כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 08.01.2013

    מאת:
  • משרד הדוברת | מרכז רפואי יוספטל

סימולציות רפואיות ביוספטל

מרכז ארצי לסימולציה רפואית יגיע ליוספטל ב-6-10.1.13

צוות מ.ס.ר. יוספטל

בבית החולים יוספטל ממשיכים ללמוד ולהתמקצע בטכניקות למידה רפואית מתקדמות וחדשניות באמצעות מנגנוני סימולציה כמו בובות חכמות היודעות לדמם, לדבר, להיאנח, לשנות פרמטרים רפואיים כמו לחץ דם ודופק ומגיבות לטיפול רפואי.

מ.ס.ר על גלגלים - מרכז ארצי לסימולציה רפואית מתל השומר יגיע על צוותו ועל ציודו לבית החולים יוספטל בתאריכים 6-10.1 , לצורך הדרכת צוות טראומה של בית החולים יוספטל. הפרויקט ברמה לוגיסטית מורכבת וממומן על-ידי מגבית קנדה.

מרכז מ.ס.ר מבצע טכניקות ללמידה רפואית באמצעות מנגנוני סימולציה חכמים (בובות ואמצעי מחשוב)המגיעות עד הבית. פרופ' אמיתי זיו, הוגה מקים ומנהל מרכז מ.ס.ר בתל השומר, נחשב מוביל בעולם בתחום הסימולציה הרפואית ומשמש גם סמנכ"ל בית חולים תל השומר וראש החוג לחינוך רפואי באוניברסיטת תל אביב, שבו הכיר את ד"ר יעקב ארד מנהל מלר"ד יוספטל שאף הוא משמש כמרצה בחוג זה, ויחד יזמו הדרכה זו.

20 רופאים מהסגל הבכיר של יוספטל ועוד 23 אחים ואחיות של בית החולים יאומנו במהלך סדנאות מ.ס.ר.
האימון יתבצע ע"י צוות בכיר מבית החולים שעבר הכשרה במיומנויות ההוראה ותחקירי אירוע במרכז מ.ס.ר במסגרת "אמן את המאמן".
בהכשרה השתתפו ד"ר גלב טולסטוב - כירורג בכיר וראש יחידת הטראומה ביוספטל, ד"ר אמיר מזור - כירורג בכיר, ד"ר אורן צביאלי - אורטופד בכיר, ד"ר יעקב ארד מנהל המלר"ד, אח מלר"ד - שהד סרחאן, אח מלר"ד פאדי גאנם - מתאם הטראומה ביוספטל.

המטרת ההכשרה היא לקיים השתלמות המבוססת על תרחישי טראומה מורכבים, המבוססים על תרחישי מציאות יום יומית. כלומר, מרגע קבלת ההודעה ממד"א על פצוע בדרכו לבית חולים, דרך קבלתו למיון, דרך חדרי הדימות, מעבדות, חדרי ניתוח ובמקרה הצורך גם העברה לבית חולים במרכז הארץ.
בובות הסימולציה וציוד המחשוב המשוכלל, שבאמצעותם יבוצעו התרחישים יודעים לדמות במדויק מצבי טראומה. הבובות "יודעות" לדמם, להיאנח, לעלות לחץ דם, דופק, וכו'. הן גם מגיבות לטיפול רפואי בשיפור או בהרעה במצבן.

מהלך התרחיש מצולם במצלמת וידאו בזויות שונות ובתום התרחיש מתחקרים את הפעולה, תוך בדיקת מיומנותם המקצועית של הצוות בכל תחנה ותחנה שבה שהה המטופל.
התרחישים כולם הותאמו למצבי האמת המתאימים לבית החולים יוספטל והם כוללים גם את פינוי הפצוע.