כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 12.06.2017

מחקר ייחודי במחלקה הכירורגית ביוספטל – "פציעות מתאונות של אופנועי ים"

בהנחיית מנהל מחלקת כירורגיה בבית החולים יוספטל, ד"ר גלב טולסטוב, הציגה המחלקה בכנס הדו-שנתי הגדול של איגוד הכירורגים בישראל

ד"ר גלב טולסטוב

​ בכנס, שהתקיים בסוף השבוע שעבר בכפר בלום, הציג הצוות את המחקר שנערך במחלקה הכירורגית בנושא פגיעות אופנוע ים. המחקר, העוקב אחרי תכיפות ואופי המקרים של פציעה זו, הייחודית לנוסע אופנוע ים.
הפגיעה נגרמת כשהנוסע, היושב בפישוק רגליים על מושב אופנוע הים, נופל לאחור, בזמן האצה פתאומית או קפיצה על גל, כשרגליו נותרות מפושקות. במצב זה סילון המים, המניע את האופנוע, פוגע בעוצמה באזור פי הטבעת וגורם לפגיעה משמעותית הכוללת קרעים של הרקמות. הנזק לאזור פי הטבעת, הוואגינה וחיץ בין הנקבים, יכול להיות משמעותי מאוד, עד כדי חדירת זרם המים אל חלל הבטן, דימום מאסיבי וסכנת חיים.
ב-2012 נחקק חוק המחייב לבישת מכנסי מגן על ידי הנהג והנוסע באופנוע הים. המכנסיים אמורים להיות, כלשון החוק "מבד עבה, גמיש ואטום למים ושיכסו את חלקו התחתון של גוף הלובש מן הברכיים עד המותניים לפחות". כמו כן, צריך נהג האופנוע להזהיר את הנוסע לפני האצה או קפיצה על גלים. כמובן, שחוק לבדו הינו חסר משמעות, ולכן המשטרה בעירנו מקפידה מאד על אכיפתו. בנוסף מבצע בית החולים יוספטל פעילות להגברת המודעות לנושא.
במחלקה הכירורגית עוקבים אחרי פציעות כאלה משנת 2000. המקרה הראשון בעירנו תועד ב-2008 ומאז תועדו עוד 11 מקרים, מספר שהוא תקדים עולמי למקום בודד.
בבית החולים רצו לראות את השפעת החקיקה, האכיפה וההסברה ולכן המשיכו לעקוב אחרי הופעת פציעות כאלו. נמצא כי מאז חקיקת החוק אושפזו רק שני חולים הסובלים מפציעה קלה בלבד במנגנון זה. ומאז שנת 2014 לא היה מקרה אחד שנזקק לאשפוז.
כאמור, המחקר הוצג החודש בכנס איגוד הכירורגים בישראל וזכה למחמאות ממנהלי יחידות הטראומה בארץ. גם פעילות המשטרה וההסברה אותה מבצע בית החולים זכו לשבחים.
אנו מנצלים במה זו להזכיר לכם ללבוש תמיד את מכנסי המגן לפני שאתם עולים על אופנוע הים...