כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 27.10.2016

מכשיר ממוגרפיה חדש ומתקדם

בשורה לנשות אילת! במהלך חודש נובמבר יחלו ביחידת הדימות ביוספטל בדיקות לגילוי סרטן השד בכל ימות השנה.

מכשיר ממוגרפיה חדש ומתקדם מסוגו בעולם נרכש בלמעלה ממיליון שקלים בעזרת תרומתה של קרן אדליס אשר הוקמה על ידי אנדרה כהן דלורו ז"ל, יהודי שנולד במצרים, היגר לצרפת עם משפחתו, והשתלב בלימודים גבוהים באוניברסיטאות היוקרתיות. לאחר קריירה מרתקת כמהנדס בניין, החליט להקדיש את כל הונו למדינת ישראל והקים קרן אדליס אשר תומכת בפרויקטים בתחום המדע והרפואה, חינוך, רווחה, קיימות וביטחון מדינת ישראל.

במכשיר ישתמשו במערך הדימות החדש והמתקדם בבית חולים יוספטל, שמעניק שירות לאלפים מטופלות בכל שנה.
גב' רבקה בוכריס, נאמנה בקרן אדליס: "אני חשה גאווה וסיפוק לאפשר למטופלות תושבות אילת והסביבה להיבדק בכל ימות השנה בבית החולים יוספטל במכשיר ממוגרפיה איכותי מהדור החדש, מבלי שיטלטלו עצמן למרכזים רפואיים במרכז הארץ או להמתין לניידת הממוגרפיה."
ד"ר אלדר ברקוביץ: "בסיוע קרן אדליס נקים יחידת שד הכוללת מכשיר ממוגרפיה שהותקן כבר בחדר שהוכשר במיוחד עבורו בבית החולים, ומכשיר אולטרה סאונד שד שיירכש ליחידה בעוד מספר חודשים".
מכשיר הממוגרפיה מבצע סריקות ממוחשבות בפרוסות דקות של השד ומאפשר גילוי מוקדם טוב יותר של ממצאים חשודים לסרטן השד. המכשיר מתמודד טוב יותר עם תופעת השד הסמיך האופיינית בעיקר בקרב נשים צעירות ומאפשר קבלת תוצאות חדות וברורות בבדיקת הסקר. המכשיר החדש מקצר ומוריד משמעותית את הסבל של הנשים עם ספקות בתוצאות הבדיקה שלהם.  במסגרת רכישת המכשיר בוצעו התאמות בינוי ביחידת הדימות של בית החולים".
(מכשיר אולטרה סאונד שדיים משמש להדמיית שדיים והוא יוצר תמונה של השד בתדירויות שגבוהות מסף השמיעה של בני אדם. בדיקה זו נחשבת לבדיקה משלימה לבדיקת הממוגרפיה).


סרטן השד הוא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי. כ- 4,500 נשים מאובחנות מידי שנה כחולת בסרטן השד בישראל, וככל שהמחלה מאובחנת בשלב מוקדם יותר עולים הסיכויים לריפוי בכ- 90 אחוזים.
ד"ר אלדר ברקוביץ: "יחידת הממוגרפיה היא חלק מתהליך ההתחדשות שעובר בית החולים יוספטל במערך ההדמיה. לאחרונה הועבר מערך הטומוגרפיה הממוחשבת (CT) שהופעל עד כה ע"י מכון מור מאר לתפעולו של בית החולים, מה שהביא לשיפור השירות."
צוות מכון הדימות התרחב ועומד על תשעה רנטגנאיםורנטגנאיות ושישה אנשי צוות מנהלה.
זימון תורים ניתן במוקד זימון תורים 08-6222949  מכון הדימות ביוספטל פועל 24/7 למקרים דחופים, ונותן שרות דימות מידי יום.
מכון הדימות כולל חמש יחידות בכללם רנטגן רגיל אולטרה סאונד כללי, אולטרה סאונד שד, ממוגרפיה ו- T.C.
יחידת ממוגרפיה – בדיקת ממוגרפיה היא צילום של השדיים. זו בדיקה לא פולשנית המשתמשת בקרני רנטגן במינון נמוך כדי ליצור תמונה של רקמת השד. הבדיקה מבוצעת לנשים שהתגלה אצלן תסמינים המעלים חשד למחלה בשד כמו גוש בשד כאבים בשד או הפרשות מהפטמה. הממוגרפיה גם משמשת לבדיקות סקר כדי לאבחן סרטן שד בשלב המוקדם שלו (לפני שניתן למשש גוש בבדיקת שד)| מוצע לנשים בנות 75-50 אחת לשנתיים.
יחידת רנטגן קונבנציונלי אבחנתי – (בדיקות רנטגןרגילות בשיטות של CR ו  DR.
אולטרה סאונד כללי – (מיועד להדמיה בגלי קול של אברים פנימיים בגוף האדם ובכללם מפרקים כלי דם ורקמות רכות).
יחידת ה- T.C - יחידה המצטרפת למכון הדימות של יוספטל – הבדיקות נעשות באמצעות מכשיר PHILIPS 64 פרוסות  שיופעל על בסיס פרוטוקולים רפואיים מדויקים ועדכניים.
מכשיר T.C – משמש כלי חשוב לצרכי אבחון וטיפול במחלות שונות.
יחידה לצפיפות עצם – עם המעבר נרכש מכשיר חדש ומתקדם לבדיקות צפיפות עצם. המכשיר החדש יגיע בעוד כחודשיים. (עבור בדיקה המסייעת לאבחן אוסטיאופורוזיס, מחלה שבה העצמות מאבדות מצפיפותן בשל בריחת סידן בגיל הבלות ונוטות להישבר בקלות רבה יותר מאשר עצמות בריאות).

אילנה אידל רנטגנאית ראשית: "אני מבקשת להודות לקרן אדליס ולהנהלת בית החולים שאפשרה לחלום להתגשם ושמה את נושא הממוגרפיה בסדר עדיפות גבוהה, צוות המכון עבר ועובר הכשרות ולמידה אצל המומחים המובילים בארץ, זאת כדי לספק שירות מקצועי.
בהזדמנות זו אני פונה לנשות אילת והסביבה להיענות לזימונים לביצוע הבדיקה. כמו כן, אנו מחויבים לעבוד תחת פרוטוקולים בינלאומיים מחייבים, שיש עליהם בקרה ותו תקן מחייב. צוות המכון מחויב לשינוי ויעשה הכול כדי לשפר את טיב האיכות והשרות לפונים, והעיקר שנהיה בריאים."