כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 25.06.2015

    מאת:
  • משרד הדוברת | מרכז רפואי יוספטל

תרגיל אר"ן ביוספטל

תרגיל מגה אר"ן (אירוע רב נפגעים) המדמה אירוע בו נפגעים רבים מפיצוץ באחד מבתי המלון בעיר הסתיים בהצלחה בבית חולים יוספטל

תרגיל ארן ביוספטל

השבוע התקיים בבית החולים יוספטל תרגיל "מגה אר"ן". התרגיל דימה פיצוץ רב עוצמה באחד מבתי המלון בעיר, שגרם לכ-100 נפגעים בדרגות פציעה שונות. צוות הבקרים של מנהלת התרגיל בחן כיצד נערכים בבית החולים מרגע קבלת ההודעה על הפיצוץ. ההיערכות כללה: פינוי המלר"ד, פריסת ציוד, הכנת אתרי טיפול וקליטת כוח אדם. לאחר מכן נבחנה קבלת הנפגעים, רישומם, מיונם, הטיפול הרפואי בהם ולבסוף פינויים מבית החולים. הבודקים בחנו פעילות של שירותים נוספים של בית החולים בתרחיש זה, כמו רנטגן, חדר ניתוח, בנק הדם, מרכז מידע ועוד.

התרגיל הוא חלק מגרף תרגילים של תרחישי חירום לבתי החולים, בהנחייתם של פיקוד העורף והאגף לשעת חירום במשרד הבריאות. לצורך הכנתו חברו אליהם גם גופי החרום המקומיים, כולל עירית אילת, כיבוי אש, משטרה ומד"א.

המיוחד בתרגיל הנוכחי הוא בחינה של גישה חדשה, באירוע "מגה אר"ן", כלומר לא "סתם" אירוע שבו מגיעים כמה עשרות בודדות של נפגעים אל בית החולים, אלא אירוע גדול שבו מגיעות עשרות רבות של נפגעים. אירוע כזה נחשב מורכב אפילו בבתי החולים הגדולים של המרכז, והופך קשה שבעתיים באילת, בגלל גודלו של בית החולים והיעדר בתי חולים סמוכים, עובדה המונעת את חלוקת הנפגעים בין כמה מוסדות. בתרגיל הנוכחי נבחנה לראשונה באילת ובארץ תפיסה חדשה של "אתר קלים" בתרחיש אר"ן. על פי גישה זו מיון הנפגעים מבוצע עוד בשטח, על ידי צוותי הרפואה בהנהגת מגן דוד אדום. הנפגעים הקלים מפונים אל "אתר קלים", הנמצא בריחוק משאר אתרי הטיפול של בית החולים. הקמת האתר מביאה לכך שרק הנפגעים היותר קשים מקבלים טיפול במלר"ד של בית החולים. בשיטה זו זוכים הנפגעים הקשים והבינוניים למלוא תשומת הלב של סגל בית החולים, והנפגעים קל מקבלים טיפול בסביבה פחות מלחיצה ובהמתנה קצרה. בהתאם לתכנית, לצורך הפעלת האתר, מתוגבר בית החולים על ידי אנשי רפואה ומנהל של קופות החולים ושירותי הרפואה השונים באילת, בארגונם של עובדי משרד הבריאות של נפת אילת. "אתר הקלים" עצמו הוקם בחדר האוכל של בית החולים על ידי הצוותים המתגברים בניהול נציגות מסגל בית החולים.

בתרגיל השתתפו רופאים, אחיות, סניטרים, עובדים סוציאלים, אנשי ביטחון, צוות רשומות רפואיות, עובדי מנהלה ועוד. המשתתפים הגיעו  מבית החולים, קופות החולים, גורמי הצלה, הצבא ועיריית אילת. כאמור כ- 100 חיילים ובובות דימו נפגעים ברמות פגיעה שונות ו"הובהלו" לבית החולים על ידי אמבולנסים של מד"א. הנפגעים קל הגיעו ל"אתר קלים" והנפגעים קשה יותר הגיעו אל המלר"ד ומוינו על ידי רופאים שקלטו אותם ואבחנו את רמת הפגיעה, מיד עם הורדתם מהאמבולנס. סגל בית החולים והצוותים שחברו לו זכו למחמאות מהבקרים על התרגיל המוצלח ועל תפעול האתר החדש. 

ד"ר אבי גולדברג מנהל בית חולים יוספטל ואזור אילת אמר: "זו הייתה הזדמנות טובה לתרגל קליטת נפגעים המונית במלר"ד החדש". והוסיף כי "צוות בית החולים התמודד באופן יעיל ומקצועי בתרחיש החריג שהוצג. קבלת כ-100 נפגעים הינו תרחיש קשה שאנו מחויבים לתרגלו. במבחן תוצאת התרגיל אנו יכולים להרגיש כי רמת המוכנות של צוות בית החולים היא גבוהה, דבר שיסייע לנו לפעול בצורה טובה, במקרה אמת, חס וחלילה".