנהלת בית החולים, פועלת בהצלחה לגיוס עובדים אקדמאים חדשים ולהכשרתם להשתלבות מלאה בצוות המקצועי והוותיק.

במעבדה עובדים כיום 14 עובדי מעבדה וארבע מזכירות. הצוות המקצועי כולל עובדות ותיקות בעלות ידע וניסיון רב. בזכותן ובניהולן נעשית הכשרה איכותית של הנקלטים החדשים.
הצוות הוותיק והמנוסה: מרגו סלע, בריה זרחיה, ד"ר סופי אודניצוב ויינטרוב, אינה סטרחוב, נורית קמרון, מאיה סקולו, מריאנה חבנר, נטשה גרמן, נעמי יעקובוביץ וסימונה סולמון שאואט.

עובדי צוות המעבדה הינם בעלי תארים שלישי, שני וראשון. 

צוות משרד המעבדות: דינה שממה, שירן יהודה, סיון טימסיט ומאיה דנה.

צוות המעבדה והמשרד כולל תושבי אילת ותיקים, ילידי אילת ועולים חדשים.  בארבע השנים האחרונות הצוות הוותיק במעבדה קלט והכשיר ארבעה עובדים חדשים: ד"ר סער שטרנשוס, גב' ספיר אסרף, אנה שנקר ובלה חוטימליאנסקי.

לאחרונה חזרו הביתה לאילת שני ילידי אילת – ד"ר סער שטרנשוס והגב' ספיר אסרף – שלמדו למודים אקדמאים בחו"ל ועם חזרתם הביתה נקלטו במעבדה הרפואית של בית החולים יוספטל.

אחד מילידי אילת שחזרו לעיר הוא דר' סער שטרנשוס יליד אילת בן 36, שהוריו מתגוררים עדיין באילת. אביו פקח טיסה ואם בגמלאות. אחותו המבוגרת ממנו בשלוש שנים מתגוררת בבאר שבע. 

ד"ר שטרנשוס מספר: "עד כתה ח' למדתי בבית הספר אלון ואת הבגרות עשיתי במסגרת המחזור הראשון של בית הספר מעלה שחרות שאליו התקבלו אילתים. בצבא שירתתי בחיל הרגלים בעיקר בשטחים. תואר ראשון עשיתי במדעי הים וביוטכנולוגיה ימית במכמורת". עוד מספר סער: "אחד המרצים שלי סיפר על חווית הלמודים שלו בברמן במכון של רשת המכונים " "Max Planck Institute והסיפורים שלו על שיטות הלימוד במכון ועד כמה קשה להתקבל ללימודים בו גרמו לי להיענות לאתגר ולהגיש מועמדות ללמודים שם. למבחנים ניגשו 150 מועמדים מכל העולם ורק 14 התקבלו ואני ביניהם. בברמן עשיתי תואר שני והדוקטורט בשיתוף אוניברסיטת ברמן ופוסט דוקטורט במכון MARUM  בברמן. שמונה שנים חייתי בגרמניה עד שהחלטתי שהגיע הזמן לחזור הביתה לישראל ולאילת. התגעגעתי לעיר ולים. אילת מתאימה לי שכן אני אוהב ים, אני מדריך צלילה וגם סקיפר. כשהגעתי לאילת ביולי 2017 חיפשתי מקומות עבודה באמצעות היחידה להשבת מדענים של משרד הקליטה.  שלחתי קורות חיים וכשבועיים לאחר מכן, בספטמבר 2017 התקשרו מיוספטל שמחפשים אנשים למעבדה. נפגשתי עם ד"ר ליפינסקי מנהלת המעבדה, ומה שהיא סיפרה לי על המעבדה והעבודה בה קסם לי. התקבלתי ומכיוון שאני מיקרוביולוג ייעדו אותי למעבדה הבקטריולוגית. עשיתי סטאז' 3 חודשים ולאחר מכן בחינות של משרד הבריאות ומאז אני במעבדה. אני אוהב את החיים באילת ואת העבודה. מאז שהגעתי לאילת אני מתעורר כל יום עם חיוך – אוהב את העיר וכייף לי בעבודה. אני לומד כל הזמן נושאים שאף פעם לא נגעתי בהם ולא רק בבקטריולוגיה, קורא במאמרים וסופג ידע. המעבדה מתנהלת לפי התקנים העדכניים ביותר, הצוות מקצועי ותמיד יש מי שילמד אותי, יראה לי מה שאני לא יודע וכשאני מוצא מאמר מעניין תמיד יש לי את מי לשתף בו".

ספיר אסרף בעלת תואר ראשון אף היא ילידת אילת. ספיר בת 32 נשואה לאבישי מנהל תפעול בקצ"א, מהנדס מכונות במקצועו ואם ללבי בת החודשיים וחצי. ספיר ואבישי, שניהם ילידי אילת, בזוגיות ארבע עשרה שנים, מאז ימי תיכון גולדווטר העליזים. את שירותה הצבאי עשתה ספיר כלוחמת במשמר הגבול. למדה ביולוגיה ומדעי החיים לתואר ראשון באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ואחרי הלימודים חייתה שנה עם אבישי באזור המרכז שם אבישי עבד ב MAS  כמהנדס פיתוח. "כל הזמן, בכל מקום בו היינו כרסמתי לאבישי באוזן שאנחנו צריכים לחזור לאילת", מספרת ספיר, "שתי המשפחות שלנו באילת. יש לי שתי אחיות – הבכירה זמרת ועובדת בתרגומים מהבית והצעירה לומדת אדריכלות ועיצוב באילת ועובדת כמזכירה במכון של סימון מרקמן. התגעגעתי להורים, לאחיות שלי ולחברים ורציתי הביתה. בנובמבר 2016 חזרנו לאילת. חיפשתי עבודה והחלטתי לעבוד כמורה לביולוגיה בתיכון. כבר עשיתי הסבה מקצועית ואז סיפרה לי אמא שלי שמחפשים עובדים במעבדה של בית החולים יוספטל. בדצמבר 2016 הגשתי מועמדות ואחרי מיונים וראיונות התקבלתי לשמחתי לעבודה במעבדה. הייתי מאושרת  - גם לחזור הביתה לאילת וגם לעבוד במקצוע שאני אוהבת וגם להתפרנס לא רע – מה עוד יכולתי לבקש? אחרי חצי שנה סטאז' ובחינות של משרד הבריאות יש לי תעודה קבועה של עובדת מעבדה רפואית. אני מאד אוהבת את החיים באילת – לפתוח את דלת המרפסת ולראות את ההרים והים. ליהנות מהרוגע ולהגיע יום יום לעבודה במעבדה בה עובדים בטכנולוגיות מתקדמות ובסטנדרטים הגבוהים ביותר, מעבדה שבה אני מרגישה שיש לעבודה שלי משמעות והיא סוג של שליחות ונתינה לקהילה – כל זה עושה אותי מאושרת".

במהלך כל השנים קלטה המעבדה גם עובדים רבים אקדמאים מקרב העולים שהחליטו לקבוע את ביתם באילת ומצאו את מקום עבודתם במעבדה של יוספטל. שתי עובדות המעבדה האחרונות שנקלטו בעבודה במעבדה הן אנה סנקר ובלה חוטימליאנסקי.

אנה סנקר, בעלת תואר שני, בת 51 הגיעה לישראל בשנת 1997 מאוקראינה והתגוררה בנס ציונה. לאנה תואר בביולוגיה וחקלאות. בשנת 2014 הכירה את בן זוגה הנוכחי שהוא אילתי ועברה לאילת כדי לחיות אתו. באילת עשתה הסבה מקצועית וכדי לעבוד במעבדה הרפואית עשתה סטאז' של חצי שנה ומבחן של משרד הבריאות וכיום היא עובדת במעבדה הרפואית.

"אני אוהבת מאוד את העבודה במעבדה ואוהבת מאוד את החיים באילת. אני צוללנית ואין כמו הים באילת לצוללנים." היא אומרת. "יש לי ילדים גדולים מנישואים קודמים. הם חיים ועובדים במרכז הארץ אבל נהנים מאוד לבוא ולבקר באילת".

בלה חוטימליאנסקי, בעלת תואר שני בת 30 הגיעה לארץ מרוסיה בספטמבר  2012 ובאפריל 2013 עברה לאילת בעקבות בעלה האילתי. "את גנדי בעלי הכרתי עוד בילדותי ברוסיה והמשכנו להתכתב באינטרנט. כשעליתי ארצה התחלנו להיפגש. הבנתי שמאחר והוא אילתי, עובד בתמנע ויישאר באילת אצטרך לעבור לאילת. כאשר החלטנו להתחתן עברתי גם אני לאילת. אני כימאית ובעבר עבדתי במעבדה אבל לא במעבדה רפואית. כשהגעתי לאילת חיפשתי עבודה במשהו הקרוב למקצוע שלי ובחרתי לעבוד במעבדה של יוספטל. היה לי כבר תואר שני בכימיה לכן עשיתי רק 4 חודשים סטאז' ואחרי שעברתי מבחן של משרד הבריאות ב- 2016 התחלתי לעבוד במעבדה הרפואית של יוספטל. אני אוהבת מאוד את העבודה שלי ואוהבת מאוד את אילת, את הים, את העובדה שזו עיר קטנה ואין בה דוחק ופקקים. יש לנו בן בגיל אחד עשרה וחצי חודשים. מצאנו לו מעון שבו הוא נמצא עד חמש ומאחר שאני עובדת עד ארבע הכל מסתדר - משפחה, עבודה ואילת שהיא מקום מצוין לחיות בו."

ד"ר ליפינסקי מנהלת המעבדה מספרת: במהלך השנים האחרונות עברה המעבדה הרפואית ביוספטל מבדקים קפדניים של גופים חיצוניים כמקובל בכל המעבדות הרפואיות של הכללית ברחבי הארץ.  בכל המבדקים המעבדה קבלה ציונים גבוהים ביותר וצוינה לשבח. בשנת 2016 המעבדה קיבלה על ניהול האיכות תו תקן בין-לאומי ISO9001 . בשני בשני מבדקי האקרדיטציה שעבר בית חולים יוספטל, המעבדה צויינה לשבח על תפקודה והתנהלותה. 

בעקבות הפעילות המקצועית והמסורה, המעבדה ומשרד המעבדות זכו בתואר המכובד של "המחלקה המצטיינת של בית החולים לשנת 2017".